Polska świętuje Dzień Niepodległości

Aktualizacja:
Obchody Dnia Niepodległości
Obchody Dnia Niepodległości
TVN24
TVN24Obchody Dnia Niepodległości

Pasjonaci organizują paradę ulicami Warszawy w historycznych mundurach i uzbrojeniu polskich oddziałów wojskowych. Oficjalne uroczystości państwowe odbędą się przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

89 lat temu zakończyła się pierwsza wojna światowa, a Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Dziś narodowe Święto Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości wezmą udział najwyższe władze państwowe, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu będzie towarzyszył prezydent Litwy Valdas Adamkus.

Msza w intencji Ojczyzny

Dobrze zdajemy sobie dziś sprawę z tego, że wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest ona także wielkim zadaniem - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski. Biskup odprawił dniu w Święta Niepodległości mszę w intencji Ojczyzny w warszawskiej bazylice św. Krzyża.

Bp. Płoski przypomniał, że przez lata niewoli myśl o niepodległości żyła w sercach Polaków dzięki Kościołowi i jego pracy narodowej wśród wszystkich warstw i stanów. "Idea 'Polak - katolik' jednoczyła naród w najszerszej płaszczyźnie, ratując nas przed utratą tożsamości. Dom rodzinny był szańcem, o który rozbijały się wszelkie zapędy rusyfikacyjne czy germanizacyjne" - mówił biskup polowy do licznie zgromadzonych wiernych.

Nie tylko "część oficjana"

Ulicami Warszawy z okazji Dnia Niepodległości przejdzie wielka defilada historyczna, organizowana przez grupy rekonstrukcyjne z całego kraju. Odbędzie się także uroczysty koncert poświęcony Ignacemu Paderewskiemu.

Na stołecznym Placu Teatralnym można wziąć udział w fabularnej grze symulacyjnej w formie labiryntu pod nazwą "Droga do niepodległości". W labiryncie na uczestników czekają liczne zadania i niespodzianki, na przykład przejście przez okopy. Trasa jest podzielona na okresy historyczne, można wcielić się w rolę konspiratora lub zwykłego przechodnia. "Droga do niepodległości" rozpoczyna się w 1795 roku i kończy w 1918.

W Krakowie już w sobotę odbył się "Marszobieg Niepodległości" - festyn dla wszystkich aktywnych ruchowo, dla których weekend i czerwona kartka w kalendarzu nie oznacza kolejnego dnia przed telewizorem.

Obchody dnia niepodległości uświetnili biegacze
Obchody dnia niepodległości uświetnili biegaczeTVN24

W Poznaniu 11 listopada to jednocześnie święto św. Marcina, patrona miasta. Poznaniacy tego dnia objadają się marcińskimi rogalami - lokalnym specjałem, wypiekanym tylko tego dnia - ale za to w ilości wielu, wielu ton...

11 listopada 1918 roku podpisano akt kapitulacji Niemiec. W Polsce przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi. Kilka dni później ogłosił powstanie państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski nie były wówczas ustalone, to ten dzień pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości