Książę i księżna Cambridge w Polsce

14 lipca 2017
Prezydent Andrzej Duda przywitał parę książęcą w Pałacu Prezydenckimtvn24

Brytyjska para książęca, wraz z dziećmi, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W trakcie niespełna trzydniowej wizyty William, Kate, George i Charlotte odwiedzili Warszawę i Gdańsk między 17 a 18 lipca 2017 roku, dwukrotnie spotykając się z parą prezydencką.

Brytyjska para książęca wylądowała w poniedziałek po południu na lotnisku w Warszawie, skąd udała się do Pałacu Prezydenckiego. Zjadła tam późne śniadanie w towarzystwie pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

W trakcie pobytu Williamowi i Kate towarzyszyły ich dzieci - blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte.

Trzecie royal baby "mogło zostać poczęte w Polsce"

Brytyjski tabloid "The Sun" zamieścił we wtorek na pierwszej stronie zdjęcie księcia Williama i księżnej Kate z lipcowej wizyty w Warszawie, twierdząc, że para mogła postarać się o trzecie dziecko właśnie w czasie pobytu w Polsce. "Akt warszawski" - podsumował dziennik.

"Będziemy musieli mieć więcej dzieci". Kate o planach mówiła już w Warszawie

Pałac Kensington poinformował w poniedziałek, że książę William i księżna Kate spodziewają się trzeciego dziecka. Brytyjska para książęca ma już czteroletniego syna, księcia George'a i dwuletnią córkę, księżniczkę Charlotte. O tym, że powinni mieć więcej dzieci księżna Kate wspominała już w lipcu, podczas wizyty pary w Warszawie.

Król Karol? Nie, król William. Tak woleliby Brytyjczycy

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun". Pierwszy w linii sukcesji jest jego ojciec Karol, który cieszy się zdecydowanie mniejszym poparciem.

William i Kate w Muzeum Stutthof. Spotkali się z byłymi więźniami

Muzeum Stutthof to pierwszy punkt na liście miejsc, które we wtorek odwiedzą Kate i William. - To przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - mówił książę Cambridge. Para książęca spotkała się z byłymi więźniami. W dawnym niemieckim obozie zwiedzili też barak dla kobiet. Transmisja z wizyty Kate i Williama na antenie TVN 24 BiS.

Kate i William na Wybrzeżu. Sprawdź, gdzie ich zobaczysz

Gdańsk jest gotowy na wizytę najsłynniejszej pary książęcej na świecie. Kate i William pojawią się w Dworze Artusa, Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można się z nimi spotkać. Transmisja z wizyty pary książęcej na antenie TVN Biznes i Świat.

Królowa odwiedziła Polskę ponad 20 lat temu, zaglądał tu także książę Karol

Każda wizyta członków rodziny królewskiej to niezwykłe wydarzenie. Tak było, kiedy ponad 20 lat temu Polskę odwiedziła królowa Elżbieta. Tak jest dziś, kiedy gościmy książęcą parę z dziećmi. Nie wszyscy jednak pewnie pamiętają, że książę Filip odwiedził Polskę w latach siedemdziesiątych, a książę Karol zaglądał do nas kilka razy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Jego królewska nieśmiałość". Brytyjskie media śledzą wizytę rodziny królewskiej w Polsce

Brytyjskie media od początku wizyty Williama i Kate w Polsce uważnie obserwują parę książęcą oraz ich dzieci. W pierwszych relacjach z powitania na lotnisku zwrócono uwagę zwłaszcza na mocno speszonego księcia George’a. Gazety brytyjskie oceniają, że mała Charlotte uroczo machała ręką, a książę George wyglądał tak, jakby wolał być gdziekolwiek indziej. Na początku nie wyglądało nawet na to, by miał ochotę wyjść z samolotu. W programie "24 Godziny" przedstawiła to Agata Zamęcka, przypominając też kilka ciekawych faktów z biografii księcia i księżnej Cambridge.

Nie chciał wysiąść z samolotu, stał z naburmuszoną minką

Takie momenty to dyplomatyczne koszmary - pisze brytyjski dziennik "The Times" o momencie powitania brytyjskiej pary książęcej w Warszawie. Niespełna czteroletni książę George nie chciał początkowo wyjść z samolotu i musiał namawiać go do tego tata, książę William. Na czerwonym dywanie wyraźnie demonstrował, że wolałby być w innym miejscu - zwraca uwagę brytyjska prasa. George nie chciał rozmawiać z polską delegacją, która witała jego rodzinę na lotnisku, stał z naburmuszoną minką, przebierał nogami i pokazywał, jak bardzo się nudzi.

Charlotte i George "przyklejeni" do szyby. Pierwsze wrażenia z Polski

Kate i William wylądowali na warszawskim lotnisku Chopina, gdzie rozpoczęła się ich pierwsza wizyta w Polsce. Rodzicom towarzyszą dzieci 4-letni George i 2-letnia Charlotte. Po zakończeniu lotu rodzeństwo "przykleiło się" do szyby niewielkiego samolotu i podziwiało widok za oknem.

To już dziś. Para książęca wyląduje w Warszawie

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.