Bodnar: słowa prezydenta zabrzmiały jak ponury żart

Źródło:
TVN24
Bodnar: słowa prezydenta o stanie demokracji zabrzmiały jak ponury żart
Bodnar: słowa prezydenta o stanie demokracji zabrzmiały jak ponury żartTVN24
wideo 2/20
Bodnar: słowa prezydenta o stanie demokracji zabrzmiały jak ponury żartTVN24

Nie możemy sprowadzać demokracji tylko i wyłącznie do tego, ile osób bierze udział w wyborach - zwrócił uwagę w "Tak jest" rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Demokracja powinna być zawsze opatrzona przymiotnikiem "konstytucyjna" - podkreślił.

W czwartek w Sejmie odbyło się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta. - Dzisiaj demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek. Obywatele wiedzą, że od ich głosu zależy przyszłość Polski - powiedział Duda w orędziu po zaprzysiężeniu.

Na uroczystości był też rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. W czwartkowym "Tak jest" w TVN24 tłumaczył, że pojawił się w Sejmie, bo jest urzędnikiem państwowym, a "tego typu uroczystości są świadectwem ciągłości państwa". - Muszę na takich uroczystościach być. To odpowiedzialność urzędowa - wyjaśnił.

Pytany o polityków opozycji, którzy nie przyszli na Zgromadzenie Narodowe, Bodnar powiedział, że w tym wypadku "wchodzimy w ocenę zachowań politycznych". - Jeżeli jest się politykiem, to można sobie na więcej pozwolić, niż gdy jest się urzędnikiem państwowym - zwrócił uwagę.

- Też mam sporo zastrzeżeń do prezydenta, także w kontekście kampanii. Mam sporo zastrzeżeń, jeśli chodzi o sam przebieg kampanii wyborczej, w szczególności o zaangażowanie mediów publicznych w poparcie jednego kandydata - wymienił. - Natomiast ja mam inne środki wyrazu, żeby ewentualny protest przedstawić - przyznał.

Adam Bodnar: obecność na zaprzysiężeniu prezydenta to odpowiedzialność urzędowa
Adam Bodnar: byłem na zaprzysiężeniu prezydenta bo jestem urzędnikiem państwowymTVN24

"Ten fragment zabrzmiał jak ponury żart pana prezydenta"

Dopytywany o przedstawioną przez Andrzeja Dudę ocenę stanu demokracji, Bodnar powiedział, że "akurat ten fragment zabrzmiał jak ponury żart pana prezydenta". - Nie możemy sprowadzać demokracji tylko i wyłącznie do tego, ile osób bierze (udział) w wyborach i czy uzyskuje się taką, czy inną większość - skomentował. 

- Demokracja powinna być zawsze opatrzona przymiotnikiem "konstytucyjna". A jeżeli jest to demokracja konstytucyjna, to ona szanuje mniejszości oraz te wszystkie instytucje, które służą kontroli rządzących, szanuje zasady demokratyczne, równoważenie i podział władz - wymieniał. - To wszystko ulega w Polsce stopniowemu zatraceniu w kierunku jednowładztwa tych, którzy wygrywają wybory - ocenił. - Jeżeli byśmy uznali, że wygranie wyborów jest wystarczające, aby posiadać mandat, to oczywiście nie można mieć pretensji, ale ci, którzy wygrali, powinni być każdego dnia kontrolowani - dodał.

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 10 440 648 głosów (51,03 procent), a Rafał Trzaskowski - 10 018 263 głosów (48,97 procent). Różnica między kandydatami wyniosła 422 385 głosów. Frekwencja wyniosła 68,18 procent.

Bodnar pytany o tak wysoką frekwencję odpowiedział, że "to jest to dowód na świadomość, że nasz głos mógł mieć wpływ". Zwrócił jednak przy tym uwagę, że to był bardziej "plebiscyt" niż "rzeczywiste wybory". 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Bodnar: rok 2019 "bardzo trudny"

Także w czwartek Adam Bodnar przedstawił w Sejmie sprawozdanie z pracy Biura RPO za 2019 rok oraz uwagi o stanie przestrzegania praw człowieka. Jego kadencja upływa 9 września. 

W posiedzeniu sejmowej komisji wzięło udział 17 posłów na 31 członków. Pytania zadawali posłowie opozycyjni z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej-PSL. Bodnar przyznał, że jego zdaniem zainteresowanie posłów Prawa i Sprawiedliwości jego raportem było "niewielkie".

Mówiąc o tym, jaki był dla jego biura rok 2019, RPO ocenił, że był "bardzo trudny". - On dotyczył nie tylko tych problemów systemowych, dotyczących naruszeń praw człowieka. On w zasadzie polegał na podejmowaniu działań w kierunku zmiany ustroju państwa, czyli na ile jesteśmy jeszcze demokracją konstytucyjną z rzeczywistym trójpodziałem władzy. To się przekładało na poziom przestrzegania praw i wolności jednostki - tłumaczył.

