Polska

Lider PSL o nowej propozycji PiS: ja bardziej widzę "piątka plus podział"

Polska

Aktualizacja:
Konwencja PSL w Warszawie
Konwencja PSL w Warszawietvn24
wideo 2/3

Złożenie poprawki o zmianę w polskiej konstytucji zapowiedział w sobotę podczas krajowej konwencji wyborczej PSL lider partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Chodzi o wpisanie do niej członkostwa w Unii Europejskiej.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ludowcy zgłoszą projekt ustawy i będą zbierać pod nim podpisy. - Złożymy poprawkę o zmianę w konstytucji i wpisanie członkostwa w Unii Europejskiej do polskiej konstytucji - poinformował. Dodał, że "ci, którzy nie poprą tej poprawki, nie podpiszą się pod nią, będą chcieli wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej tuż po wyborach" do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Lider PSL mówił, że jego ugrupowanie nie pozwoli, żeby "jakakolwiek siła polityczna wyprowadziła Polskę z Unii Europejskiej". "

- Nie ma zgody na polexit - podkreślił. Dodał, że gwarancją bezpieczeństwa Polski w Unii jest zwycięstwo Koalicji Europejskiej.

"Próbowali ukraść naszą tożsamość"

Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego partia w kampanii do europarlamentu będzie domagać się szacunku dla Polski i dla Unii Europejskiej. - Dziś wielu zaczyna się troszczyć o nasze wartości, o nasze barwy i o naszą historię. To są ci sami faryzeusze, którzy jeszcze nie tak dawno wiadro pomyj na nas wylewali. To są ci sami, którzy jeździli do Wierzchosławic i próbowali ukraść naszą tożsamość. To są ci sami, którzy w wyborach samorządowych mówili o potrzebie wyeliminowania PSL z życia publicznego - mówił lider PSL.

- Boże drogi strzeż nas przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami damy sobie radę - dodał. Szef ludowców zaznaczył, że PSL nie pozwoli ani w Polsce, ani w Europie podciąć chrześcijańskich wartości. - Będziemy bronić wartości chrześcijańskich, wartości narodowych, społecznych, które od pokoleń są wypisane na zielonych sztandarach: Bóg, honor i ojczyzna - podkreślił.

"Bardziej widzę 'piątka plus podział'"

Prezes PSL był pytany o słowa Jarosława Kaczyńskiego z sobotniej konwencji w Gdańsku.

Prezes PiS mówił, że Prawo i Sprawiedliwość jest "partią wolności". - Od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce PiS", będziemy mówili o "piątce plus" - dodał Kaczyński. Nawiązał do tzw. ACTA 2, czyli popartej we wtorek przez Parlament Europejski w Strasburgu unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Zapewnił, że PiS "dokona tego typu implementacji (dyrektywy), że wolność (w internecie) będzie zachowana.

KONWENCJA PIS W GDAŃSKU. CZYTAJ WIĘCEJ >

- Ja bardziej widzę "piątka plus podział", bo podział społeczny jest ogromny

 - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość - prócz podziału społeczeństwa - zajęło się też wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej oraz "wyprowadzeniem tego, co jest nie tylko naszą historią, ale też naszą przyszłością, czyli wartości wspólnotowych europejskich".

- I to jest chyba prawdziwy obraz PiS-u, a nie wolność. O wolność w internecie od zawsze dbają europosłowie PSL. My wszyscy wiedzieliśmy jak głosować na każdym etapie dyskusji o propozycji ACTA-2. Byliśmy przeciwko, wszyscy europosłowie z PSL. My dajemy mocne świadectwo - podkreślił lider ludowców.

"Ja bardziej widzę 'piątka plus podział', bo podział społeczny jest ogromny"
"Ja bardziej widzę 'piątka plus podział', bo podział społeczny jest ogromny"tvn24

Kosiniak-Kamysz: PSL poprze wniosek o wotum nieufności wobec Zalewskiej

Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę we Wrocławiu, że w przyszłym tygodniu Platforma Obywatelska zgłosi wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, "nie mamy żadnego powodu, żeby żadnego z ministrów tego rządu bronić, a szczególnie pani minister Zalewskiej".

Zdaniem szefa PSL szefowa MEN "odpowiada za chaos w polskiej szkole". - Zawróciła Wisłę kijem pani minister Zalewska i są tego opłakane skutki - dodał.

- Oczywiście, że ten wniosek z - nie tylko przekonań, ale też potrzeby - poprzemy - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz: PSL poprze wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej
Kosiniak-Kamysz: PSL poprze wniosek o wotum nieufności wobec minister edukacji narodowej Anny Zalewskiejtvn24

Autor: js, akr/tr,rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości