Polska

"Prezydencie, nie podpisuj!". Kolejna uczelnia dołącza do apelu

Polska

Uczelnie, prawnicy, organizacje apelują do prezydenta [Materiał "Polska i Świat]tvn24
wideo 2/35

Ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym wprowadzają demontaż państwa prawa, postawią Polskę poza cywilizacyjnym kręgiem Zachodu - uważa Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. To kolejna uczelnia, która apeluje do prezydenta. Wcześniej podobną uchwałę przyjęła Rada tego samego wydziału Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przyjętej we wtorek uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyraziła solidarność ze środowiskiem sędziowskim, zapewniła sędziów o swym poparciu i zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sadzie Najwyższym.

"Drastycznie obniżą standard ochrony"

"Jesteśmy przekonani, że przyjęte w sposób sprzeczny z Konstytucją RP zmiany drastycznie obniżą standard ochrony praw jednostki i postawią nasze państwo poza cywilizacyjnym kręgiem Zachodu" - napisali autorzy uchwały podpisanej przez dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego profesora Czesława Martysza.

"Prezydencie, nie podpisuj!" - zaapelował na Facebooku Jacek Barcik, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego i publikuje uchwałę Rady swojego wydziału. "Wzywamy Prezydenta RP do niepodpisywania ustawy o KRS i ustawy o SN" - napisał.

Prośba o weto

Naukowcy zwrócili się z apelem do prezydenta, by nie podpisywał ustaw o KRS i SN. "Zatroskani o stan praworządności w Polsce prosimy strażnika Konstytucji o wywiązanie się z powierzonej mu roli" - czytamy w uchwale.

Przedstawiciele Rady ocenili, że niezależność i niezawisłość sędziowska "są likwidowane i wystawiane na próbę przez władzę wykonawczą". Wyrazili też solidarność z polskimi sędziami.

"Wobec demontażu systemowych gwarancji niezależności, dla sędziów nadszedł czas indywidualnych wyborów i dawania świadectwa przyzwoitości. Jesteśmy przekonani, że polscy sędziowie nie zawiodą społecznego zaufania" - napisano w uchwale.

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w podobnej uchwale przyjętej we wtorek wyraziła "zdecydowany sprzeciw wobec zmian ustawy o KRS i ustawy o SN". Także autorzy tej uchwały zaapelowali do prezydenta Dudy, aby nie dopuścił do wejścia w życie tych ustaw.

ZOBACZ TREŚĆ UCHWAŁY WYDZIAŁU PRAWA UJ

Jakie zmiany?

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi możliwość składania skargi nadzwyczajnej na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga izba będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania okresu aktywności zawodowej przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub.

W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowałoby się na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości