Mark Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nie

Źródło:
TVN24, TVN24 BIS
Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nie
Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nieTVN24
wideo 2/13
Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nieTVN24

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w przemówieniu z okazji Dnia Amerykańskiego i 40-lecia KARTY mówił o stosunkach polsko-amerykańskich. - Nasze narody muszą stworzyć wspólny system wartości - powiedział. Wyjaśniał, że oznacza to podjęcie pewnego standardu i "niesienie go jako naszego sztandaru w walce o wolność i niepodległość tego regionu".

We wtorek w Muzeum POLIN w Warszawie zorganizowano Dzień Amerykański objęty patronatem ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce i związany z 40. rocznicą Ośrodka KARTA. Jednym z elementów wydarzenia poświęconego historii relacji polsko-amerykańskich było wystąpienie amerykańskiego ambasadora Marka Brzezinskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak mówił, "wraz z rozszerzeniem NATO Polska i Ameryka stały się formalnymi sojusznikami, instytucjonalizując zasady i ideały, które nas łączyły od czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych". - Dziś po raz kolejny Polacy i Amerykanie łączą się w kolejnej walce o wolność. Tym razem, żeby udzielić naszego niezachwianego wsparcia wolnej i niepodległej Ukrainie - wskazywał.

Ambasador Brzezinski o Polsce: humanitarne supermocarstwo

- Zorganizowaliśmy bezprecedensowy pakiet sankcji, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, aby zdławić jej gospodarkę. Dostarczamy Ukrainie broń i pomoc, dostarczamy środki potrzebne do walki tak, by demokracja i wolność mogły triumfować nad dyktaturą. Udzielamy wsparcia humanitarnego, a Polska przewodniczy temu procesowi jak humanitarne supermocarstwo, przyjmując ponad trzy miliony uchodźców - wyliczał Mark Brzezinski.

Zwrócił również uwagę, że "co tydzień do Warszawy przyjeżdżają goście wysokiego szczebla ze Stanów Zjednoczonych, aby wspólnie znaleźć nowe sposoby reagowania".

- Polska i Stany Zjednoczone dyskutują również nad wspólnym programem na przyszłość, w jaki sposób możemy wykorzystać to dziedzictwo (Kazimierza - red.) Pułaskiego czy (Tadeusza - red.) Kościuszki we wspólnej walce o wolność - przekazał dyplomata.

Brzezinski: udzielamy wsparcia humanitarnego, a Polska przewodniczy temu jak humanitarne supermocarstwo
Brzezinski: udzielamy wsparcia humanitarnego, a Polska przewodniczy temu jak humanitarne supermocarstwoTVN24

Przypominał, że "sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział podczas swojej wizyty w Polsce, że społeczność międzynarodowa musi się bardziej zjednoczyć, zwłaszcza NATO, jeżeli chcemy zobaczyć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła już ponownie dokonać tego, co zrobiła w Ukrainie". - Będziemy też musieli wspomóc Ukrainę w jej odbudowie. Sukcesy Polski na wolnym rynku będą stanowić niezwykle pomocny model dla Ukrainy po inwazji Rosji, kiedy wreszcie ta wojna zostanie wygrana - ocenił amerykański ambasador.

Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina

Według ambasadora USA w Polsce, "przede wszystkim nasze narody muszą stworzyć wspólny system wartości". - W kontekście obecnego kryzysu oznacza to pomoc głodnemu sąsiadowi lub narodowi, który walczy o swoją wolność - powiedział.

Wskazywał, że oznacza to podjęcie pewnego standardu i "niesienie go jako naszego sztandaru w walce o wolność i niepodległość tego regionu". - Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nie. Naszym obowiązkiem jest zrobić to, co do nas należy. To odpowiedzialność, którą przyjęliśmy dla większego dobra - przekonywał Brzezinski.

Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nie
Brzezinski: Ameryka i Polska cieszą się tą samą wolnością, ale Ukraina już nieTVN24

Brzezinski o polsko-amerykańskiej historii i walce o wolność

Ambasador mówił również, że "Dzień Amerykański przypomina nam, że od setek lat Ameryka i Polska były połączone w walce o wolność, w walce o poszukiwanie nowych możliwości". - Wystarczy sięgnąć do podręczników historii, żeby znaleźć dowody tej wyjątkowej więzi - ocenił.

- Polacy w Jamestown w stanie Wirginia byli pierwszymi nieanglojęzycznymi osadnikami, którzy mogli głosować w koloniach brytyjskich. To właśnie polscy patrioci Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko walczyli o wolność po obu stronach Atlantyku - wyliczał. Powiedział przy tym, że fortyfikacje kościuszkowskie "miały decydujące znaczenie dla niepodległości Ameryki, a dziś stanowią zabytki stanu Nowy Jork".

Ocenił też, że "związek między Polską a Ameryką był uosobiony w osobie Ignacego Paderewskiego". Przypomniał, że ten kompozytor i polityk zmarł na emigracji w Stanach Zjednoczonych, ale jego prochy wróciły później do Polski.

- Kolejny rozdział naszej wspólnej walki o wolność został napisany podczas II wojny światowej - mówił dalej ambasador Brzezinski, dodając, że "Ameryka i Polska poniosły ogromne ofiary, walcząc z faszyzmem i broniąc światowej demokracji".

- W tryumfie demokracji nad totalitaryzmem sowieckim ponownie Ameryka i Polska połączyły swe siły. Trzeba tu podkreślić duchową rolę papieża Jana Pawła II, rolę, jaką odegrał we wspieraniu zwycięstwa nad komunizmem. To właśnie on bardziej niż ktokolwiek inny, jakakolwiek inna siła, poprowadził nas ku wolności - ocenił dyplomata.

Całe wystąpienie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego z okazji Dnia Amerykańskiego
Całe wystąpienie ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego z okazji Dnia AmerykańskiegoTVN24

Szczerski: stosunki są jednocześnie symetryczne, a z drugiej strony strategiczne

Wcześniej odbyła się debata "Racje demokracji – polsko-amerykańska debata o wspólnej obronie pokoju", którą poprowadził Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont" w TVN24 BiS. W pierwszej części panelu odtworzono rozmowy Stawiskiego z ambasadorem Polski przy ONZ Krzysztofem Szczerskim, publicystką "The Atlantic" i laureatką Nagrody Pulitzera Anne Applebaum oraz byłymi ambasadorami USA w Polsce Danielem Friedem i Thomasem Simonsem.

Szczerski ocenił, że sojusz między USA a naszym krajem "ma jeden wymiar dość paradoksalny". Jak mówił, te stosunki "są jednocześnie symetryczne w sposób naturalny, a z drugiej strony są strategiczne". Zdaniem polskiego ambasadora przy ONZ "właśnie wtedy zagrożone są te relacje, gdy ta symetria dominuje nad strategicznym wymiarem tych relacji". - Ten strategiczny wymiar uzyskujemy wtedy, kiedy istotna jest rola Polski w regionie i kiedy jest istotna rola Polski w szerszym otoczeniu międzynarodowym - wyjaśniał.

Jego zdaniem wymiar ten może wynikać w pewnym stopniu z naszych działań, ale także "z sytuacji od nas niezależnej, która powoduje, że znowu uwaga Ameryki skupia się na naszej części świata". - Ta obecna sytuacja agresji rosyjskiej na Ukrainę pokazuje, że ta symetria nagle jest zastąpiona rzeczywiście strategicznym wymiarem - ocenił Szczerski.

Krzysztof Szczerski w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLIN
Krzysztof Szczerski w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLINTVN24

Simons: Amerykanie są zaniepokojeni odchodzeniem od demokracji w Polsce

Simons mówił zaś, że stosunki pomiędzy krajami są "wielowymiarowe". - Na przestrzeni tych wszystkich lat dobrze poznaliśmy się nawzajem. Przeżyliśmy wzloty i upadki - wskazywał. Ocenił, że te relacje są najbliższe w ciągu ostatnich 30 lat.

Zastrzegł przy tym, że "nie wszystko jest dobre, nie wszystko było dobre". - Myślę, że Amerykanie są zaniepokojeni odchodzeniem od demokracji w Polsce. Ale myślę, że w tej chwili znowu nasze relacje zaczęły się poprawiać, głównie w związku z wojną w Ukrainie. Oba nasze kraje zdały sobie sprawę z tego, że mają wspólny interes w tym, by pomóc Ukrainie obronić się - dodał.

Thomas Simons w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLIN
Thomas Simons w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLINTVN24

Applebaum: tylko w ten sposób amerykańskie gwarancje mogą zostać spełnione

Applebaum przyznała, że "nie sądzi, że kiedykolwiek wcześniej w historii sojusz polsko-amerykański był równie ważny, jak w chwili obecnej". - Polska jest ważnym przekaźnikiem pomocy Ukrainie, która jest zaatakowana przez brutalną dyktaturę - wskazywała.

Jej zdaniem, "aby zapewnić pokój w tej części Europy, Ukraina musi wygrać obecną wojnę". Oznacza to - jak mówiła - "odepchnięcie Rosjan na granicę i powrót do stabilności". - Tylko w ten sposób amerykańskie gwarancje mogą zostać spełnione - powiedziała, dodając, że "bez stosunków amerykańsko-polskich nie mamy szansy na pokój w Europie".

Anne Applebaum w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLIN
Anne Applebaum w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLINTVN24

Fried: mamy do czynienia z polsko-amerykańskim sojuszem wojennym w obronie wolności

Według Frieda "doświadczenia ostatnich 30 lat, a tak naprawdę 80, w relacjach polsko-amerykańskich są bardzo ważne i mogą odegrać rolę w zakończeniu wojny w Ukrainie". - Nie chodzi tylko o doświadczenia w promowaniu pokoju. Dla (Władimira - red.) Putina pokój byłby do przyjęcia, gdyby najpierw podbił Ukrainę. Ale my nie szukamy tylko pokoju. Chcemy sprawiedliwości, demokracji, niezależności i suwerenności Ukrainy. Nie jest to dokładnie to samo, co pokój - zaznaczył.

Jak mówił były ambasador, "Polska i Stany Zjednoczone są teraz sojusznikami w wojennym czasie". - Wojna nie przyszła do Polski czy do Stanów Zjednoczonych, ale mimo wszystko jest w Europie. Polska jest centralną bazą, fundamentem dla wsparcia militarnego Zachodu dla Ukrainy - mówił dalej. Ocenił też, że "mamy do czynienia z polsko-amerykańskim sojuszem wojennym w obronie wolności".

Daniel Fried w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLIN
Daniel Fried w rozmowie z Jackiem Stawiskim z okazji Dnia Amerykańskiego w Muzeum POLINTVN24

W dyskusji o bezpieczeństwie Polski, sojuszu z USA i NATO

W drugiej części w dyskusji na sali udział wzięli: były ambasador RP w Afganistanie pułkownik rezerwy doktor Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w USA i Niemczech Janusz Reiter oraz Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Reiter, odnosząc się do wpływu relacji polsko-amerykańskich na inne kwestie, mówił, że "wchodzimy w czasy, w których trzeba dokonywać wyborów". - Nie ma autopilota, który wystarczy nastawić i spokojnie myśleć o przyszłości. Nie jest takim autopilotem ani sojusz z Ameryką, ani NATO, ani Unia Europejska - powiedział.

Smolar ocenił, że "bez wątpienia Stany Zjednoczone i Sojusz Północnoatlantycki stanowią absolutną podstawę naszego bezpieczeństwa". - Pamiętając o tym, że jest to sojusz polityczno-wojskowy, w którym poszczególni członkowie samodzielnie podejmują decyzje, jak zareagują na bezpieczeństwo jakiegoś kraju - zastrzegł.

Łukasiewicz stwierdził natomiast, że "mamy ten efekt gromadzenia się wokół flagi". - Tym razem jest to flaga sojusznicza, amerykańska, NATO-wska, demokratyczna. Wywołana oczywiście wojną w Ukrainie i tym po raz pierwszy odczuwanym przez wielu Polaków od 30 lat, a może i dłużej, poczuciem takiego egzystencjalnego zagrożenia - powiedział.

Autorka/Autor:akr/adso

Źródło: TVN24, TVN24 BIS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Kijowie zapłonęło we wtorek tysiąc świec, przypominając światu, że minęło dokładnie tysiąc dni od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Hołd ofiarom rozpętanej przez Kreml wojny złożyli dyplomaci z państw Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Tysiąc świec na tysiąc dni "bohaterstwa, niezłomności i poświęcenia"

Tysiąc świec na tysiąc dni "bohaterstwa, niezłomności i poświęcenia"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że obecna PKW została obsadzona ludźmi, którzy "nie potrafią zachować klasy" oraz "bezstronności politycznej". Do tej wypowiedzi odniósł się w programie "Tak jest" w TVN24 jeden z członków komisji Ryszard Kalisz, który mówił, że w słowach głowy państwa widzi niekonsekwencję. Wypowiedź prezydenta komentował też w "Kropce nad i" w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Niekonsekwencja" w słowach prezydenta. "Nie miał przy tym żadnych wątpliwości"

"Niekonsekwencja" w słowach prezydenta. "Nie miał przy tym żadnych wątpliwości"

Źródło:
TVN24

- Będę kandydatem niezależnym w tym sensie, że będę zależny wyłącznie od wyborców i wyłącznie od tych rzeczy, o których oni mi będą mówić - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050, który ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Mówił też o pierwszych decyzjach, które podjąłby, gdyby został wybrany na najwyższy urząd w państwie.

Pierwsze decyzje, które Hołownia podjąłby jako prezydent. Wymienił dwie

Pierwsze decyzje, które Hołownia podjąłby jako prezydent. Wymienił dwie

Źródło:
TVN24

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Aleksander Kwaśniewski poparł Radosława Sikorskiego. Ocenił, że startujący w prawyborach Koalicji Obywatelskiej szef MSZ ma "determinację i wolę walki". Jak zaznaczył były prezydent, "bez waleczności, bez chęci zwycięstwa nie da się odnieść sukcesu".

"Kiedyś byliśmy po różnych stronach". Kwaśniewski poparł jednego z kandydatów

"Kiedyś byliśmy po różnych stronach". Kwaśniewski poparł jednego z kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej - Nowa Generacja - poparła Rafała Trzaskowskiego w prawyborach partii na kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach.

Młodzi działacze PO wskazali swojego faworyta w prawyborach

Młodzi działacze PO wskazali swojego faworyta w prawyborach

Źródło:
tvn24.pl

Zamiast 40 tysięcy złotych włożył do reklamówki chusteczki, okładając je banknotami o niskich nominałach. Do reklamówki przywiązał sznurek, który trzymał w dłoni i czekał, aż po drugiej stronie drzwi ktoś przyjdzie po pakunek. Gdy to nastąpiło, szarpnął za sznurek. W taki sposób 88-latek z Białegostoku przechytrzył oszustów, którzy podawali się za policjantów. 

88-latek nie dał się oszustom. Zostawił na wycieraczce reklamówkę, do której przywiązał sznurek

88-latek nie dał się oszustom. Zostawił na wycieraczce reklamówkę, do której przywiązał sznurek

Źródło:
tvn24.pl

Starship, największa rakieta świata, wzbiła się w przestrzeń pozaziemską. To szósty lot orbitalny systemu, który w przyszłości ma wynieść astronautów na Księżyc, a nawet posłużyć do kolonizacji innych planet.

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Pan Grzegorz z Lesznowoli odpowiadał we wtorkowych "Milionerach" na pytanie za 40 tysięcy złotych: "Czego księgowy i naczelnik więzienia, zbzikowani na punkcie frenologii, pozbawili trupa kompozytora Josepha Haydna?". Jak poradził sobie uczestnik?

Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych - o frenologię i kompozytora Josepha Haydna

Pytanie w "Milionerach" za 40 tysięcy złotych - o frenologię i kompozytora Josepha Haydna

Źródło:
tvn24.pl

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

- Należy założyć, że uszkodzenie dwóch podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim to akt sabotażu - stwierdził we wtorek niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Przyczyny awarii są dopiero badane, jednak wydarzeniom na Bałtyku z niepokojem przyglądają się władze Niemiec, Litwy, Szwecji i Finlandii. Szwedzkie media podały, że związek ze sprawą może mieć chiński statek towarowy, za którym podążają duński okręt i patrolowiec. - Jeśli chodzi o te kable, są już pewne podejrzenia, ale nie mogę powiedzieć - skomentował krótko sprawę szef MSZ Radosław Sikorski.

"Musimy założyć, że jest to sabotaż". Media: trop prowadzi do nich

"Musimy założyć, że jest to sabotaż". Media: trop prowadzi do nich

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

- Rosja straszy nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując zatwierdzenie we wtorek przez Władimira Putina znowelizowanej rosyjskiej doktryny nuklearnej. - Papier zniesie wszystko - dodał. Sprawę komentował też szef MSZ. - Jeśli Władimir Putin obniża próg użycia broni atomowej, to może to świadczyć, że wreszcie sobie zdał sprawę, że Rosja jest słabsza wojskowo od Zachodu - ocenił Radosław Sikorski.

Duda o decyzji Putina. "Papier zniesie wszystko"

Duda o decyzji Putina. "Papier zniesie wszystko"

Źródło:
TVN24

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przedstawiciele osób skrzywdzonych w Kościele spotkali się z biskupami na Jasnej Górze. - Udało się wziąć biskupów trochę za ręce i jakby zaczynamy iść w jednym kierunku, w jedną stronę, na pewne rzeczy zaczynamy patrzeć bardzo podobnie - mówił Robert Fidura, jeden z przedstawicieli pokrzywdzonych. - Myśmy tego doświadczyli, księża biskupi nie, więc jeżeli nie połączymy sił, to niewiele z tego wyniknie - dodał.

Spotkanie skrzywdzonych w Kościele z biskupami. "Bardzo mocno przeorało emocje" 

Spotkanie skrzywdzonych w Kościele z biskupami. "Bardzo mocno przeorało emocje" 

Źródło:
TVN24

Policja w Oslo poinformowała we wtorek, że ​​Marius Borg Høiby, syn norweskiej księżnej koronnej Mette-Marit, został aresztowany. 27-latkowi postawiono zarzut "dotyczący stosunku płciowego z osobą nieprzytomną lub z innych przyczyn niezdolną do przeciwstawienia się temu aktowi". Portal dziennika "Dagblaget" podaje, że w toczącej się sprawie karnej przeciwko Høiby'emu jest obecnie pięć ofiar.

Syn księżnej aresztowany. "Pięć ofiar"

Syn księżnej aresztowany. "Pięć ofiar"

Źródło:
"Guardian", "Dagblaget"

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Urzędnicy nakazali Wodom Polskim zabezpieczenie wyrwy do czasu remontu zapory.

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Nadzór budowlany wskazał przyczynę przerwania zapory w Stroniu Śląskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmiany na szczytach policyjnej hierarchii. Stanowiska straci trzech komendantów wojewódzkich: w Krakowie, Kielcach i Rzeszowie - wynika z informacji tvn24.pl. Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji Katarzyna Nowak potwierdziła, że trwa procedura ich odwołania.

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Wstrząs na szczytach policyjnej hierarchii

Źródło:
tvn24.pl

Pielęgniarki, fizjoterapeuci i inni pracownicy i pracowniczki ochrony zdrowia protestowali we wtorek przed kancelarią premiera. Główny postulat to podwyżki. Przygotowano petycję do premiera Donalda Tuska.

"Jesteśmy zawiedzione". Pielęgniarki protestowały przed kancelarią premiera

"Jesteśmy zawiedzione". Pielęgniarki protestowały przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Po trwających dość długo poszukiwaniach chętnego lub chętnej do poprowadzenia 97. gali oscarowej i licznych odmowach, popularny komik, scenarzysta i gospodarz programów telewizyjnych Conan O'Brien powiedział "tak". Przewodniczący Akademii Bill Kramer oświadczył, że jest wręcz idealną osobą.

Nikt nie chciał prowadzić gali oscarowej. On powiedział "tak"

Nikt nie chciał prowadzić gali oscarowej. On powiedział "tak"

Źródło:
"Variety", "The Hollywood Reporter" ,tvn24.pl