Bodnar: mamy wciąż wiele nierozwiązanych problemów
Bodnar: mamy wciąż wiele nierozwiązanych problemówTVN24

"Zapomina się o poszanowaniu praw różnych grup"

RPO przypomniał w TVN24, że w swoim sprawozdaniu zwrócił także uwagę na "polaryzację", "wykorzystywanie podziałów ideowych" oraz "wykorzystywanie szczególnie osób LGBT do walki politycznej". - Mówiłem także o tym, że choć inwestuje się dużo pieniędzy w programy społeczne 500 plus, to jednak zapomina się o poszanowaniu praw różnych grup, które ochronę prawną powinny uzyskać - powiedział, wymieniając tutaj na przykład kobiety z rocznika 1953, które przechodziły na wcześniejszą emeryturę.

Kobiety te były ostatnim rocznikiem osób, które mogły nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, były też pierwszym rocznikiem osób, które przed 1 stycznia 2013 nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Tego dnia wprowadzono przepis, zgodnie z którym jeżeli ubezpieczony pobierał wcześniejszą emeryturę, to podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejsza się o sumę pobranych już świadczeń. Wynika z tego, że nie tylko emerytura nie będzie wyższa, ale zostanie wręcz obniżona. Przepis ten zakwestionował w swoim wyroku z 6 marca 2019 roku Trybunał Konstytucyjny.

W lipcu tego roku prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą ponownego przeliczenia zaniżonych emerytur osób z rocznika 1953. Zanim nad kwestią pochylił się w swoim projekcie rząd, powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z tego rocznika.

Adam Bodnar o sprawozdaniu rocznym z pracy biura RPO za rok 2019
Adam Bodnar o sprawozdaniu rocznym z pracy biura RPO za rok 2019TVN24

ZOBACZ CAŁY CZWARTKOWY ODCINEK PROGRAMU "TAK JEST" W TVN24 GO >>>

Autorka/Autor:akw/pm

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę po południu na terenie zakładu usług komunalnych przy ulicy Żelaznej w Piotrkowie Trybunalskim doszło do pożaru. Objął od pięciu do sześciu tysięcy metrów kwadratowych. Płoną głównie składowiska odpadów i hale, na których przebiegał proces segregacji. Zajęte ogniem są tworzywa sztuczne i papier. Po godzinie 21 strażacy przekazali, że pożar jest opanowany i nie rozprzestrzenia się.

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Wielki pożar w Piotrkowie Trybunalskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt24

Były prezydent Czech Milosz Zeman zorganizował w sobotę swoje 80. urodziny. Na imprezie pojawiło się wielu zagranicznych gości, w tym między innymi premierzy Węgier i Słowacji Viktor Orban i Robert Fico, a także prezydent Polski Andrzej Duda. Obecność głowy polskiego państwa na tym wydarzeniu wywołała wśród polityków dyskusję w mediach społecznościowych. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza przekazał, że skierował w tej sprawie "pilną interwencję" do prezydenta.

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

80. urodziny, wystawne przyjęcie i Andrzej Duda wśród gości. Jest "pilna interwencja"

Źródło:
TVN24, PAP

13-letnia dziewczynka, pasażerka motocykla, zginęła w wypadku, do którego doszło w niedzielę w Gaju Wielkim (woj. wielkopolskie). Z miejsca zdarzenia uciekł kierujący jednym z dwóch aut biorących udział w zdarzeniu. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję.

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Zderzenie dwóch aut i motocykla. Zginęła 13-latka

Źródło:
tvn24.pl

Budżet państwa jest przygotowany do tego, aby finansować odbudowę i usuwanie skutków powodzi - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Mówił, że podczas sobotniego posiedzenia rządu zdecydowano o czterech zmianach w projekcie budżetu na przyszły rok. Jako "najważniejszą" określił tę dotyczącą zwiększenia rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk skutków klęsk żywiołowych.

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Cztery zmiany, w tym ta "najważniejsza". Minister finansów o budżecie na 2025 rok

Źródło:
TVN24

Armia Izraela poinformowała, że kilkadziesiąt jej samolotów, w tym myśliwce, w niedzielę zaatakowały kontrolowane przez szyicki ruch Huti elektrownie i port morski w Ras Isa i Al-Hudajdzie w odwecie za ataki na Izrael.

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Izrael zaatakował cele w Jemenie

Źródło:
PAP

Władze Wysp Kanaryjskich poinformowały w niedzielę, że nadzieje na odnalezienie któregokolwiek z blisko 50 zaginionych migrantów, których łódź zatonęła w pobliżu wyspy El Hierro, są "nikłe". Katastrofa może okazać się najbardziej tragicznym tego typu wypadkiem od 30 lat.

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Trwają poszukiwania blisko 50 zaginionych. "Niestety zakładamy najgorsze"

Źródło:
Reuters, PAP

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W Austrii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, wybierano przedstawicieli do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej). Według sondaży exit poll pierwsze miejsce zajęła prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Do parlamentu wejdzie prawdopodobnie pięć ugrupowań. Kanclerz Austrii i lider konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Karl Nehammer oficjalnie uznał porażkę swojej partii.

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu - przekazała Prokuratura Krajowa.

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Sprawa immunitetu Romanowskiego. Ruch Bodnara

Źródło:
PAP

Policjanci próbowali wejść do domu 39-latka, wtedy ten popełnił samobójstwo - przekazała policja i prokuratura. Mężczyzna był poszukiwany po zdarzeniu, do którego doszło w sobotę w miejscowości Lubowidza (województwo łódzkie). Kierowca mercedesa doprowadził do dachowania toyoty, po czym gonił pieszo jej kierowcę i go zastrzelił. W toyocie była również kobieta z dziećmi, im udało się uciec. Jak informuje prokuratura, poszukiwany mężczyzna był wcześniej prawdopodobnie związany z kobietą podróżującą toyotą. Ofiara była aktualnym partnerem kobiety. Jedno z dzieci jest dzieckiem sprawcy.

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Doprowadził do dachowania i oddał strzały przy kobiecie z dziećmi. "Te osoby się znały". Sprawca nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24/PAP

Prezydent Andrzej Duda stanie przed sądem w związku z jego wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland o działaniach straży granicznej na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o słowa z września 2023 roku. Małgorzata Paprocka, szefowa prezydenckiej kancelarii, potwierdziła że rozprawa odbędzie się 24 października 2025 roku.

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Prezydent stanie przed sądem. Chodzi o słowa o "Zielonej granicy"

Źródło:
PAP

Zmarła jedna z turystek z Litwy, które zostały znalezione przez ratowników TOPR w rejonie Świnicy w Tatrach. Kiedy pomoc dotarła do kobiety, była ona nieprzytomna, w stanie głębokiej hipotermii. Została przewieziona do szpitala w Krakowie, jednak nie udało się jej uratować.

Turystki z Litwy zgubiły się w Tatrach, jednej z nich nie udało się uratować

Źródło:
PAP/ RMF FM / TVN24

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził podział podbiałostockiej gminy Supraśl i wydzielenie z niej gminy Grabówka. Ma to nastąpić 1 stycznia przyszłego roku. Potrzebny jest tylko podpis premiera. Podziałowi sprzeciwia się burmistrz Supraśla, który twierdzi, że nowa gmina będzie bogata, a stara biedna. Zapowiada składanie skarg m.in. do Trybunału Konstytucyjnego. Skarżył już podział do Komisji Europejskiej. Spór trwa od 20 lat.

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Coraz bliżej podziału gminy. Potrzebny tylko podpis Tuska. Burmistrz: to azjatyckie metody zarządzania państwem

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prac archeologicznych na gdańskim Westerplatte, w jednym ze schronów odnaleziono szczątki trzech ciał. Jak przekazał Instytut Pamięci Narodowej, na co najmniej jednym z tych szkieletów ujawniono prawdopodobnie ranę postrzałową. Jak dodaje IPN, osoby te zostały zamordowane w schronie jesienią 1939 lub 1940 roku.

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Szczątki trzech ciał na Westerplatte. "Osoby te zostały zamordowane w schronie"

Źródło:
PAP/TVN24
Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Ludzie przychodzili nad te ruiny i płakali, płakali, jakby umarł im ktoś bliski

Źródło:
Tvn24.pl
Premium

Projekt Kino, czyli dotychczasowy operator znanego i lubianego wśród warszawiaków kina Luna oficjalnie zakończył działalność. Jego przedstawiciele przyznali, że nie podpisali nowej umowy na prowadzenie kina ze względu na zawarte w niej restrykcyjne zapisy. - Organizator konkursu odrzucił możliwość negocjacji - poinformowali w oświadczeniu.

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Operator kina Luna pożegnał się z widzami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Szef WOŚP Jerzy Owsiak odwiedził w sobotę Lądek Zdrój na Dolnym Śląsku i działający tam punkt Pokojowego Patrolu. Wcześniej gościł w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), gdzie mówił o działaniach pomocowych dla powodzian zorganizowanych przez fundację.

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

WOŚP na pomoc powodzianom. "Skupiamy się na zakupach potrzebnego sprzętu"

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. Program poświęcono między innymi serialowi "Pingwin" z Colinem Farrellem i najnowszemu filmowi Daniela Jaroszka "Drużyna A(A)".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl