Polska

Platforma zwleka z koalicją

Polska

Aktualizacja:
TVN24Zdrojewski: Decyzje o ewentualnej koalicji podejmiemy 10 listopada

Donald Tusk nie składa jasnej deklaracji, że zostanie premierem. A Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej dopiero 10 listopada zdecyduje o ewentualnej koalicji.

- To nie jest kwestia chęci, tylko chyba poważnego obowiązku, nie wykluczone, zobaczymy - tak szef PO Donald Tusk odpowiedział na pytanie, czy chce być premierem, zadane po pierwszym po wygranych wyborach zebraniu zarządu PO.

To nie jest kwestia chęci, tylko chyba poważnego obowiązku, nie wykluczone, zobaczymy DT


PO oczekuje, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów i ukonstytuowaniu się parlamentu, prezydent powierzy misję tworzenia rządu Donaldowi Tuskowi BK

W poszukiwaniu koalicjanta PO nie ma jednak wystarczającej liczby posłów, by stworzyć samodzielny rząd. Brakuje jej 22 mandatów. Wymaganą liczbę głosów ma razem z PSL. Przed wyborami liderzy Platformy deklarowali, że ludowcy to ich naturalny koalicjant. Teraz unikają konkretów. Bardziej rozmowny jest PSL. Prezes ludowców Waldemar Pawlak powiedział w radiowej "Trójce", że rozmowy o współpracy już się rozpoczęły. – Dotyczą spraw merytorycznych, a nie stanowisk – zastrzegł Pawlak.

Jeśli rozmowy między PO i PSL zostaną pomyślnie sfinalizowane Pawlak zostanie wicepremierem. Jakie jeszcze rządowe posady mogą przypaść ludowcom?

Jaki rząd może stworzyć PO Nieoficjalnie wiadomo, że ludowcy zamierzają postawić PO warunki podobne do tych, jak w rozmowach z Prawem i Sprawiedliwością, kiedy miało kłopoty z utrzymaniem sejmowej większości. Chodzi m.in. o stanowisko ministra rozwoju regionalnego i wiceministra gospodarki – pierwsze miałby objąć Janusz Piechociński, drugie - Eugeniusz Grzeszczak.

Nieoficjalnie wiadomo, że politycy PO rozważają też inny scenariusz – tzw. większość niezbędną do odrzucenia weta prezydenta – potrzeba 276 głosów. Zdobędą ją jeśli dojdzie do porozumienia PO (209), PSL (31) i LiD (53). Platforma spodziewa się, że Lech Kaczyński będzie wetował niektóre ustawy zgłaszane przez rząd PO. Z Pałacu Prezydenckiego płyną też sygnały, że Lech Kaczyński będzie chciał mieć wpływ na obsadę kluczowych resortów – MZS, MON i stanowiska koordynatora ds. służb specjalnych.

Tusk: Powiem mamie, że wygrałemTVN24

Wyborcy chcą koalicji PO-PSL Większość wyborców Platformy Obywatelskiej – jak wynika z sondażu PBS DGA dla TVN, TVN24 i dziennika „Polska” – chce koalicji z PSL. Opowiedziało się za nią 31,2 proc. sympatyków PO. 21,1 proc. chce samodzielnych rządów Platformy, 16.7 proc. dopuszcza koalicję z LiD.

Większość internautów, którzy głosują na stronie portalu tvn24.pl także opowiada się za koalicją PO –PSL. Aż 52 proc. z nich chce takiej współpracy. Koalicję PO i LID popiera 19 proc. internautów, a POPiS zaledwie 5 proc.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24