ABW spotyka się z prokuraturą. Ruszyło polskie śledztwo ws. zamachu w Tunezji

Aktualizacja:

Prokuratorzy spotykają się w czwartek z grupą z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmującą się sprawą zamachu na Polaków w Tunisie - dowiedział się reporter śledczy portalu tvn24.pl Służby przekażą śledczym zebrane informacje i rozpoczną współpracę. - Prokuratorzy już wykonują pierwsze czynności i planują kolejne - mówi Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie.

W pierwszym etapie postępowania śledczy zbierają informacje od polskich służb specjalnych oraz resortu spraw zagranicznych na temat ofiar zamachu i poszkodowanych. Następnie zwrócą się o pomoc prawną do tunezyjskich władz.

Z tym nie powinno być większego problemu, gdyż z Tunezją Polskę wiążę umowa o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych.

Śledczy tłumaczą, że sprawą zajmuje się warszawska prokuratura apelacyjna, gdyż chodzi o przestępstwo terroryzmu.

Ta prokuratura ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw, takich jak zabójstwa dziennikarza Waldemara Milewicza w Iraku i inżyniera Piotra Stańczaka w Pakistanie.

Ściganie za granicą

Śledztwo wszczęto w czwartek przed południem. Podstawą prawną jest art. 110 kodeksu karnego. Mówi on m.in. o ściganiu cudzoziemców, którzy popełnili za granicą czyn o charakterze terrorystycznym przeciwko polskim obywatelom.Polskie MSZ: dwóch Polaków zabitych w zamachu

Sprawą zajmuje się także sejmowa komisja ds. służb specjalnych.

- Polskie służby specjalne są w kontakcie ze służbami partnerskimi w sprawie zamachu w Tunezji. Jestem przekonany, że pomogą prokuraturze i będą realizowały swoje zadania. To będzie trudne śledztwo ale ponieważ dotyczy polskich obywateli, więc będzie realizowane z całkowitą konsekwencja przez prokuraturę i służby - powiedział Marek Biernacki (PO) szef sejmowej "speckomisji".

Jeszcze w środę zapytaliśmy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co w sprawie zamachu na Polaków robi Centrum Antyterrorystycznego ABW. Czy podejmuje działania by ochronić Polaków przebywających w Tunezji? Odpowiedź otrzymaliśmy w czwartek.

"Uprzejmie informujemy, że w tej sprawie wszelkie pytania należy kierować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - odpisał nam zespół prasowy ABW.

Zamach w muzeum

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na Muzeum Narodowym Bardo. Terroryści z karabinami strzelali do zwiedzających i do turystów w autobusach zaparkowanych nieopodal.

Zginęło 21 osób, w tym dwóch Polaków, dziewięciu jest rannych.

Autor: Maciej Duda / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości