TVN24 | Polska

"Jesteśmy w stanie niepewności prawnej, kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistości"

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Laskowski: jesteśmy w stanie niepewności prawnej,  kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistości
Laskowski: jesteśmy w stanie niepewności prawnej, kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistościTVN24
wideo 2/20
TVN24Laskowski: jesteśmy w stanie niepewności prawnej, kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistości

Podpisana przez prezydenta ustawa dyscyplinująca sędziów nie uspokoi sytuacji w polskich sądach, a na pewno wywoła fatalne wrażenie w wymiarze europejskim - ocenił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Jego zdaniem "jesteśmy w stanie niepewności prawnej, kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistości".

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Dyscyplinująca sędziów ustawa nazywana represyjną wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania kwestionujące skuteczność powołania innego sędziego. Znowelizowane przepisy wprowadzają także zmiany w procedurze wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjną
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę represyjnąTVN24

"Nawet w polskich sądach nie uspokoi ona sytuacji, a na pewno wywoła fatalne wrażenie w wymiarze europejskim"

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski powiedział w środę dziennikarzom, że po podpisaniu przez prezydenta ustawy "niewątpliwie jesteśmy w stanie niepewności prawnej, kryzysu prawnego, dwóch rzeczywistości". - Różnie to można nazwać, trudno wszystkim się w tym połapać - dodał. W jego "głębokim przekonaniu" - jak to określił - ustawa represyjna "to nie jest dobry sposób na rozwiązanie tej sytuacji".

- Można się spodziewać, że nawet w polskich sądach nie uspokoi ona sytuacji, a na pewno wywoła fatalne wrażenie w wymiarze europejskim - podkreślił sędzia Laskowski.

- Sądzę, że doczekamy się reakcji [Unii Europejskiej - przyp. red.] na tę ustawę, bo to jest coś, co jest wbrew nurtowi całej myśli prawa europejskiego, prawa Unii Europejskiej - dodał.

Laskowski: sędzia Juszczyszyn ma rację

Rzecznik Sądu Najwyższego komentował też sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna. We wtorek nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna zawiesiła go i obniżyła jego wynagrodzenie. Sędzia - argumentując, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa - przyszedł w środę do pracy i chciał orzekać. Rzecznik olsztyńskiego sądu przekazał jednak, że siedem spraw, w tym Juszczyszyna, zdjęto z wokandy z powodu "nagłej choroby" innego sędziego.

Juszczyszyn: pozostaję gotowy do wykonywania swoich obowiązków służbowych
Juszczyszyn: pozostaję gotowy do wykonywania swoich obowiązków służbowych TVN24

- Myślę, że on ma rację. Kieruje się uchwałą [trzech izb SN - przyp. red.], orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznaje, że izba, która wydała decyzję o jego zawieszeniu, obecnie nie mogła wydać takiej decyzji - powiedział rzecznik SN, odnosząc się do argumentacji sędziego Juszczyszyna.

Zaznaczył, że "to jest jeden punkt widzenia". - Sądzę, że zaraz znajdzie się grono różnych ekspertów, którzy przedstawią konkurencyjne punkty widzenia. To jest właśnie ten stan dualizmu, rozdwojenia rzeczywistości prawnej. To bardzo niekorzystny stan, który powinien się jak najszybciej skończyć - wskazał sędzia Laskowski.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości