Prezydent zainaugurował drugą kadencję. Przysięga, orędzie, przyjęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi

Źródło:
PAP, TVN24
Inauguracja drugiej kadencji prezydenta Dudy. Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym i inne uroczystości
Inauguracja drugiej kadencji prezydenta Dudy. Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym i inne uroczystościTVN24
wideo 2/16
Inauguracja drugiej kadencji prezydenta Dudy. Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym i inne uroczystościTVN24

Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek uroczystą przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję. Przez cały dzień brał udział w szeregu uroczystości związanych z ponownym objęciem urzędu głowy państwa, między innymi w przyjęciu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i objęciu przewodnictwa w kapitułach orderów. Wygłosił także orędzie. Andrzejowi Dudzie towarzyszyła w tym dniu rodzina.

W czwartek odbyła się inauguracja drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Jednym z jej punktów była uroczystość przyjęcia przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, która odbyła się po południu na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydencka limuzyna dotarła tam w asyście Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Symboliczna uroczystość odbyła się z asystą wojskową, którą zapewniły kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W ceremonii uczestniczyli marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu Tomasz Grodzki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał Jarosław Mika, dowódca operacyjny generał broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT generał dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia SZ i Żandarmerii Wojskowej, na miejscu obecne były także poczty sztandarowe jednostek Wojska Polskiego.

Znakiem obecności zwierzchnika Sił Zbrojnych RP było podniesienie na maszt proporca prezydenta - czerwonego prostokąta z białym orłem, obwiedzionego generalskim wężykiem. Żołnierze oddalali salut złożony z pięciu wystrzałów armatnich, a prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wygłosił przemówienie.

Podniesienie na maszt proporca prezydenta i flagi państwowej
Podniesienie na maszt proporca prezydenta i flagi państwowej TVN24

"To są dla polskich żołnierzy ważne dni"

- 6 sierpnia to dla polskiego wojska, dla polskich żołnierzy historycznie ważna data. Nie dlatego, że w tym dniu Andrzej Duda jako prezydent RP po raz drugi w swoim życiu obejmuje zwierzchnictwo nad polskim wojskiem, ale dlatego że właśnie 6 sierpnia 1914 roku o godzinie 2.42 z ulicy Oleandry w Krakowie wyruszyła 1. kompania kadrowa, która była początkiem odradzającego się wojska niepodległej i suwerennej Polski, która wróciła na mapę Europy i świata w 1918 roku - mówił prezydent.

- Sześć lat później, czyli dokładnie 100 lat temu, 6 sierpnia 1920 roku naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji obronnej, która doprowadziła do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, której setną rocznicę będziemy obchodzili za dziewięć dni - 15 sierpnia, w dniu, który został potem ustanowiony dniem święta Wojska Polskiego - podkreślił prezydent.

Jak przekonywał, "to są właśnie te daty, tak mocno wpisane w historię polskiego oręża, w historię polskiego żołnierza, to jest właśnie etos walki, etos heroizmu i etos zwycięstwa, to są dla polskich żołnierzy ważne dni".

Duda wspominał, że "100 lat temu Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa składał się z polityków wszystkich ówczesnych stronnictw parlamentarnych, żeby ratować Rzeczpospolitą przed, wydawało się, nieuchronną klęską w wojnie z bolszewikami, wojnie ostatecznie zwycięskiej po wielkiej Bitwie Warszawskiej". - Tak, jak oni razem umieli wtedy pracować nad sprawami Rzeczpospolitej, nad jej obroną, a potem nad jej odbudową, tak apeluję, abyśmy razem byli w polskich sprawach - mówił.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ ZE WSZYSTKICH UROCZYSTOŚCI W DNIU ZAPRZYSIĘŻENIA >>>

Prezydent Duda: apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach, wśród nich jest sprawa Wojska Polskiego
Prezydent Duda: apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach, wśród nich jest sprawa Wojska PolskiegoTVN24

"Możecie na mnie liczyć"

Duda podkreślił, że "wśród tych polskich spraw z całą pewnością jest sprawa Wojska Polskiego". - Jak dalej będzie wyglądała sprawa modernizacji polskiej armii, jak polscy żołnierzy będą mogli rozwijać się w naszym kraju i w jakim stanie polskie wojsko będzie za kolejne pięć lat i później - wyliczał. - Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne, aby nad tymi kwestiami zawsze była spokojna, polityczna debata, debata merytoryczna, która prowadzi do dobrych konkluzji, które polskie wojsko wspierają. Bo polski żołnierz na to zasługuje, bo na to zasługuje Rzeczpospolita - ocenił nowo zaprzysiężony prezydent. Dziękował żołnierzom za nieustanną gotowość do służby, także poza granicami Polski.

Prezydent Duda do żołnierzy: dziękuję wam za to, że służycie
Prezydent Duda do żołnierzy: dziękuję wam za to, że służycie

Zwracając się wprost do żołnierzy, Duda zadeklarował, że przez pięć lat swojej drugiej kadencji będzie czynił wszystko, aby wspierać ich wysiłek. - Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie - zapewnił. Zadeklarował wolę kontynuacji programów modernizacji sił zbrojnych i podniesienia wydatków na wojsko do 2,5 proc. PKB. - Tak, będziemy realizowali rozpoczęte programy. Tak, swojej modernizacji - wierzę w to głęboko - doczeka się także polska Marynarka Wojenna - powiedział.

Jak ocenił, "jesteśmy państwem bezpiecznym dzięki polskim żołnierzom". - Żołnierze, kochani, wspaniali, możecie na mnie liczyć, jako zwierzchnika sił zbrojnych, jestem z wami zawsze, realizując wszystkie wasze potrzeby i pilnując byście mogli służyć dobrze ojczyźnie - przekonywał.

Prezydent Duda do żołnierzy: obiecuję, że przez te pięć lat będę czynił wszystko, by wspierać wasz wysiłek
Prezydent Duda do żołnierzy: obiecuję, że przez te pięć lat będę czynił wszystko, by wspierać wasz wysiłek

Prezydent po przyjęciu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi złożył wieńce pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ponowne objęcie przewodnictwa w kapitułach

Symboliczne przyjęcie zwierzchnictwa było zwieńczeniem czwartkowych uroczystości związanych z inauguracją drugiej kadencji. Wcześniej o godzinie 14, po posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

Pięć lat temu uroczystość inwestytury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Wielkiego Mistrza Orderu Odrodzenia Polski była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.

Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

"Przeżywam tą dzisiejszą uroczystość, być może nawet bardziej niż pięć lat temu"

Również podczas tej uroczystości Andrzej Duda zabrał głos. - Przeżywam tę dzisiejszą uroczystość, być może nawet bardziej niż pięć lat temu, może dlatego że wszystko to było tak oszałamiające, a dziś każde słowo, które jest wypowiadane, dociera do mnie z pełną świadomością - mówił Andrzej Duda. Jak mówił, "te ordery są symbolami wolnej Polski, te ordery są symbolami Polski silnej".

- Order Orła Białego ma tę specyfikę, że kiedy Polska nie była wolna, to nie był przyznawany. Wracał wraz z odradzającym się państwem polskim, odradzającą się niepodległością - zaznaczył. Ocenił, że "po tym, kto je dostaje, widać też, jakie wartości w danym momencie w naszym kraju uznawane są za najważniejsze, które z nich przeważają".

- Obiecuję wszystkim tu obecnym, wszystkim moim rodakom oraz członkom kapituł, że będę przez następne pięć lat przyznawał te ordery, kierując się po pierwsze moim wewnętrznym, głębokim przekonaniem, że danej osobie order się należy. A po drugie najlepiej jak umiem pojętym interesem Rzeczpospolitej. Do tego zobowiązuję się, prosząc państwa o to, byście mnie nadal wspierali w wykonywaniu, z jednej strony, tego niezwykłego zaszczytu, ale z drugiej strony również tego wielkiego, wspaniałego obowiązku dla Polski i całego naszego narodu - mówił Duda.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczpospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Prezydent odebrał meldunki

Jeszcze przed południem Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim odebrał meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa generała dywizji Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent Andrzej Duda, w drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego, zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża.

Natomiast po uroczystości odbioru meldunków prezydent wraz z pierwszą damą udał się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie w południe została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a koncelebrowali ją m.in. prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W czasie uroczystości nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, reprezentował wicedziekan korpusu dyplomatycznego w Polsce Hasan Aziz Hasanov.

Po nabożeństwie Duda w krypcie archikatedry złożył kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego, a także przy grobie kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przysięga przed Zgromadzeniem Narodowym

Wcześniej tego dnia Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą pojawili się w Sejmie, gdzie powitali ich marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.

O godzinie 10, Duda złożył na sejmowej sali plenarnej przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym (wspólne obrady Sejmu i Senatu). W ten sposób formalnie rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką.

Andrzej Duda powitany w Sejmie przez marszałków
Andrzej Duda powitany w Sejmie przez marszałkówTVN24

O złożenie przysięgi poprosiła prezydenta marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która również odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, Andrzej Duda powtarzał je za nią.

Rota przysięgi brzmi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Andrzej Duda zakończył przysięgę, dodając: "Tak mi dopomóż Bóg".

Prezydent wygłosił także orędzie, a następnie poseł sekretarz Rafał Bochenek odczytał protokół obrad, który jest formalnym potwierdzeniem zaprzysiężenia.

ORĘDZIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY >>>

Na sali posiedzeń zebrali się politycy Prawa i Sprawiedliwości, delegacja polityków Koalicji Obywatelskiej, przybyli też parlamentarzyści Koalicji Polskiej-PSL, Lewicy oraz koła Konfederacji. W uroczystości uczestniczyli także m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy m.in. Beata Szydło.

Do Sejmu przybyli również akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz innych kościołów i wspólnot religijnych, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, byli marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecna była także rodzina rozpoczynającego drugą kadencję prezydenta - żona Agata, córka Kinga i rodzice.

CZYTAJ TAKŻE: Komentarze polityków po orędziu Andrzeja Dudy >>>

Po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego prezydent spotkał się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. Złożył także kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Złożył także kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w parlamencie.

Z uwagi na epidemię COVID-19, podczas uroczystości w Sejmie obowiązywały szczególne środki ostrożności.

Tęczowe maseczki i ubrania na Zgromadzeniu Narodowym >>>

Wybory prezydenckie 2020

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 procent (10 milionów 440 tysięcy 648) głosów, uzyskując reelekcję. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 procent (10 milionów 18 tysięcy 263) głosów. W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.

SERWIS SPECJALNY TVN24: WYBORY PREZYDENCKIE 2020 >>>

Autorka/Autor:akr/pm

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Wielkopolsce. Na drodze pomiędzy Krzyckiem Wielkim i Boguszynem samochód osobowy uderzył w drzewo. Zginęła 42-letnia pasażerka. Mężczyzna i 15-latka trafili do szpitala.

Rodzinna tragedia na drodze. Nie żyje kobieta, jej mąż i córka w szpitalu

Rodzinna tragedia na drodze. Nie żyje kobieta, jej mąż i córka w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

W gminie Narewka i Michałowo na Podlasiu rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenie służb ratowniczych, które potrwają do środy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców z tych terenów. "Możliwy wzmożony ruch pojazdów ratowniczych. Zachowaj spokój" - brzmi komunikat.

"Możliwy wzmożony ruch pojazdów ratowniczych. Zachowaj spokój". Alert RCB

"Możliwy wzmożony ruch pojazdów ratowniczych. Zachowaj spokój". Alert RCB

Źródło:
tvn24.pl

Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec policjantów z Poznania, którzy nie podjęli interwencji, gdy przechodzień zatrzymał złodzieja. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział, że zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje, jeśli będą do tego przesłanki.

Policjanci nie zareagowali, bo jedli kebaba. Nowe informacje i decyzje

Policjanci nie zareagowali, bo jedli kebaba. Nowe informacje i decyzje

Źródło:
tvn24.pl, Fakty TVN, RMF FM/PAP

Wezwanie chadeckiego premiera Saksonii Michaela Kretschmera do złagodzenia sankcji wobec Rosji wywołało protesty Zielonych. Liderka frakcji parlamentarnej tej partii w Bundestagu Britta Hasselmann skrytykowała w niedzielę Kretschmera i zażądała od Friedricha Merza zlikwidowania "moskiewskich powiązań" w CDU.

"Nie mogą już milczeć". Apel do Merza

"Nie mogą już milczeć". Apel do Merza

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Policja na Florydzie prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci dwóch pasażerów autobusu. Służby potwierdziły, że mężczyźni zostali postrzeleni przez kierowcę pojazdu, który otworzył ogień podczas postoju. Sprawca został zatrzymany.

Kierowca autobusu śmiertelnie postrzelił dwóch pasażerów

Kierowca autobusu śmiertelnie postrzelił dwóch pasażerów

Źródło:
CBS News, NBC Miami, CNN

W poniedziałek po południu odbędzie się przesłuchanie kierowcy, który w Chełmie pijany wypadł z drogi, uderzył w ogrodzenie i dachował. W wypadku zginęło dwóch 19-latków, którzy podróżowali w bagażniku. Łącznie autem zarejestrowanym na pięć osób jechało 10 osób w wieku od 16 do 19 lat. Jak przekazała prokuratura, kierowca najprawdopodobniej usłyszy zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.

Wracali z imprezy, 10 osób w aucie, dwie nie żyją. Prokurator: myślenie zostało wyłączone

Wracali z imprezy, 10 osób w aucie, dwie nie żyją. Prokurator: myślenie zostało wyłączone

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Wyciągnięto pojazd pancerny Hercules, którym przemieszczali się czterej amerykańscy żołnierze, zaginieni we wtorek na litewskim poligonie w Podbrodziu - poinformował Naczelny Dowódca Litewskich Sił Zbrojnych Raimundas Vaiksznoras. Informację potwierdziła również ministra obrony Litwy Dovile Szakaliene. Jak dodała, władze "USA jako pierwsze ujawnią informacje o zaginionych amerykańskich żołnierzach".

Amerykański Hercules został wyciągnięty z bagna. Akcja poszukiwawcza na Litwie

Amerykański Hercules został wyciągnięty z bagna. Akcja poszukiwawcza na Litwie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rafał Trzaskowski chce zmian w prawie aborcyjnym, choć podkreśla, że aborcja nie jest czymś bezproblemowym. "Mamy z żoną takie doświadczenia i wiem, że to trudne" - zdradził w książce "Rafał" wywiadzie rzece z Donatą Subbotko, do której przed premierą dotarła Arleta Zalewska.

"Gdyby wtedy obowiązywało takie prawo, moja żona mogłaby nie żyć"

"Gdyby wtedy obowiązywało takie prawo, moja żona mogłaby nie żyć"

Źródło:
tvn24.pl

Włochy są pod stałą obserwacją Rosji, co potwierdzają liczne sygnały o rosyjskiej aktywności szpiegowskiej - napisał w poniedziałek dziennik "Il Messaggero". Portal wymienia przypadki szpiegowania terytorium Włoch z powietrza oraz z morza przy wykorzystaniu okrętów podwodnych, fregat i statków handlowych.

Rosyjska wojna hybrydowa przeciw Włochom. "Sieć niewidoczna, ale permanentna"

Rosyjska wojna hybrydowa przeciw Włochom. "Sieć niewidoczna, ale permanentna"

Źródło:
PAP, "Il Messaggero"

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski "chce wycofać się" z umowy dotyczącej kluczowych minerałów, ostrzegając, że ukraiński przywódca będzie miał duże problemy, jeśli to zrobi. Media donoszą, że to Stany Zjednoczone zażądały od Kijowa renegocjacji uzgodnionego wcześniej dokumentu.

Trump o Zełenskim: jeśli to zrobi, będzie mieć duże problemy

Trump o Zełenskim: jeśli to zrobi, będzie mieć duże problemy

Źródło:
Reuters, PAP

W kampanii wraca temat pseudonimu, którym posłużył się Karol Nawrocki, pisząc książkę o trójmiejskim przestępcy. Na jednym ze spotkań z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości pojawił się baner nawiązujący do "Batyra". W programie "W kuluarach" Arleta Zalewska powiedziała, że z rozmów ze sztabowcami Nawrockiego wynika, że ta sprawa to "dla nich problem" i "jak najszybciej chcieliby o niej zapomnieć".

Wraca sprawa, o której sztabowcy Nawrockiego "chcieliby jak najszybciej zapomnieć"

Wraca sprawa, o której sztabowcy Nawrockiego "chcieliby jak najszybciej zapomnieć"

Źródło:
TVN24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

To szokujące - powiedziała w wywiadzie 27-letnia Amerykanka, która została dotkliwie pobita przez nieznajomego podczas swojego wieczoru panieńskiego. Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o napaść.

Przyszła panna młoda brutalnie pobita podczas wieczoru panieńskiego

Przyszła panna młoda brutalnie pobita podczas wieczoru panieńskiego

Źródło:
NBC News, CNN

Prezydent Donald Trump nie wykluczył możliwości ubiegania się o trzecią kadencję. W niedzielnym wywiadzie telefonicznym dla NBC News stwierdził, że są metody, dzięki którym mógłby to zrobić. I podkreślił, że nie żartuje.

Trump o trzeciej kadencji: są metody

Trump o trzeciej kadencji: są metody

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

W gliniastej bryle oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku w niedzielę członkowie Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli odkryli bogato zdobiony sztylet z okresu halsztackiego. Niezwykły zabytek został przekazany Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Sztylet sprzed tysięcy lat znaleziony na plaży

Sztylet sprzed tysięcy lat znaleziony na plaży

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed opadami śniegu. Z komunikatu wynika, że miejscami może spaść go do 10 centymetrów. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Sypnie śniegiem. W mocy żółte alarmy IMGW

Sypnie śniegiem. W mocy żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Karol Nawrocki jest kandydatem zarejestrowanym. Wszyscy pracują na jego rzecz. Liczymy, że wygra wybory - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł PiS Piotr Mueller.

Mueller o wewnętrznych sondażach i "bezpiecznej przewadze" Nawrockiego

Mueller o wewnętrznych sondażach i "bezpiecznej przewadze" Nawrockiego

Źródło:
TVN24

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub spółki zalegają im z wypłatą odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Samochód osobowy spłonął na drodze krajowej numer 50 pod Mszczonowem (Mazowieckie). Straż pożarna podaje, że na miejscu zdarzenia nie było kierowcy i pasażerów. Okoliczności pożaru wyjaśnia policja.

Pożar auta na krajowej "50". Strażacy nie zastali kierowcy i pasażerów

Pożar auta na krajowej "50". Strażacy nie zastali kierowcy i pasażerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Prawda? "Rośnie grono ludzi, którzy nie są nią zainteresowani"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Nowe przepisy dają władzę strażnikom granicznym. Jak będą z nich korzystać?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Układ w lesie? Co i komu zarzuca minister Dorożała

Źródło:
tvn24.pl
Premium