Książę i księżna Cambridge w Polsce

14 lipca 2017
tvn24Prezydent Andrzej Duda przywitał parę książęcą w Pałacu Prezydenckim

Brytyjska para książęca, wraz z dziećmi, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W trakcie niespełna trzydniowej wizyty William, Kate, George i Charlotte odwiedzili Warszawę i Gdańsk między 17 a 18 lipca 2017 roku, dwukrotnie spotykając się z parą prezydencką.

Brytyjska para książęca wylądowała w poniedziałek po południu na lotnisku w Warszawie, skąd udała się do Pałacu Prezydenckiego. Zjadła tam późne śniadanie w towarzystwie pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

W trakcie pobytu Williamowi i Kate towarzyszyły ich dzieci - blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte.

Brytyjski tabloid "The Sun" zamieścił we wtorek na pierwszej stronie zdjęcie księcia Williama i księżnej Kate z lipcowej wizyty w Warszawie, twierdząc, że para mogła postarać się o trzecie dziecko właśnie w czasie pobytu w Polsce. "Akt warszawski" - podsumował dziennik.

Pałac Kensington poinformował w poniedziałek, że książę William i księżna Kate spodziewają się trzeciego dziecka. Brytyjska para książęca ma już czteroletniego syna, księcia George'a i dwuletnią córkę, księżniczkę Charlotte. O tym, że powinni mieć więcej dzieci księżna Kate wspominała już w lipcu, podczas wizyty pary w Warszawie.

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun". Pierwszy w linii sukcesji jest jego ojciec Karol, który cieszy się zdecydowanie mniejszym poparciem.

Muzeum Stutthof to pierwszy punkt na liście miejsc, które we wtorek odwiedzą Kate i William. - To przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - mówił książę Cambridge. Para książęca spotkała się z byłymi więźniami. W dawnym niemieckim obozie zwiedzili też barak dla kobiet. Transmisja z wizyty Kate i Williama na antenie TVN 24 BiS.

Gdańsk jest gotowy na wizytę najsłynniejszej pary książęcej na świecie. Kate i William pojawią się w Dworze Artusa, Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można się z nimi spotkać. Transmisja z wizyty pary książęcej na antenie TVN Biznes i Świat.

Każda wizyta członków rodziny królewskiej to niezwykłe wydarzenie. Tak było, kiedy ponad 20 lat temu Polskę odwiedziła królowa Elżbieta. Tak jest dziś, kiedy gościmy książęcą parę z dziećmi. Nie wszyscy jednak pewnie pamiętają, że książę Filip odwiedził Polskę w latach siedemdziesiątych, a książę Karol zaglądał do nas kilka razy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brytyjskie media od początku wizyty Williama i Kate w Polsce uważnie obserwują parę książęcą oraz ich dzieci. W pierwszych relacjach z powitania na lotnisku zwrócono uwagę zwłaszcza na mocno speszonego księcia George’a. Gazety brytyjskie oceniają, że mała Charlotte uroczo machała ręką, a książę George wyglądał tak, jakby wolał być gdziekolwiek indziej. Na początku nie wyglądało nawet na to, by miał ochotę wyjść z samolotu. W programie "24 Godziny" przedstawiła to Agata Zamęcka, przypominając też kilka ciekawych faktów z biografii księcia i księżnej Cambridge.

Takie momenty to dyplomatyczne koszmary - pisze brytyjski dziennik "The Times" o momencie powitania brytyjskiej pary książęcej w Warszawie. Niespełna czteroletni książę George nie chciał początkowo wyjść z samolotu i musiał namawiać go do tego tata, książę William. Na czerwonym dywanie wyraźnie demonstrował, że wolałby być w innym miejscu - zwraca uwagę brytyjska prasa. George nie chciał rozmawiać z polską delegacją, która witała jego rodzinę na lotnisku, stał z naburmuszoną minką, przebierał nogami i pokazywał, jak bardzo się nudzi.

Para książęca Cambridge odwiedziła w Warszawie inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy. Spotkanie z młodymi przedsiębiorcami to jeden z punktów trzydniowej wizyty Williama i Kate w Polsce.

Kate i William wylądowali na warszawskim lotnisku Chopina, gdzie rozpoczęła się ich pierwsza wizyta w Polsce. Rodzicom towarzyszą dzieci 4-letni George i 2-letnia Charlotte. Po zakończeniu lotu rodzeństwo "przykleiło się" do szyby niewielkiego samolotu i podziwiało widok za oknem.

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.