To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie


Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

WIZYTA WILLIAMA I KATE. RAPORT TVN24

Do Polski przyjeżdżają po raz pierwszy. To będzie też pierwsza wizyta ich dzieci w kraju, który nie należał do Imperium Brytyjskiego. William, Kate, czteroletni George i dwuletnia Charlotte zamieszkają w Belwederze.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński zapewnia, że przylot pary książęcej nie ma charakteru politycznego. - Nie będzie politycznych przemówień. To raczej podkreślenie dobrych relacji między państwami - mówi. - Polacy będą mogli spotkać parę książęcą podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu - dodaje Szczerski.

Napięty plan

William i Kate spodziewani są Warszawie wczesnym popołudniem. Po przylocie zostaną podjęci przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Po spacerze na Krakowskim Przedmieściu udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie wezmą udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire.

Dzień zakończą przyjęciem w Łazienkach Królewskich oddanym na cześć Królowej Brytyjskiej. Książę William wygłosi na nim przemówienie, które będzie jedynym jego publicznym wystąpieniem w Polsce.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą na Pomorzu. Najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu, a następnie, już w Gdańsku, odwiedzą teatr szekspirowski i Europejskie Centrum Solidarności. Złożą także wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając bohaterstwo polskiej Solidarności. W trakcie pobytu w Gdańsku mają się spotkać z Lechem Wałęsą.

Ich wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

"Uczczenie więzi"

Zdaniem dziennikarza Richarda Palmera z gazety "Daily Express", program wizyty to "dość standardowy plan, który łączy to, czym kraj gospodarzy chce się pochwalić, z subtelnymi komunikatami, które chce przekazać brytyjski rząd".

W tym roku William i Kate odwiedzili już Francję. Wcześniej księżna Cambridge pojechała także do Luksemburga. - Te wizyty mają na celu uczczenie naszych więzi i przypomnienie im (tym krajom - red.), jak dobrymi jesteśmy sąsiadami i partnerami - ocenia Palmer.

Dziennikarz dodaje, że decyzja o wizycie członków rodziny królewskiej w innym kraju zapada zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem, na posiedzeniu specjalnej komisji ds. wizyt zagranicznych, w której skład wchodzą wysokiej rangi przedstawiciele rządu, służby cywilnej i poszczególnych pałaców.

- Podczas wszystkich (poprzednich - red.) wizyt nikt nie chciał nawet wspomnieć "słowa na B" (Brexit - red.), mówiono tylko o wspólnych relacjach między krajami. Wzmianka na ten temat pojawiła się tylko w notatce wydanej przez Clarence House (siedzibę księcia Karola - red.), która wspominała o roli członków rodziny królewskiej w procesie redefiniowania roli Wielkiej Brytanii w Europie - tłumaczy Palmer, dodając, że to "niewypowiedziany kontekst tej wizyty".

Hollywoodzki wizerunek

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu po swym ojcu Karolu. George i Charlotte są odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu.

- Książę William i księżna Kate mają hollywoodzki wizerunek. O ile królowa Elżbieta II zapewnia stabilność, to oni pokazują się jako ambitni i pełni aspiracji - przyznaje David Haigh, prezes firmy Brand Finance, zajmującej się wyceną marek i przedsiębiorstw.

Według jej wyliczeń z 2015 roku brytyjska monarchia jest warta około 58,4 mld funtów (280,3 mld złotych), z czego 20,9 mld funtów to łączna wartość posiadłości, kolekcji dzieł sztuki i spółek zależnych, a 37,5 mld funtów to wartość niematerialna, m.in. wpływ na rozwój turystyki i produktów związanych z rodziną królewską.

W 2011 roku pamiątki związane ze ślubem Williama i Kate przyniosły około 222 milionów funtów przychodu, a w 2012 roku sam zysk ze sprzedaży biletów na wystawę, na której znalazła się suknia ślubna Kate, wyniósł około 10 mln funtów.

Autor: TG/adso/jb / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości