Decyzja "podejmowana przez dyrektora szpitala" a prawa pacjentów. Naukowcy apelują do ministra

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Zwalnia tempo szczepień
Zwalnia tempo szczepieńTVN24
wideo 2/5
TVN24Zwalnia tempo szczepień

"Potrzebujemy pilnego wypracowania wytycznych, dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych" - apelują naukowcy w liście do ministra zdrowia. "Brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta" - podkreślają.

W liście skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ponad 30 naukowców z ośrodków w całej Polsce zwraca się z apelem o wypracowanie zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych. "Chodzi o sytuację, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw COVID-19" - wyjaśnili.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorzy listu podkreślają, że obecnie decyzja umożliwiająca wizytę bądź jej zabraniająca "podejmowana jest przez dyrektora każdego szpitala". "Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi" - konstatują.

"Ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny" – napisali naukowcy.

"Zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, nie jest uzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach jest dopuszczony personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID-19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów" - argumentowali w liście.

Naukowcy apelują do ministraTVN24

"Zwracamy się z wnioskiem o wypracowanie wytycznych"

O tym, jak naglący jest to problem, świadczą - zdaniem autorów listu - doniesienia medialne. Według sygnatariuszy apelu "przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby zarazem zachętę do szczepień - wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw COVID-19, cieszą się większymi przywilejami, niż osoby niezaszczepione".

"Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień" - czytamy w liście. "Dlatego zwracamy się do pana ministra z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, w której następuje radykalne łagodzenie obostrzeń w gospodarce i innych sferach życia publicznego" - apelują eksperci do ministra Niedzielskiego.

Pod listem podpisali się eksperci z ośrodków naukowych w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Olsztynie, Wrocławiu i innych miast, reprezentujący różne dziedziny nauki. Są to m.in. dr hab. Natalia Letki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, prof. Barbara Klajnert-Maculewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Maciej Żylicz - biochemik i biolog molekularny, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maria Bryszewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Wojciech Dajczak z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, profesor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW Stefan Dziembowski, prof. Dariusz Jemielniak z ALK w Warszawie, prof. Ewa Matyja z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, dr hab. Joanna Trubicka - profesor Instytutu "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka", prof. Anetta Undas z Collegium Medicum UJ.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości