Nepal nas potrzebuje. Sprawdź, jak pomóc

Polska

EPA/DIEGO AZUBELONZ szacuje, że na skutek kataklizmu ucierpiało ponad 8 mln ludzi

Caritas Polska, PAH i UNICEF Polska prowadzą zbiórkę pieniędzy na zakup m.in. wody, żywności i leków po trzęsieniu ziemi w Nepalu, w wyniku którego zginęło ponad 7 tys. osób. Bilans ofiar ciągle rośnie. Na pomoc czeka blisko 2 mln dzieci. Sprawdź, jak można wesprzeć poszkodowanych.

Wciąż trudno oszacować rzeczywistą skalę zniszczeń spowodowanych przez trzęsienie ziemi. W dalszym ciągu napływają doniesienia z odległych obszarów Nepalu, a część z nich jest całkowicie odcięta od świata. ONZ szacuje, że na skutek kataklizmu ucierpiało 8,1 mln ludzi, czyli ponad jedna czwarta mieszkańców 28-milionowego kraju.

Przepełnione szpitale, brak leków

"Najważniejsze potrzeby osób poszkodowanych to opieka medyczna, woda i żywność oraz schronienie. Szpitale są przepełnione, zaczyna brakować leków i środków opatrunkowych, wody i żywności" - informuje na swojej stronie Polska Akcja Humanitarna, która uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w Nepalu.

Darowizny można wpłać na konto PAH: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Nepal".

Można to także zrobić online bezpośrednio ze strony PAH. Wystarczy w odpowiednim formularzu wybrać cel darowizny - Nepal, a następnie wpisać odpowiednią kwotę. Po zatwierdzeniu zostaniemy przekierowani na stronę naszego banku, by zrobić przelew. Liczy się każda złotówka.

Większość osób opuściła swoje domy i nocuje w prowizorycznych obozowiskach, w obawie przed kolejnymi wstrząsami. Jak podaje PAH, 24 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych. Trafili do 13 obozów dla uchodźców w Katmandu. 4,2 mln osób potrzebuje natychmiastowego dostępu do wody, sanitariatów i opieki medycznej. Ponad 3 mln osób ma ograniczony dostęp do żywności.

Zniszczeniu uległy budynki, drogi i infrastruktura. Najbardziej dotkniętymi miastami są Bhaktapur, Katmandu i Lalitpur.

Dzieci wołają o pomoc

SMS o treści NEPAL pod numer 7245 charytatywny SMS dla Nepalu

Zbiórkę uruchomił też UNICEF Polska, który szacuje, że 1,7 mln dzieci w Nepalu potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Są ranne, narażone na liczne choroby i stres. Wiele dzieci zostało rozdzielonych ze swoimi rodzinami. Pracownicy UNICEF pomagają im w powrocie do normalności.

"Nie możemy czekać ani chwili dłużej. Liczy się każda godzina!" - apeluje UNICEF, który do tej pory zebrał już blisko 1 mln złotych.

Pieniądze można przelać za pomocą formularza na stronie internetowej. Pomóc można także wysyłając charytatywny SMS o treści NEPAL pod numer 7245 (koszt 2,46 zł z VAT).

Darowizny dla Nepalu można wpłacać na konto: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 (z dopiskiem "Pomoc dla Nepalu").

12.05 | Kolejne wstrząsy w Nepalu. Są ofiary i tysiące poszkodowanychFakty TVN
wideo 2/20

Zbiórka Caritas

SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 charytatywny SMS dla Nepalu

Środki można przekazywać również na konto Caritas Polska: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem "Nepal".

Można także wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski 10 maja w kościołach w całej Polsce odbędzie się zbiórka środków na pomoc poszkodowanym. Pieniądze za pośrednictwem Caritas Polska trafią do Nepalu poprzez międzynarodowe struktury Caritas.

Tragiczne trzęsienie ziemi

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nawiedziło Nepal 25 kwietnia przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych. W trzęsieniu ziemi zginęło ponad 7 tys. osób, ale bilans ten stale rośnie. Rannych jest ponad 14 tys. osób.

Władze w Katmandu obawiają się, że liczba ofiar kataklizmu może przekroczyć 10 tys. Jeżeli tak się stanie, będzie to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju; w 1934 roku zginęło ponad 8,5 tys. ludzi.

W Nepalu przebywa specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski. Poniżej jego relacje:

30 sekund, które na lata odmieniło oblicze Nepalu. Kataklizm oczami specjalnego wysłannika TVN24tvn24
wideo 2/12

Autor: db/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: EPA/DIEGO AZUBEL

Raporty: