Były wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski został wybrany przez Sejm do składu Trybunału Stanu. Sejm ponownie odrzucił zgłoszoną przez PiS kandydaturę Karola Karskiego na zastępcę przewodniczącego TS. W głosowaniu przepadł również b. poseł Stanisław Rydzoń, zaproponowany przez SLD i Ruch Palikota.
Karski, zgłoszony po raz drugi przez PiS, znów nie uzyskał wymaganej większości głosów. Poparło go 215 posłów, 44 było przeciw, a 195 wstrzymało się od głosu. Wymagana w tym głosowaniu większość bezwzględna wynosiła zaś 228 posłów.
Do TS nie wybrano także proponowanego przez SLD i Ruch Palikota, b. posła Stanisława Rydzonia, którego poparło 66 posłów. Większość bezwzględna wynosiła 226 głosów.
Po Senacie - Trybunał
Sejm wybrał natomiast zgłoszonego także przez PiS Zbigniewa Romaszewskiego, który uzyskał 381 głosów. Romaszewskiego zabrakło w nowej kadencji Senatu. Były wicemarszałek tej izby parlamentu zasiadał w niej nieprzerwanie od 1989 roku. Po przegranych wyborach, że nadal "planuje działać na rzecz praworządności w Polsce".
- Uważam, że obecnie w wymiarze sprawiedliwości mamy do czynienia z kryzysem. Wymaga on pewnych zmian o charakterze konstytucyjnym. Zastanawiam się w jaki sposób to zrobić - mówił.
Prezes go bronił
Sejm wybrał w czwartek jednego zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu i 15 jego członków. Posłowie - tak jak i dziś - nie poparli wówczas kandydatury Karola Karskiego, w którego obronie stanął sam Jarosław Kaczyński. Gdy marszałek Sejmu chciała rozpocząć głosowanie ws. kandydatury Karskiego do TS, na sejmową mównicę wszedł Kaczyński i rozpoczął swoje wystąpienie: - Zarzuty, które tutaj mają być podstawą negatywnego głosowania - bo tego można się domyślać - dotyczą tzw. sprawy meleksów. Po słowach prezesa PiS na sali wybuchł śmiech.
Cypryjskie władze zarzucały Karskiemu oraz innemu posłowi PiS - Łukaszowi Zbonikowskiemu, że pod wpływem alkoholu rozbili jeden z golfowych wózków. Nie przyznawali się do winy. Wyrok zapadł w tej sprawie 9 listopada 2010 r. Cypryjski sąd kazał zapłacić posłom ponad 11,5 tys. euro. Orzeczenie zapadło pod nieobecność polskich polityków, mimo że w prawidłowy sposób doręczono im odpisy pozwów.
Przed Trybunał
Zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu skład trybunału wybiera się na pierwszym posiedzeniu Sejmu. W związku z tym, że w sobotę nie wybrano drugiego zastępcy przewodniczącego TS, wybór uzupełniający odbędzie podczas kontynuacji pierwszego posiedzenia 8-9 grudnia.
Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków TS powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego. Przewodniczącym Trybunału Stanu jest Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.
Za naruszenie konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: prezydent, premier oraz ministrowie, prezes NBP, prezes NIK oraz członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24