Rzecznik rządu: To, co robimy, jest ogromnym ryzykiem dla Polski. Ale nie będziemy dłużej czekać

Autor:
ads/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Mueller: Daliśmy UE miesiąc na możliwe działania. Nie było na to zgody. Polski rząd nie będzie dalej czekał
Mueller: Daliśmy UE miesiąc na możliwe działania. Nie było na to zgody. Polski rząd nie będzie dalej czekał TVN24
wideo 2/6
TVN24Mueller: Daliśmy UE miesiąc na możliwe działania. Nie było na to zgody. Polski rząd nie będzie dalej czekał

Zakaz importu węgla z Rosji do Polski rodzi ryzyko pozwania nas przez firmy, które będą uważały, że to jest łamanie przepisów traktatowych dotyczących wolnego rynku - przyznał rzecznik rządu Piotr Mueller. Zaznaczył, że polski rząd "nie będzie dłużej czekał" na ruch Unii Europejskiej. - Daliśmy miesiąc na możliwe działania. Nie było na to zgody - mówił.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji dzięki ustawie, której projekt rząd przesłał do Sejmu. Zakłada on między innymi zakaz przywozu i tranzytu węgla z Federacji Rosyjskiej i Donbasu.

Mueller: zakaz importu węgla rodzi ryzyko pozwania nas

Piotr Mueller, rzecznik rządu, przyznał na konferencji prasowej w Sejmie, że "jest ryzyko pozwania nas przez firmy, które będą uważały, że to jest łamanie przepisów traktatowych dotyczących wolnego rynku".

- To, co robimy w tej chwili, jest - i mamy tego świadomość - ogromnym ryzykiem dla Polski, jeżeli chodzi o odpowiedzialność przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - mówił.

Czytaj też: Polska chce odejść od rosyjskich surowców. Premier zapowiada "najbardziej radykalny plan w Europie"

Mueller: daliśmy Unii miesiąc, nie będziemy dłużej czekać

Dopytywany, dlaczego rząd zdecydował się na taką decyzję dopiero po ponad miesiącu rosyjskiej agresji na Ukrainę, odparł: - To jest element polityki traktatowej Unii Europejskiej.

- Tak samo wcześniej tutaj pan mówił o traktatach unijnych i że trzeba ich przestrzegać. Wykonaliśmy tę drogę, którą przewidują traktaty unijne, przepisy wiążące Rzeczpospolitą - dodał, zwracając się do dziennikarza TVN24. - My daliśmy miesiąc Unii Europejskiej na możliwe działania. Nie było na to zgody. Polski rząd nie będzie dalej czekał - podkreślił Mueller.

Czytaj też: Polska kończy z importem rosyjskich surowców. "Jak przygotujemy się do zimy?"

Trela: Tak naprawdę czekają już siedem lat. PiS dużo mówi, a mało robi

Poseł Tomasz Trela z Lewicy powiedział, że rządzący "tak naprawdę czekają siedem lat" na zakazanie importu węgla z Rosji. - Już siedem lat temu mówili, że nie będzie węgla z Rosji, a w tym roku mamy tylko 10 milionów ton. Dopóty, dopóki nie będzie jasnej, jednoznacznej decyzji, węgiel cały czas będzie do nas transportowany. PiS dużo mówi, bardzo mało robi - ocenił.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości