Tech
Partner serwisu

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"CBŚP
wideo 2/5
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"CBŚP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

Polscy influencerzy zarabiają miliony na promowaniu stron z nielegalnym hazardem, do gry starają się wciągnąć nawet najmłodszych. To wnioski z opublikowanego na platformie YouTube filmu "Mafia hazardowa polskiego internetu" opublikowanego przez Konpskyy'ego (właść. Mikołaj Tylko). Dwugodzinną produkcję od dnia premiery wyświetlono 3,7 mln razy.

Czytaj także: "Jedna z największych patologii" polskiego internetu >>>>

Eksperci ostrzegają, że w grach cyfrowych elementy hazardu są powszechne. - Przykładem są wirtualne tak zwane loot boksy, "pojemniki", które gracz kupuje za realne pieniądze i nie wie, co jest w środku - mówi nam Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Dzieci uzależniają się bardzo szybko. A konsekwencje bywają dramatyczne. - Miałam do czynienia z przypadkami, w których osoby na przykład 12-letnie wydały ogromne pieniądze na gry, korzystając z kart kredytowych rodziców - dodaje Michalina Kulczykowska, psycholożka pracująca z młodzieżą.

To właśnie popularne "loot boksy" bierze pod lupę youtuber Konpskyy. Jak tłumaczy, rynek gier sieciowych mocno rozwinął się przed czterema laty, gdy pandemia pozamykała ludzi w domach. Niektóre z nich oferowały możliwość zakupu wirtualnych elementów ułatwiających grę lub uatrakcyjniających wygląd postaci. Jaki przedmiot ostatecznie trafiał do gracza zależało od szczęścia w losowaniu.

I tu pojawiły się serwisy, w których "walutą" były przedmioty z gry CS:GO. Można było je sprzedawać, wymieniać, inwestować w kolejne losowania. Jednym z największych serwisów tego typu był Keydrop. W listopadzie ubiegłego roku domena znalazła się w rządowym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą i została zablokowana. Ale problem nie zniknął. W miejsce jednego zablokowanego serwisu zaczęły pojawiać się kolejne, oparte na tej samej mechanice. Co więcej, część influencerów, którzy wzbogacili się na promocji Keydropa, płynnie przeszła do promowania nowych stron.

Oszuści wykorzystują luki prawne

Konpskyy podkreśla, że działalność takich serwisów jak Keydrop ułatwia przestarzałe prawo.

Pytania o to, czy ustawodawca planuje uszczelnić przepisy dotyczące gier hazardowych przesłaliśmy do Ministerstwa Finansów. W otrzymanej odpowiedzi czytamy, że “obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne ukierunkowane na zmianę ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Ministerstwo zapewnia jednak, że organizatorzy gier hazardowych muszą spełnić szereg warunków. Tylko że właściciele serwisów takich jak Keydrop udają, że nie mają nic wspólnego z hazardem. Wykorzystują luki prawne i to, że przepisy nie nadążają za zmieniającym się światem.

Tę konstatację potwierdza dr Justyna Grusza-Głąbicka, specjalistka od prawa hazardowego. – Jeśli ktoś legalnie organizuje grę, która wpisuje się w katalog gier hazardowych zawarty w ustawie, to musi wypełnić szereg formalności. Wtedy ochrona gracza istnieje - mówi. – Jednak prawdziwym problemem jest fakt, że z uwagi na szereg tych formalności i wysokie obciążenia podatkowe, wiele podmiotów decyduje się na organizowanie gier hazardowych na terenie Polski nielegalnie. Mówimy o szarej strefie i o czarnym rynku.

Czytaj także: Pandora Gate, meetupy, dramy i nudesy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o influ, ale wstydzisz się zapytać >>>

Jak dodaje prawniczka, ściganie takich podmiotów jest niezwykle trudne, bo mają one siedziby poza UE. - Spółki są zazwyczaj zakładane na słupy gdzieś w egzotycznych krajach. Ofiarami takich działań są gracze, którzy bez mechanizmów odpowiedzialnej gry mogą popaść w uzależnienie i stracić pieniądze - stwierdza.

Przestarzały katalog

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy reguluje ustawa o grach hazardowych z 2009 (i późniejsze jej nowelizacje). Czy czegoś tam brakuje? Co można zrobić, aby ustawa lepiej odpowiadała na wyzwania współczesności? - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają za tymi zmianami - przyznaje dr Grusza-Głębicka.

Jako przykład podaje katalog gier hazardowych, który można znaleźć w ustawie. To na podstawie katalogu określa się, co jest, a co nie jest hazardem. Wśród wymienionych w ustawie gier są m.in. gry liczbowe, loterie pieniężne, fantowe, audiotekstowe, gry w karty czy w kości. Katalog jest zamknięty i mówiąc wprost raczej przestarzały. - Wiele wirtualnych nowości na rynku nie wpisuje się w schemat sformułowanych w ustawie gier, stąd oficjalnie nie są uznawane za hazard - tłumaczy prawniczka.

Jej zdaniem tę sytuację można zmienić na dwa sposoby. Po pierwsze katalog gier hazardowych można by legislacyjnie "otworzyć". Oznaczałoby to, że za hazard mogłyby zostać uznane gry spoza istniejącej dziś listy, a także nowe, mogące pojawić się w przyszłości.

Takie rozwiązanie ma pewne plusy, bo poszerza definicję gry hazardowej. Ale jest też duży minus. - W ten sposób powstałby stan niepewności prawnej - stwierdza dr Grusza-Głębicka. Oznacza to, że za każdym razem należałoby czekać na rozstrzygnięcie np. odpowiedniego organu, który byłby w stanie określić, czy dana gra spełnia znamiona gry hazardowej.

Drugie rozwiązanie jest dostępne już dziś. Ustawa przewiduje możliwość, żeby zwrócić się do ministra finansów z zapytaniem o to, czy dana gra jest hazardem, czy też nie. Decyzja ministerstwa jest tu rozstrzygająca. Jaki jest haczyk? Za takie rozstrzygnięcie trzeba wnieść opłatę, która obecnie wynosi ok. 15 tys. zł.

- To dość duża kwota - stwierdza prawniczka. - Uważam, że opłata powinna być symboliczna, tak, by każdy mógł sobie pozwolić na złożenie zapytania.

A co ze "skrzynkami"?

A może należałoby po prostu rozszerzyć już istniejący katalog o już istniejące, stosunkowo nowe formy spełniające znamiona gry hazardowej? Do takiej listy można by dopisać np. wspomniane już "loot boksy".

Takie "skrzynki z łupami" są elementem obecny w wielu popularnych grach komputerowych. Skrzynki zdobywa się na różne sposoby: za postęp w grze, za punkty zdobywane podczas rozgrywki albo za prawdziwe pieniądze, a w środku znaleźć można wirtualne przedmioty ułatwiające grę. Losujący i otwierający je gracze nie wiedzą, co znajdą się w środku - przedmiot powszechnie dostępny czy może rzadki (a tym samym drogi) .

Czytaj także: Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy >>>>

Tematem w ostatnich latach interesował się m.in. Parlament Europejski, ostrzegając przed negatywnymi konsekwencjami psychologicznymi i finansowymi. Z kolei z niektórych badań wynika, że dzieci, które kupują "loot boksy", są dużo bardziej narażone na uzależnienie od hazardu niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robią.

Niektóre europejskie kraje próbowały tego mechanizmu zakazać - w 2018 r. odpowiednie przepisy wprowadzono np. w Belgii. Okazało się jednak, że producenci gier omijali restrykcje.

W Polsce loot boksy nie zostały oficjalnie uznane za gry hazardowe, ponieważ otwierając "skrzynkę" zawsze coś się wygrywa (choć wartość wygranych przedmiotów może być bardzo różna).

- Rząd dostrzegł problem i podobieństwo do gier hazardowych, widzi w "loot boksach" element losowości, a także ostrzega przed konsekwencjami. Ostatecznie jednak nie podjęto w tej kwestii żadnych rozwiązań legislacyjnych - komentuje dr Grusza-Głębicka. - Choć formalnie "loot boksy" hazardem nie są, mogą prowadzić do rozwoju uzależnienia. Dlatego brak stosownych regulacji może budzić zdziwienie - podkreśla.

Ministerstwo chce edukować

W polskim ustawodawstwie brakuje jeszcze jednego: definicji dobra wirtualnego. Przedmioty, które można wygrać, otwierając loot boksa, nie są przecież czymś, co można wziąć do ręki czy postawić na półce. A jednak gracze handlują nimi za prawdziwe pieniądze. Dlatego zdaniem ekspertki potrzebne są regulacje.

- Dzięki temu można by było określić warunki i zasady, na jakich taki handel ma się odbywać - mówi dr Grusza-Głębicka.

Jak podkreśla, niektóre podmioty chcą działać legalnie, ale nie wiedzą, jak to najlepiej zorganizować. - Na dzień dzisiejszy skiny (skórki) w grach komputerowych interpretowałabym jako walutę wirtualną, a żeby handlować walutami wirtualnymi trzeba uzyskać wpis do specjalnego rejestru, to działalność regulowana. To dość odważna teza, ale z powodu braku regulacji, jedyna jaka przychodzi mi do głowy - przyznaje prawniczka.

Jak dodaje, cała branża mówi o tym, że zmiany są potrzebne. Na rynku działa wiele nielegalnych podmiotów, które psują rynek. Przepisów brakuje, ale może się to zmienić. Pod koniec października ministerstwo finansów ogłosiło powołanie Departamentu Regulacji Rynku Gier i Podatku od Gier. Jednym z zadań, które stoją przed nową ministerialną komórką jest walka z szarą strefą i nielegalnym hazardem.

- Organizatorów takich nielegalnych gier hazardowych ciężko ścigać, ale z pewnością można karać influencerów za reklamowanie hazardu wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych i Kodeksu karnego skarbowego - podsuwa dr Grusza-Głąbicka.

Jaka jest alternatywa do zmiany przepisów? Ministerstwo odsyła nas do przeprowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową akcji "Hazard. Nie daj się wciągnąć".

"Naszym celem jest też uświadomienie rodziców, że jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć" - czytamy na stronie akcji.

Pytanie, czy sama edukacja wystarczy.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sąd apelacyjny w USA oddalił skargi TikToka oraz grupy twórców na ustawę wymuszającą na chińskim gigancie sprzedaż platformy. W efekcie aplikacja może zostać wycofana ze Stanów Zjednoczonych już 19 stycznia 2025 roku, na dzień przed inauguracją prezydenta Donalda Trumpa, który w ostatnim czasie zakazowi był przeciwny.

Zakaz TikToka coraz bliżej. Jest decyzja sądu

Zakaz TikToka coraz bliżej. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Wszelkie wyliczenia dotyczące skutków wprowadzenia wolnej Wigilii są tak naprawdę pisane palcem po wodzie - stwierdziła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak oceniła, nowe przepisy nie powinny być nadmiernie uciążliwe dla gospodarki.

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

"Bardzo duża ulga dla milionów polskich pracowników"

Źródło:
PAP

W śledztwach związanych z aferą GetBack 131 osób usłyszało zarzuty. Wobec 98 z nich skierowała akty oskarżenia - przekazał w piątek prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że w postępowaniu poszkodowanych jest ponad 9,2 tysiąca podmiotów, zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Tysiące poszkodowanych w głośnej aferze. Prokuratura: 131 osób usłyszało zarzuty

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli projekt nakazujący podawanie informacji o widełkach płacowych w każdym ogłoszeniu o pracę - wynika z informacji znajdujących się na stronach Sejmu. Pracodawca nie będzie mógł także zakazać pracownikowi ujawniania wysokości pensji.

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Projekt w sprawie wynagrodzeń. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Będziemy wnioskować do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy w sprawie wolnej Wigilii, bo nierówno traktuje pracowników – poinformował szef handlowej Solidarności Alfred Bujara. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała wcześniej, że jeszcze przed świętami prezydent Andrzej Duda zorganizuje konsultacje społeczne dotyczące ustawy o wolnej Wigilii.

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

"Będziemy wnioskować do prezydenta o zawetowanie tej ustawy"

Źródło:
PAP

Unia Europejska i Wspólny Rynek Południa (Mercosur) zakończyły negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - przekazała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Umowie sprzeciwia się Francja, krytyczne są także Polska i Włochy.

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Finał negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. Spór w UE

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok z deficytem w wysokości 289 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Źródło:
PAP

Blisko 1576 złotych - tyle przeciętna polska rodzina przeznaczy na tegoroczne świąteczne zakupy, wynika z raportu IBRiS. To więcej niż w ubiegłym roku, ale zarazem mniejsza część tej kwoty zostanie przeznaczona na prezenty.

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Ile wydamy w tym roku na święta? Prezenty coraz mniej ważne

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do nowelizacji ustawy likwidującej składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i obniżającej minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Skorzysta prawie milion osób

Zmiany w składce zdrowotnej. Skorzysta prawie milion osób

Źródło:
PAP

"Wigilia będzie dniem wolnym od pracy od przyszłego roku. Ustawa w tej sprawie przeszła przez parlament i trafi teraz do podpisu prezydenta" - napisało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka zapowiedziała, że jeszcze przed świętami prezydent Andrzej Duda zorganizuje konsultacje społeczne dotyczące ustawy.

Wolna Wigilia z poprawkami. Posłowie zdecydowali

Wolna Wigilia z poprawkami. Posłowie zdecydowali

Źródło:
PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Na wniosek ministry klimatu i środowiska, premier Donald Tusk odwołał Joannę Piekutowską ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - poinformował resort klimatu i środowiska. Wkrótce ma być ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Główna Inspektor Ochrony Środowiska odwołana ze stanowiska

Źródło:
PAP

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

- Dyskusja o obniżce stóp procentowych zacznie się od października 2025 roku, nie będzie to dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp w przyszłym roku, to się przesuwa na 2026 rok - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 5 grudnia.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza udostępnienia w tym roku odcinka autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód - przekazał rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak. Jak zaznaczył, prace dobiegają końca, jednak data ich zakończenia będzie zależała od warunków pogodowych.

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Źródło:
PAP

Shell i Equinor powołały joint-venture, by wspólnie zająć się wydobyciem ropy i gazu z brytyjskiej części Morza Północnego - przekazał w czwartek norweski koncern Equinor. Norwegowie i Brytyjczycy w nowej spółce mają mieć po 50 procent udziałów.

Paliwowi giganci łączą siły

Paliwowi giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wyniesie około 7,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata wynosiła niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury prowadzą przeszukania w budynkach fundacji Lux Veritatis - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o umowę zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższy w Norwegii podatek od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok wyniósł około 350 milionów koron (w przeliczeniu 130 milionów złotych). Zapłaciła go 29-letnia Katharina Andresen, której rodzina posiada firmy z branży tytoniowej i nieruchomości.

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Źródło:
PAP

Chińscy hakerzy z zespołu nazwanego Salt Typhoon ukradli metadane dużej liczby klientów największych firm telekomunikacyjnych - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Włamanie uznawane jest za największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA i wciąż może być w toku.

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Źródło:
PAP