Jak liczy się głosy? Kiedy poznamy nazwiska nowych posłów i senatorów?

Polska

Anna Godzwon o metodzie d'Hondta i liczeniu głosów w wyborachtvn24
wideo 2/2

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Zdecydujemy o składzie Sejmu i Senatu kolejnej kadencji. Jak Państwowa Komisja Wyborcza będzie liczyła oddane przez Polaków głosy? Kiedy poznamy nazwiska nowych parlamentarzystów? Te kwestie w programie "Tak jest" w TVN24 tłumaczyła Anna Godzwon, była rzeczniczka PKW.

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7.00 - 21.00. Po zamknięciu lokali poznamy sondażowe wyniki exit poll, na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać dłużej.

Jak głosować w wyborach? Jak oddać głos poza miejscem zamieszkania? CZYTAJ WIĘCEJ >

O procedurach wyborczych mówiła w poniedziałek Anna Godzwon, była rzeczniczka Państwowej Komisji Wyborczej, która wraz z Ryszardem Kaliszem, adwokatem i byłym posłem, była gościem programu "Tak jest" w TVN24.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM "TAK JEST" W TVN24 GO >

Jak liczy się głosy i dzieli mandaty?

- Przede wszystkim do gry wchodzą te ugrupowania, które w skali kraju zdobędą co najmniej 5 procent - albo 8 procent w przypadku koalicji - ważnie oddanych głosów - podkreślała Godzwon.

W wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów w 41 okręgach. Po zliczeniu głosów komisje obwodowe wysyłają informacje do komisji okręgowych, które przekazują dane do Państwowej Komisji Wyborczej. PKW na tej podstawie ustala i podaje, które komitety przekroczyły ten 5-procentowy - albo 8- procentowy w przypadku koalicji - próg.

- Potem zaczyna się rola okręgowych komisji. Kiedy już wiemy, które komitety przekroczyły próg, wtedy do okręgowych komisji wraca kwestia podziału mandatów - wyjaśniała ekspertka.

Mandaty w Sejmie dzieli się za pomocą metody d'Hondta. - Wszystkie głosy w danym okręgu, oddane na każdy komitet wyborczy, dzieli się kolejno przez 1, 2, 3, 4, 5 i tak dalej, dopóki z tych ilorazów możemy uszeregować tyle ilorazów największych, ile jest mandatów do zdobycia - tłumaczyła Godzwon.

Metoda D'HondtaPAP

Zaznaczyła, że w każdym okręgu jest różna liczba mandatów i jest to zależne od liczby mieszkańców.

- W przypadku Senatu jest prościej, bo w Senacie mamy okręgi jednomandatowe, większościowe. Ten, kto zdobywa najwięcej głosów, bierze mandat - dodała była rzeczniczka PKW. 13 października wybierzemy 100 senatorów w 100 okręgach wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019: podział na okręgi wyborczepkw.gov.pl

Kiedy będziemy wiedzieli, kto dostanie mandat?

Jak wskazywała Godzwon, "najpierw musimy się dowiedzieć, które komitety przekroczyły progi". - Cztery lata temu PKW podała tę informację w poniedziałek późnym wieczorem. Czekaliśmy długo z powodu dwóch błędnych protokołów. Jeżeli są błędne protokoły, to komisje muszą poprawiać, nie ma siły - podkreślała.

- Kiedy ta informacja jest podana do publicznej wiadomości, wtedy na poziomie okręgów odbywają się te stricte matematyczne działania, które prowadzą do uzyskania informacji o tym, kto z kandydatów zdobywa mandat do Sejmu - tłumaczyła.

Prognozowała, że "we wtorek rano możemy wiedzieć, kto wchodzi, kto nie wchodzi".

Kalendarz wyborczy - wybory parlamentarne w Polsce 2019PAP

Autor: ads//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: