Ponad 250 tysięcy protestujących przeciwko skrajnej prawicy wyszło na ulice Monachium. Odbyła się kolejna wymiana więźniów i zakładników pomiędzy Izraelem i Hamasem. Ministrowie przygotowują "plan reakcji na przestępczość obcokrajowców". Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 9 lutego.
1. Ministrowie szykują "plan reakcji na przestępczość obcokrajowców"
"Zgodnie z poleceniem premiera Donalda Tuska przygotowujemy z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem plan dalszych zdecydowanych reakcji na przestępczość obcokrajowców w Polsce, szczególnie przestępczość zorganizowaną i w agresywnych formach" - poinformował w sobotę w serwisie X szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Tusk podczas piątkowej konferencji w Gdańsku przekazał, że zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra sprawiedliwości, aby przedstawili "szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną i taką agresywną w wykonaniu obcokrajowców". Zaznaczył, że "każdy, kto gości w Polsce, korzysta z naszej gościny i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany z Polski".
2. Ogromny protest w Monachium
Organizatorzy przewidywali, że zjawi się około 75 tysięcy osób, ale ponad 250 tysięcy osób wzięło udział w sobotę w Monachium w proteście przeciwko skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i wspólnemu głosowaniu chadeckiej koalicji CDU/CSU z AfD w parlamencie. Podobne protesty odbyły się w kilku innych niemieckich miastach.
Według policji, wydarzenie przebiegało w pokojowej atmosferze. Demonstrację zabezpieczało około 300 funkcjonariuszy.
3. Wymiana więźniów i zakładników w cieniu wzajemnych oskarżeń
Hamas uwolnił trzech kolejnych porwanych 7 października 2023 roku Izraelczyków. Uprowadzeni mają niedługo opuścić Strefę Gazy. Z izraelskich więzień wypuszczono 183 Palestyńczyków. Nastąpiło to w ramach piątej rundy wymiany zakładników na więźniów.
- Wszyscy zwolnieni więźniowie potrzebują opieki medycznej, leczenia i badań po tym, jak brutalnie byli traktowani przez ostatnie miesiące - poinformowała palestyńska organizacja pozarządowa zajmująca się więźniami.
4. Nastolatkowie ciężko zranieni w bójce. Zatrzymano 10 osób
W Jarosławiu (województwo podkarpackie) trzech 17-latków zostało poważnie ranionych ostrym narzędziem. Po obławie zatrzymano 10 osób, ale po kilku godzinach cztery zostały zwolnione do domów. Decyzje co do środków zapobiegawczych wobec pozostałych zatrzymanych zapaść mają w niedzielę.
Według ustaleń śledczych, w zaplanowanej bójce wzięli udział skonfliktowani uczniowie jednej szkoły.
5. Ponad stu strażaków walczyło z pożarem hali
W Górzykowie (województwo lubuskie) płonęła duża hala magazynowo-produkcyjna. Na miejscu działało ponad stu strażaków. Jedna osoba została poszkodowana i trafiła do szpitala.
W chwili przybycia straży cały obiekt, o długości około 50 metrów, był zajęty ogniem, a strażacy mieli utrudniony dostęp do środka hali. Jak oceniał wtedy rzecznik zielonogórskiej straży pożarnej, to "ciężki pożar". Gminne Zarządzanie Kryzysowe apelowało w trakcie pożaru do mieszkańców, aby szczelnie pozamykać okna i drzwi, aby mieć jak najmniejszy kontakt z dymem.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALAA BADARNEH