Książę i księżna Cambridge w Polsce

14 lipca 2017
tvn24Prezydent Andrzej Duda przywitał parę książęcą w Pałacu Prezydenckim

Brytyjska para książęca, wraz z dziećmi, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W trakcie niespełna trzydniowej wizyty William, Kate, George i Charlotte odwiedzili Warszawę i Gdańsk między 17 a 18 lipca 2017 roku, dwukrotnie spotykając się z parą prezydencką.

Brytyjska para książęca wylądowała w poniedziałek po południu na lotnisku w Warszawie, skąd udała się do Pałacu Prezydenckiego. Zjadła tam późne śniadanie w towarzystwie pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

W trakcie pobytu Williamowi i Kate towarzyszyły ich dzieci - blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte.

WILLIAM & KATE IN POLAND. READ IN ENGLISH

William i Kate w Polsce

Spacer, Muzeum Powstania Warszawskiego

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim obie pary, witane pozdrowieniami, wyszły na spotkanie oczekującym tłumom i rozmawiały z oczekującymi na nie dziećmi. Księżna i pierwsza dama otrzymały od nich bukiety kwiatów. Następnie Kate i William, pozdrawiając zgromadzonych, przeszli przed pomnik Adama Mickiewicza.

Tłumy utworzyły ciasny szpaler na drodze książęcej pary. Pozdrawiano ich brytyjskimi chorągiewkami, choć częściej w powietrzu uniesione były smartfony i tablety, którymi zgromadzeni próbowali utrwalić niecodzienne spotkanie na Krakowskim Przedmieściu.

Przed godziną 16. brytyjska para książęca i prezydencka przybyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się z weteranami II Wojny Światowej oraz bohaterami powstania. Przed muzeum zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszą damę. Pary spotkały się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w powstaniu. Para książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom, zapalając znicze pod dzwonem "Monter".

Z Muzeum Powstania Warszawskiego brytyjska para książęca udała się do wieżowca Warsaw Spire, gdzie swoje siedziby mają firmy technologiczne i start-upy.

Kate i William wylądowali na lotnisku Chopina

William odczytał list od królowej Elżbiety

Wieczorem para książęca wzięła udział w Łazienkach Królewskich w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Honorowymi gośćmi byli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Swoje przemówienie William rozpoczął od powiedzenia po polsku "dobry wieczór". Następnie podkreślił, że drugim obok urodzin jego babci powodem do świętowania są więzi, które łączą Polskę i Wielką Brytanię. - Więzi te sięgają wieków i tworzą bardzo bogatą historię wymiany kulturowej i bliskich relacji handlowych - powiedział William.

Odczytał też list od swojej babci. Królowa przypomniała w nim, że wraz z małżonkiem księciem Filipem gościła w Polsce w 1996 roku. "Wtedy byliśmy świadkami ciepłej gościny zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Cieszę się, że para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego - zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku" - napisała królowa Elżbieta.

Wizyta w obozie

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędziła na Żuławach Wiślanych i wybrzeżu.

William i Kate najpierw odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddali hołd ofiarom nazizmu.

- Z informacji, jakie przekazała nam brytyjska ambasada wynika, że książęca para nigdy wcześniej nie odwiedziła żadnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Nasze Muzeum będzie dla nich pierwszym takim miejscem – informował Piotr Tarnowski dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie działającego w części byłego obozu.

Wizyta w byłym obozie Stutthof nie była przypadkowa. Rodzina królewska przywiązuje dużą wagę do uhonorowania ofiar nazizmu. O planowanej wizycie w Sztutowie książę wspomniał już podczas poniedziałkowego przemówienia w Warszawie.

- Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie, gdy odwiedzimy obóz koncentracyjny. Stutthof to przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - zaznaczył książę Cambridge.

Spotkanie w teatrze

W Gdańsku książęca para odwiedziła Teatr Szekspirowski - którego patronem jest Karol, książę Walii, ojciec Williama.

- Można powiedzieć, że to jest taka klamra historyczna. Książę Karol odwiedził nas, żeby zobaczyć, gdzie powstanie teatr, a teraz jego syn William będzie mógł go zwiedzić - mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Para książęca zasiadła na widowni złożonej z dzieci i obejrzała krótki spektakl. William i Kate mogli zobaczyć otwarcie dachu.

Para książęca w Teatrze Szekspirowskim

Spotkanie z Wałęsą

Ostatnim punktem wizyty pary książęcej w Gdańsku było Europejskie Centrum Solidarności. Para książęca pojawiła się w muzeum około godz. 16.50.

Goście z Wielkiej Brytanii zwiedzili wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W trakcie zwiedzania do księcia i księżnej Cambridge dołączył Lech Wałęsa. Były prezydent już od kilku tygodni chętnie opowiadał o planowanym spotkaniu z członkami rodziny królewskiej. Podkreślał, że było ono uzgadniane dużo wcześniej.

- Od dawna byliśmy umówieni. Wszystko jest już chyba dopięte na ostatni guzik, żeby godnie ich tu przyjąć. Wiem już o czym będę z nimi rozmawiał, ale do tańca trzeba dwojga - mówił TVN24 Lech Wałęsa przed ich przylotem do Polski.

Kate i William oraz Lech Wałęsa obejrzeli wspólnie część ekspozycji, a następnie przeszli przez historyczną Bramę Stoczni. Na koniec złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Po wizycie w Gdańsku książęca para wróciła do Warszawy, gdzie spędziła drugą noc. Wizyta zakończyła się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Kate i William z Warszawy polecieli do Berlina.

Charlotte i George "przyklejeni" do szyby. Pierwsze wrażenia z Polski

W Warszawie para książęca wraz z dziećmi mieszkała w Belwederze, który z tej okazji przeszedł "lifting", by przygotować "pomieszczenia i otoczenie" na obecność dzieci książęcej pary. Dzięki nim George i Charlotte mogli pobawić się również w ogrodach Belwederu.

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Następcą jest jego ojciec, książę Karol, a dzieci Williama i Kate - George i Charlotte - są odpowiednio na trzecim i czwartym i miejscu.

Para książęca w Warszawie

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Brytyjski tabloid "The Sun" zamieścił we wtorek na pierwszej stronie zdjęcie księcia Williama i księżnej Kate z lipcowej wizyty w Warszawie, twierdząc, że para mogła postarać się o trzecie dziecko właśnie w czasie pobytu w Polsce. "Akt warszawski" - podsumował dziennik.

Pałac Kensington poinformował w poniedziałek, że książę William i księżna Kate spodziewają się trzeciego dziecka. Brytyjska para książęca ma już czteroletniego syna, księcia George'a i dwuletnią córkę, księżniczkę Charlotte. O tym, że powinni mieć więcej dzieci księżna Kate wspominała już w lipcu, podczas wizyty pary w Warszawie.

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun". Pierwszy w linii sukcesji jest jego ojciec Karol, który cieszy się zdecydowanie mniejszym poparciem.

Muzeum Stutthof to pierwszy punkt na liście miejsc, które we wtorek odwiedzą Kate i William. - To przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - mówił książę Cambridge. Para książęca spotkała się z byłymi więźniami. W dawnym niemieckim obozie zwiedzili też barak dla kobiet. Transmisja z wizyty Kate i Williama na antenie TVN 24 BiS.

Gdańsk jest gotowy na wizytę najsłynniejszej pary książęcej na świecie. Kate i William pojawią się w Dworze Artusa, Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można się z nimi spotkać. Transmisja z wizyty pary książęcej na antenie TVN Biznes i Świat.

Każda wizyta członków rodziny królewskiej to niezwykłe wydarzenie. Tak było, kiedy ponad 20 lat temu Polskę odwiedziła królowa Elżbieta. Tak jest dziś, kiedy gościmy książęcą parę z dziećmi. Nie wszyscy jednak pewnie pamiętają, że książę Filip odwiedził Polskę w latach siedemdziesiątych, a książę Karol zaglądał do nas kilka razy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brytyjskie media od początku wizyty Williama i Kate w Polsce uważnie obserwują parę książęcą oraz ich dzieci. W pierwszych relacjach z powitania na lotnisku zwrócono uwagę zwłaszcza na mocno speszonego księcia George’a. Gazety brytyjskie oceniają, że mała Charlotte uroczo machała ręką, a książę George wyglądał tak, jakby wolał być gdziekolwiek indziej. Na początku nie wyglądało nawet na to, by miał ochotę wyjść z samolotu. W programie "24 Godziny" przedstawiła to Agata Zamęcka, przypominając też kilka ciekawych faktów z biografii księcia i księżnej Cambridge.

Takie momenty to dyplomatyczne koszmary - pisze brytyjski dziennik "The Times" o momencie powitania brytyjskiej pary książęcej w Warszawie. Niespełna czteroletni książę George nie chciał początkowo wyjść z samolotu i musiał namawiać go do tego tata, książę William. Na czerwonym dywanie wyraźnie demonstrował, że wolałby być w innym miejscu - zwraca uwagę brytyjska prasa. George nie chciał rozmawiać z polską delegacją, która witała jego rodzinę na lotnisku, stał z naburmuszoną minką, przebierał nogami i pokazywał, jak bardzo się nudzi.

Para książęca Cambridge odwiedziła w Warszawie inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy. Spotkanie z młodymi przedsiębiorcami to jeden z punktów trzydniowej wizyty Williama i Kate w Polsce.

Kate i William wylądowali na warszawskim lotnisku Chopina, gdzie rozpoczęła się ich pierwsza wizyta w Polsce. Rodzicom towarzyszą dzieci 4-letni George i 2-letnia Charlotte. Po zakończeniu lotu rodzeństwo "przykleiło się" do szyby niewielkiego samolotu i podziwiało widok za oknem.

Książę William i księżna Kate rozpoczną w poniedziałek wizytę w Polsce. Wczesnym popołudniem wylądują w Warszawie, we wtorek odwiedzą Pomorze. Potem wrócą do stolicy, skąd w środę rano udadzą się do Berlina. - To jest wizyta przyjaźni i szacunku. Wyraz dobrych relacji polsko-brytyjskich - komentuje przylot pary książęcej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.