TVN24 | Polska

Podwyżki wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Głosowanie w Senacie

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Senat popiera podwyżki wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe
Senat popiera podwyżki wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwoweTVN24
wideo 2/4
TVN24Senat popiera podwyżki wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe

W czwartkowym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się na przyjęciem - z drobnymi poprawkami - noweli ustawy o podwyżkach wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Senat nie zgodził się na zarekomendowaną przez komisje poprawki zakładającej, że wzrost wynagrodzenia prezydenta będzie obowiązywał dopiero od następnej kadencji głowy państwa.

Senat przyjął w czwartek z drobnymi poprawkami nowelę ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Za całością ustawy wraz z poprawkami głosowało 61 senatorów, przeciw było 27, dwie osoby się wstrzymały. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nowela ustawy uchwalona przez Sejm 11 sierpnia zakłada między innymi wzrost o 40 procent wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Poprawki Senatu do noweli ostawy o podwyżkach wynagrodzeń

W czwartkowym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się na przyjęciem kilku doprecyzowujących i legislacyjnych poprawek do ustawy, które zostały przedstawione na posiedzeniu połączonych komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz budżetu i finansów publicznych.

Nie poparli jednak zarekomendowanych przez komisje poprawek, zakładających między innymi, że wzrost wynagrodzenia prezydenta będzie obowiązywał dopiero od następnej kadencji głowy państwa. Nie poparli także poprawek skreślających przepisy przewidujące objęcie małżonka prezydenta RP i żon byłych prezydentów obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także zwiększenie wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej.

Komisja opowiedziała się za tymi poprawkami, ponieważ zdaniem senackich legislatorów przepisy o ubezpieczeniu społecznym małżonki prezydenta zostały uchwalone w Sejmie z naruszeniem konstytucji. Większość senacka nie podzieliła jednak tego poglądu.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Kamiński/Senat RP

Pozostałe wiadomości