Polska

Sekretarz sił lądowych USA w Polsce. Rozmowy o Ukrainie i Bliskim Wschodzie

Polska

mon.gov.plTomasz Siemoniak rozmawiał z Johnem McHugh'em

Sytuacja na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz podsumowanie szczytu NATO w Walii - to główne tematy rozmów wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka z sekretarzem sił lądowych USA Johnem McHugh'em, który przyleciał do Polski.

Spotkanie odbyło się we wtorek przed południem w siedzibie MON.

Jak poinformował resort, Siemoniak "podziękował stronie amerykańskiej za zaangażowanie w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez lokowanie stałych rotacji komponentów armii amerykańskiej w Polsce."

John McHugh docenił z kolei wsparcie i profesjonalną służbę polskich żołnierzy, którzy wraz z amerykanami służyli w Iraku i nadal służą w Afganistanie.

Pomoc Ukrainie

Siemoniak i zastępca sekretarza obrony USA podsumowali m.in. ustalenia szczytu NATO w Newport. Omówili kalendarz dalszych prac mających na celu wdrożenie jego postanowień.

Jak poinformował MON, rozmowy dotyczyły także kwestii związanych z Ukrainą w kontekście zapewnienia pomocy humanitarnej oraz podpisanego w weekend w Mińsku przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE memorandum. Składa się ono z 8 punktów i przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

Pociski do F-16

Nie wiadomo czy rozmowy dotyczyły także dostaw pocisków rakietowych do F-16, które - jak mówił w TVN24 Siemoniak - "blisko pewności" Stany Zjednoczone zdecydowały się sprzedać Polsce.

Zdaniem Siemoniaka umowa o sprzedaży Polsce pocisków do F-16 może być sfinalizowana już jesienią: w październiku-listopadzie, a rakiety mogą znaleźć się w Polsce za półtora roku lub dwa lata.

Sekretarz McHugh podczas swojej oficjalnej wizyty w Polsce odwiedzi m.in. poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie spotka się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami z Grupy Bojowej 173 Brygady Powietrznodesantowej.

Autor: db//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: mon.gov.pl

Pozostałe wiadomości