Polska

Sejmowa uchwała raczej nie przed kanonizacją Jana Pawła II. Podzieliła posłów

Polska

Sejm nie zagłosuje nad uchwałą ws. kanonizacji Jana Pawła II
tvn24Uchwała, decyzją Prezydium Sejmu, została odesłana do komisji kultury

Sejm nie będzie na razie głosował nad uchwałą ws. kanonizacji Jana Pawła II, która podzieliła posłów. Po sprzeciwie Twojego Ruchu i SLD została ona odesłana do komisji kultury.

Marszałek Ewa Kopacz na briefingu w Sejmie poinformowała, że uchwała, decyzją Prezydium Sejmu, została odesłana do komisji kultury, bo dwa kluby były przeciwne przyjęciu jej przez aklamację, a także nie akceptowały jej treści.

Zgody nie było

- Ten projekt uchwały miał być tym, co Sejm mógł zrobić, formą podziękowania, uhonorowania, uczczenia wyjątkowego człowieka, pod jednym warunkiem: że byłaby zgoda w tej sprawie. Niestety, stało się inaczej - powiedziała Kopacz.

Wyraziła wątpliwość, by uchwałę udało się przyjąć na obecnym posiedzeniu Sejmu, a więc jeszcze przed niedzielną kanonizacją Jana Pawła II.

Wcześniej wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zapewniała we "Wstajesz i wiesz", że TR i SLD nie mają nic przeciwko temu, aby upamiętnić Jana Pawła II.

- Problem jednak w tym, ze uchwała jest bardzo religijna, narusza ona porządek rozdziału władzy świeckiej i religijnej - zaznaczyła.

- Już w ewangelii Chrystus powiedział, że cesarzowi, co cesarskie, a Panu Bogu, co boskie, trzymajmy się więc tego, co już dawno zostało powiedziane - dodała.

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiadał już wcześniej, że jego klub na posiedzeniu Konwentu Seniorów opowie się za tym, aby projekt nie znalazł się w porządku obrad. Twój Ruch chciał, aby projektem zajęła się komisja kultury i środków przekazu.

Projekt ludowców

Projekt uchwały Sejmu "w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji" złożył klub PSL.

"W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, Głowy Kościoła Powszechnego i Wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swoją radość i wdzięczność z powodu tego historycznego wydarzenia" - napisano w projekcie uchwały autorstwa ludowców.

Sejm miał wyrazić nadzieję, że kanonizacja "będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła".

"Sejm RP apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" - podkreślono w projekcie PSL.

[object Object]
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Autor: MAC//rzw/zp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl | Krzysztof Białoskórski

Raporty:
Pozostałe wiadomości