Rzecznik Praw Obywatelskich idzie do sądu - chce uchylenia decyzji o przejęciu Polska Press przez PKN ORLEN. Lokalni wydawcy widzą w nim nadzieję, bo nie mają wątpliwości, że ta transakcja odbije się nie tylko na nich, ale i na odbiorcach, i na ich prawie dostępu do rzetelnych informacji. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Transakcja domknęła się z początkiem marca - państwowy Orlen, kontrolowany przez partię władzy, stał się właścicielem Polska Press, wydawcy prasy lokalnej. Żeby do tego doszło, zgodę musiał wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydał, co do sądu zaskarżył właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich. - W jego opinii ta decyzja nie respektuje praw obywatelskich – tłumaczy Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
"Zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen, prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy. Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta" - wskazano w komunikacie Biura RPO.
Adam Bodnar twierdzi, że prezes urzędu, który ma chronić konsumentów, nie zbadał, czy ta transakcja nie będzie ograniczać wolności prasy i dowodzi, że media kontrolowane przez polityków nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji, przedstawiają obraz jednostronny, który sprzyja tym, którzy właśnie są przy władzy. - Bardzo liczna grupa odbiorców miała dostęp do zróżnicowanej prasy. Teraz na skutek takiego, a nie innego właściciela, może nie uzyskiwać odpowiednio zróżnicowanej informacji – dodaje Wróblewski.
O taką interwencję Adama Bodnara prosiło Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, które obawiają się że w starciu z koncernem finansowanym przez państwo, po prostu znikną. - Nie jest rolą samorządu wydawanie gazet lokalnych, ponieważ te gazety przestają być gazetami właśnie, a stają się z czasem biuletynami propagandowymi władzy (...) I obawiamy się, że tu będzie dokładnie tak samo – mówi prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych Ryszard Pajura.
"Przejecie Polska Press leży w interesie władzy"
Powiedzieć o grupie odbiorców wydawnictw Polska Press, że jest liczna, to nic nie powiedzieć. Koncern jest dla polityków łakomym kąskiem, bo wydaje 20 dzienników regionalnych i 120 tygodników lokalnych. Do tego 23 lokalne serwisy internetowe i gazety bezpłatne. Jak informuje na swoich stronach - zajmuje 9. miejsce w polskim internecie, 60 procent użytkowników sieci korzysta z ich usług, ponad 17 milionów czytelników odwiedza ich strony.
Rzecznik Praw Obywatelskich składa sprawę do Sądu Praw Konsumenckich już po błyskawicznym przejęciu gazet. Wyrok sądu, jeśli byłby niekorzystny dla Orlenu, czyniłby transakcję nieważną, a państwowy koncern teoretycznie nie mógłby wydawnictwem zarządzać. - Jestem przekonany, że państwo, które złapie coś tak fajnego jak duża grupa medialna, już tego z rąk nie wypuści. Wiec stawiam dziś tezę, ze tego się nie da odkręcić, bo przejecie Polska Press leży w interesie władzy i ponieważ władza będzie o tym decydować, to władza zdecyduje tak, żeby władzy było dobrze – uważa redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk
Maciej Warsiński
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24