Zagraniczne media o debacie w Parlamencie Europejskim na temat kryzysu praworządności w Polsce

Źródło:
TVN24
Polskie i zagraniczne media o debacie w Parlamencie Europejskim
Polskie i zagraniczne media o debacie w Parlamencie EuropejskimTVN24
wideo 2/20
Polskie i zagraniczne media o debacie w Parlamencie EuropejskimTVN24

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", w trakcie której przemawiał między innymi szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Na temat wydarzeń w Strasburgu rozpisują się europejskie media. "Polski premier oskarża 'scentralizowaną' Unię Europejską" - wskazuje "El Pais". "Polski rząd coraz bardziej kłóci się z Unią" - zauważa BBC. "Stosunek Morawieckiego do Unii Europejskiej grozi polexitem" - ostrzega "Les Echos".

W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się debata w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Głos zabrali między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"El Pais": polski premier oskarża "scentralizowaną" Unię Europejską

Jeszcze przed wtorkową debatą premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefów państw oraz do przewodniczących trzech głównych instytucji europejskich. "El Pais" działania premiera określił jako "kontynuację długiej drogi w kierunku przepaści".

Hiszpański dziennik wyjaśnia, że w liście premier "ostrzega przed rzekomym 'bardzo niebezpiecznym' dążeniem do 'scentralizowanej' Unii Europejskiej". "Słowa polskiego przywódcy, przepełnione antyeuropejską retoryką, padają w krytycznym tygodniu, w którym znaczna część europejskiej debaty nadal obraca się wokół krnąbrnego partnera ze Wschodu" – podkreślają dziennikarze.

Von der Leyen: demokracja i praworządność są wolniejsze niż autokracje, bo autokracje działają szybciej niż wyroki
Von der Leyen: demokracja i praworządność są wolniejsze niż autokracje, bo autokracje działają szybciej niż wyrokiEBS

BBC: polski rząd coraz bardziej kłóci się z Unią

"Premier Mateusz Morawiecki w gorącej debacie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat praworządności w Polsce oskarżył Unię Europejską o szantaż" – pisze BBC. Debatę w Parlamencie Europejskim określa mianem "starcia".

"Von der Leyen powiedziała, że będzie działać, aby zapobiec podważaniu przez Polskę wartości Unii Europejskiej" – zrelacjonował brytyjski nadawca. "W odpowiedzi Morawiecki odrzucił 'język gróźb' i oskarżył Unię Europejską o przekroczenie jej uprawnień" – zwrócił uwagę.

Ursula von der LeyenFrederic MARVAUX/EU

BBC podkreśla, że Polacy zdecydowanie popierają członkostwo w Unii Europejskiej, "ale prawicowy, nacjonalistyczny rząd w Polsce coraz bardziej kłóci się z Unią w kwestiach od praw LGBT po niezależność sądownictwa". "Ostatnia awantura doprowadziła do bezprecedensowego i kontrowersyjnego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, które w efekcie odrzuca podstawową zasadę prymatu prawa unijnego nad ustawodawstwem krajowym" – stwierdzono.

W swojej analizie korespondentka BBC w Brukseli Jessica Parker zauważa, że "należy zastanowić się, czy tak zwany polexit jest możliwy". "Wydaje się, że istnieją dwie bardzo różne perspektywy prawne, polityczne i kulturowe, które stoją na kolizyjnym kursie" – podkreśliła.

Politico: decyzja Trybunału obnaża poważne słabości

Portal Politico opublikował felieton profesora studiów europejskich na Uniwersytecie w Hongkongu Stefana Auera oraz Nicoli Scicluny, adiunkt studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Baptystycznym w HongKongu. Według autorów tekstu zakwestionowanie przez polski Trybunał Konstytucyjny zasady nadrzędności prawa Unii nie jest bezprecedensowe. "To część długiej tradycji prawnej, która w ostatnich latach zyskała na sile" - zauważają autorzy.

Wspominają tu orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował, że Europejski Bank Centralny przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Według niemieckich sędziów było to częściowo niezgodne z niemiecką konstytucją. "Oczywiście polski sąd poszedł znacznie dalej" - przyznają.

Autorzy zauważają, że niemieccy sędziowie "kwestionowali legalność konkretnego działania EBC na dość wąskich, technicznych podstawach", polski sąd natomiast - "uznał część postanowień traktatów unijnych za niezgodne z konstytucją".

Dalej zauważono, ze wyrok TK "należy rozumieć w kontekście bardzo poważnej wewnętrznej walki o praworządność i niezależność sądownictwa między rządzącą partią PiS, w tym politycznie skompromitowanego Trybunału Konstytucyjnego, oraz proeuropejskimi Polakami". 

"Nie można jednak zaprzeczyć, że decyzja Trybunału obnaża poważne słabości leżące u podstaw samej tożsamości Unii jako wspólnoty prawa" - oceniono. 

Autorzy nawiązują też do głosów, według których Polska - poprzez niedawny wyrok TK - wkroczyła na drogę do wyjścia z Unii Europejskiej. "Żadne państwo nie może opuścić UE przez przypadek, a wyobrażanie sobie, że jakikolwiek polski rząd miałby powszechny mandat do tak radykalnego kroku, jest niewiarygodne" - oceniają. "Podobnie nie ma podstawy prawnej do wydalenia państwa członkowskiego z UE, a każda próba stworzenia takiej podstawy nie miałaby wystarczającego poparcia politycznego" - dodają.

Konkret24: Wystarczy jedno głosowanie czy powinno być referendum? Prawnicy o warunkach wyjścia z Unii Europejskiej

"Le Monde": unia czeka na "jasny sygnał" z Warszawy

"Polski premier zadenuncjował w Strasburgu Unię Europejską i 'szantażowanie' jego kraju w zakresie praworządności, gdy polski plan odbudowy zostaje zamrożony przez Brukselę" – przekazał "Le Monde". Francuski dziennik zwrócił uwagę, że unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zapytany o polski plan stymulacyjny powiedział, że "władza wykonawcza UE czeka na 'jasny sygnał' z Warszawy w sprawie reform sądownictwa".

"Le Monde" podkreśla, że "Polska od kilku lat jest w otwartym konflikcie z Brukselą" w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa realizowaną przez "prawicową populistyczną partię PiS".

Mateusz Morawiecki w europarlamencieKPRM/Krystian Maj

"Les Echos": stosunek Morawieckiego do Unii Europejskiej grozi polexitem

Francuski dziennik ekonomiczny "Les Echos" pisze, że przewodnicząca Komisji Europejskiej przygotowuje "sankcje wobec Warszawy". "Usztywniony, z surową miną Mateusz Morawiecki czytał swoje przemówienie bez najmniejszej pasji, ale wyrażał się bardzo wyraźnie" – zauważyli dziennikarze.

"Ultrakonserwatywny przywódca potwierdził, że wbrew niektórym pogłoskom o możliwym polexicie, 'Polska jest i pozostanie w Unii Europejskiej' i zwrócił się do partnerów o 'szanowanie różnorodności' rządów w Europie" – przekazał "Les Echos".

Francuski dziennik zwrócił uwagę, że "większość ugrupowań politycznych, które przemawiały po premierze, podkreślało jednak, że jego stosunek do Unii Europejskiej grozi polexitem". Przypomniał wypowiedź Manfreda Webera, który podkreślił, że "jeśli odmawia się prymatu prawa europejskiego, to prawie tak, jakby się wystąpiło z Unii".

Przypomniano również ocenę przewodniczącej frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcii Perez, która mówiła, że "rząd poszedł drogą autorytaryzmu, a problemem polskiego rządu jest demokracja i rządy prawa".

"Deutsche Welle": przedstawiciele większości frakcji ostro krytykowali Morawieckiego

Niemiecka "Deutsche Welle" przyznał, że Mateusz Morawiecki "powtórzył ogólnikową zapowiedź" likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Zwrócił uwagę, że Ursula von der Leyen przypomniała, że "wymogiem przy wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Odbudowy jest ochrona niezależnego sądownictwa". "Ursula von der Leyen znów jasno zasugerowała, że zamierza rychło sięgnąć po regułę 'pieniądze za praworządność', do czego wzywały ją dziś główne frakcje w europarlamencie" – przekazał.

Ursula von der Leyen, Mateusz MorawieckiFrederic MARVAUX/EU

"Przedstawiciele stanowczej większości frakcji ostro krytykowali Morawieckego" – zauważa "Deutsche Welle". Przyznaje jednocześnie, że Morawieckiego bronił lepenista Nicolas Bay w imieniu frakcji "Tożsamość i Demokracja". "Francuz podkreślał, że to we francuskiej doktrynie prawnej powstało pojęcie 'tożsamości konstytucyjnej', która jest podstawą do stawania granic działaniom instytucji UE w imię suwerennych uprawnień jej państw członkowskich" – informuje niemiecki dziennik.

"Sueddeutsche Zeitung": Warszawa eskaluje spór z Brukselą

"Polski rząd ma rzadki dar łączenia błędnych decyzji i niewłaściwego czasu ich wprowadzania w największą możliwą katastrofę. Tym razem premier Morawiecki zignorował wszystkie ostrzeżenia i wpadł do europarlamentu z płonącą pochodnią" – oceniła "Sueddeutsche Zeitung". "Warszawa nie chce dalej akceptować prymatu prawa europejskiego i eskaluje spór z Brukselą" – dodała.

"Jest wiele powodów, dla których Morawiecki jest popychany do popełnienia aktu zniszczenia. W Polsce, podobnie jak na Węgrzech, stał się ofiarą własnej propagandy, a nieustanne rozmowy terapeutyczne z Niemcami i innymi krajami już nie działają" – komentuje dziennikarz "SZ" Stefan Kornelius.

Autorka/Autor:asty, akw/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Domagamy się powrotu do neutralności technologicznej - oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Jens Gieseke. Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - wezwała w środę Komisję Europejską do wycofania się z zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku.

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Źródło:
PAP

Organizacja humanitarna Compass Collective poinformowała w środę, że 44 migrantów uznano za zaginionych po zatonięciu łodzi u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa. O tym, że płynęło nią 45 osób, wiadomo jedynie z relacji jedynej ocalałej 11-letniej dziewczynki, która czekała na ratunek trzy dni.

11-latka czekała trzy dni. Prawdopodobnie tylko ona przeżyła

11-latka czekała trzy dni. Prawdopodobnie tylko ona przeżyła

Źródło:
PAP

"Zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym" - poinformowała prokurator Ewa Wrzosek. Dodała, że była to decyzja Adama Bodnara. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak wyjaśniała w rozmowie z tvn24.pl, że minister przychylił się do wniosku o odwołanie z delegacji, złożonego przez samą prokurator.

Prokurator Wrzosek: zostałam dziś odwołana z delegacji do ministerstwa i Krajowej Rady Prokuratorów

Prokurator Wrzosek: zostałam dziś odwołana z delegacji do ministerstwa i Krajowej Rady Prokuratorów

Źródło:
tvn24.pl, PAP, OKO.press

- Nie wiem, gdzie jest pan minister Romanowski. Jeżeli to jest obywatelskie nieposłuszeństwo, mogę to zrozumieć - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 poseł Michał Wójcik z klubu PiS, komentując poszukiwania Romanowskiego, wobec którego zasądzono tymczasowy areszt. - To jego ukrywanie świadczy tylko o jednym: że sąd wydał słuszną decyzję - stwierdziła posłanka Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska).

"Ukrywanie się Romanowskiego świadczy tylko o jednym"

"Ukrywanie się Romanowskiego świadczy tylko o jednym"

Źródło:
TVN24

Siły izraelskie zaatakowały w poniedziałek syryjski port w Latakii. Zdjęcia satelitarne pokazują go przed i po ataku. "Marynarka wojenna przeprowadziła wczoraj wieczorem z wielkim sukcesem operację mającą na celu zniszczenie floty syryjskiej" - napisał minister obrony Izraela Israel Kac w oświadczeniu.

Izraelski atak na syryjski port w Latakii. Zdjęcia przed i po

Izraelski atak na syryjski port w Latakii. Zdjęcia przed i po

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W sporej części kraju nawierzchnie w nocy będą niebezpiecznie śliskie. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia dla dziesięciu województw

Ostrzeżenia dla dziesięciu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prezes Prawa i Sprawiedliwości skomentował dzisiejszą decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Jarosław Kaczyński stwierdził, że "pozostaje pytanie, czy obecna władza ją zrealizuje". Sprawę komentowali również politycy PiS i KO w programie "Tak jest" w TVN24.

Kaczyński komentuje decyzję Sądu Najwyższego

Kaczyński komentuje decyzję Sądu Najwyższego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

- W sezonie świątecznym ceny masła w sklepach pozostaną wysokie - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Bieńkowski, analityk z BNP Paribas. Średnia cena kostki sięgnęła już 9 złotych, a w niektórych sklepach trzeba zapłacić za nią nawet 10 złotych. Sytuację próbują wykorzystywać politycy, choć za sięgającym 30 procent w skali roku wzrostem stoją powody rynkowe.

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

Źródło:
tvn24.pl

Aktywność słoneczna utrudnia pracę... rolnikom. Jest to związane z oddziaływaniem burz geomagnetycznych na systemy GPS. W sytuacjach gdy do burzy na Słońcu dochodzi w sezonie siewów lub zbiorów, praca na roli może zostać przerwana nawet na kilka dni.

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

"Nasze ciągniki zachowywały się jak opętane przez demona"

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Dyrektor Federalnego Biura Śledczego Christopher Wray zapowiedział, że poda się do dymisji wraz z końcem kadencji obecnej administracji. Wray zapowiedział odejście na trzy lata przed końcem własnej kadencji, by uniknąć konfliktu z Donaldem Trumpem. Prezydent elekt ocenił, że ta wiadomość to "wspaniały dzień dla Ameryki".

Dyrektor FBI zapowiedział odejście. Trump: to wspaniały dzień dla Ameryki

Dyrektor FBI zapowiedział odejście. Trump: to wspaniały dzień dla Ameryki

Źródło:
PAP

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uwzględniła odwołanie PiS od decyzji PKW odrzucającej sprawozdanie finansowe partii z wyborów parlamentarnych. Izba ta jest kwestionowana przez część środowiska prawniczego i europejskie trybunały. Wcześniej PKW złożyła wniosek o wyłączenie sędziów orzekających w tej sprawie, który został odrzucony.

Sprawozdanie finansowe PiS. Decyzja nieuznawanej izby Sądu Najwyższego

Sprawozdanie finansowe PiS. Decyzja nieuznawanej izby Sądu Najwyższego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Bougainville, autonomiczny region Papui-Nowej Gwinei, ogłosi swoją niepodległość do 2027 roku - zapowiedział jego prezydent. Dochody budżetowe ma mu zapewnić uruchomienie wydobycia złota i miedzi, których ogromne pokłady znajdują się na jego terytorium. Rząd Papui-Nowej Gwinei nie mówi "nie", ale stawia warunki.

Mieszkają na złożach miedzi i złota, w ciągu trzech lat ogłoszą niepodległość

Mieszkają na złożach miedzi i złota, w ciągu trzech lat ogłoszą niepodległość

Źródło:
Reuters, Barrons

Pociąg osobowy przejeżdżający przez Kutno (woj. łódzkie) potrącił kobietę. 29-latka zginęła na miejscu. Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Pociąg potrącił kobietę. Zginęła na miejscu

Pociąg potrącił kobietę. Zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii śledzi z porem. "Nie należy spożywać produktu wskazanego w komunikacie" - napisano.

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie zwrócił do Prokuratury Regionalnej w Katowicach akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi Kaczmarkowi złożony w sierpniu 2021 roku - dowiedzili się dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl, Maciej Duda i Łukasz Ruciński. "Celem usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego" - czytamy w uzasadnieniu decyzji sądu.

Po trzech latach akt oskarżenia w sprawie Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA, wraca do prokuratury

Po trzech latach akt oskarżenia w sprawie Tomasza Kaczmarka, byłego agenta CBA, wraca do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pociąg pasażerski zatrzymał się przed stacją w Aleksandrowie Kujawskim (województwo kujawsko-pomorskie). Maszyniście udało się w porę wyhamować skład. Okazało się, że na torach utknął nietrzeźwy mężczyzna, a zauważył to jeden z kierowców. Nikomu nic się nie stało. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wraca do śledztwa dotyczącego syna Jacka Kurskiego i oskarżeń o przemoc seksualną wobec dziewięcioletniej dziewczynki. - Jeśli tak działało państwo PiS, to jest bardzo obrzydliwe. Nie ma nic bardziej obrzydliwego - mówiła posłanka Monika Wielichowska (KO). - Z perspektywy czasu widzimy, że kiedy sprawcą może być syn polityka, to za tym sprawcą i za jego ojcem staje cały system - powiedziała ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

"Tak działało państwo PiS? Jeśli tak, to nie ma nic bardziej obrzydliwego"

"Tak działało państwo PiS? Jeśli tak, to nie ma nic bardziej obrzydliwego"

Źródło:
TVN24

W brazylijskim mieście Inhumas badana jest sprawa noworodków, które miały zostać pomylone na porodówce i przekazane nie swoim rodzicom. Sprawa wyszła na jaw, gdy badania genetyczne jednej z kobiet wykazały, że nie jest ona biologiczną matką swojego trzyletniego syna.

Odkryli, że nie są biologicznymi rodzicami swojego syna. "Stało się coś dziwnego"

Odkryli, że nie są biologicznymi rodzicami swojego syna. "Stało się coś dziwnego"

Źródło:
CNN Brasil, ENEX

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Sprawdź, jaka pogoda czeka nas podczas zimy 2024/2025 i wczesną wiosną.

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Nie żyje poszukiwana od niedzieli 50-letnia lekarka spod Krosna na Podkarpaciu. Jak poinformowała policja, jej ciało zostało znalezione przy polnej drodze. W sprawie zostało wszczęte śledztwo.

Zaginiona lekarka nie żyje, jej ciało znaleziono przy polnej drodze. Ustalenia śledczych

Zaginiona lekarka nie żyje, jej ciało znaleziono przy polnej drodze. Ustalenia śledczych

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl

Komentarze ostrzegające przed kolejną falą migracji wywołuje publikowane w sieci nagranie pokazujące długi korek samochodów na granicy turecko-syryjskiej. Jednak towarzyszący mu opis nie jest prawdą.

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Źródło:
Konkret24

21 rodzin nadal czeka na pomoc w ramach akcji Szlachetna Paczka. Do Weekendu Cudów (14-15 grudnia) zostało już tylko kilka dni. Paczkę można przygotować do piątku.

Rodziny czekają na pomoc

Rodziny czekają na pomoc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
"Gdyby mu podsunęli jeszcze ze trzy, cztery morderstwa, też by podpisał". Jest nowe śledztwo

"Gdyby mu podsunęli jeszcze ze trzy, cztery morderstwa, też by podpisał". Jest nowe śledztwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wyroków zapadało zaledwie kilka w roku - a mimo to szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka broni Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Podkreśla, że w ostatnich latach trybunał rozpatrywał najwięcej skarg konstytucyjnych. W tym wypadku jednak dane to nie wszystko. Oto jaka taktyka może się kryć za statystycznie dużą liczbą zakończonych postępowań.

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

Źródło:
Konkret24

Ranking najpopularniejszych w Polsce produkcji w serwisie Max w 2024 roku otwiera serial "Ród smoka". Ale bardzo wysoko znalazły sie też polskie seriale. "Skazana" z Agatą Kuleszą w roli głównej zajęła szóste miejsce, a "Odwilż" z Katarzyną Wajdą - ósme.

Co najchętniej oglądali użytkownicy Max w 2024 roku? W czołówce dwie polskie produkcje

Co najchętniej oglądali użytkownicy Max w 2024 roku? W czołówce dwie polskie produkcje

Źródło:
TVN24

Dorośli w krajach rozwiniętych mają coraz większe problemy z czytaniem. Spośród 31 państw tylko dwa odnotowały pod tym względem w ostatniej dekadzie poprawę u swoich mieszkańców - wynika z raportu "Badanie umiejętności dorosłych" autorstwa OECD. Mowa o Danii i Finlandii. W pozostałych krajach stwierdzono brak zmian bądź spadek, a szczególnie źle pod tym względem wypadła Polska.  

Coraz więcej ludzi ma problemy z czytaniem. Polacy w niechlubnej czołówce

Coraz więcej ludzi ma problemy z czytaniem. Polacy w niechlubnej czołówce

Źródło:
OECD

Olefiny III to największa i najdroższa inwestycja Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka. Reporterzy Łukasz Frątczak z TVN24 i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski dotarli do niepublikowanych wcześniej dokumentów, w tym umów oraz materiałów z posiedzeń rady nadzorczej. Wynika z nich, że kluczowa inwestycja Orlenu została uzależniona od najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Oto najważniejsze fakty, do których dotarli dziennikarze.

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Źródło:
tvn24.pl