Tech
Partner serwisu

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"CBŚP
wideo 2/5
Zatrzymani do sprawy loterii internetowych, w tym "Budda"CBŚP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

Polscy influencerzy zarabiają miliony na promowaniu stron z nielegalnym hazardem, do gry starają się wciągnąć nawet najmłodszych. To wnioski z opublikowanego na platformie YouTube filmu "Mafia hazardowa polskiego internetu" opublikowanego przez Konpskyy'ego (właść. Mikołaj Tylko). Dwugodzinną produkcję od dnia premiery wyświetlono 3,7 mln razy.

Czytaj także: "Jedna z największych patologii" polskiego internetu >>>>

Eksperci ostrzegają, że w grach cyfrowych elementy hazardu są powszechne. - Przykładem są wirtualne tak zwane loot boksy, "pojemniki", które gracz kupuje za realne pieniądze i nie wie, co jest w środku - mówi nam Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Dzieci uzależniają się bardzo szybko. A konsekwencje bywają dramatyczne. - Miałam do czynienia z przypadkami, w których osoby na przykład 12-letnie wydały ogromne pieniądze na gry, korzystając z kart kredytowych rodziców - dodaje Michalina Kulczykowska, psycholożka pracująca z młodzieżą.

To właśnie popularne "loot boksy" bierze pod lupę youtuber Konpskyy. Jak tłumaczy, rynek gier sieciowych mocno rozwinął się przed czterema laty, gdy pandemia pozamykała ludzi w domach. Niektóre z nich oferowały możliwość zakupu wirtualnych elementów ułatwiających grę lub uatrakcyjniających wygląd postaci. Jaki przedmiot ostatecznie trafiał do gracza zależało od szczęścia w losowaniu.

I tu pojawiły się serwisy, w których "walutą" były przedmioty z gry CS:GO. Można było je sprzedawać, wymieniać, inwestować w kolejne losowania. Jednym z największych serwisów tego typu był Keydrop. W listopadzie ubiegłego roku domena znalazła się w rządowym Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą i została zablokowana. Ale problem nie zniknął. W miejsce jednego zablokowanego serwisu zaczęły pojawiać się kolejne, oparte na tej samej mechanice. Co więcej, część influencerów, którzy wzbogacili się na promocji Keydropa, płynnie przeszła do promowania nowych stron.

Oszuści wykorzystują luki prawne

Konpskyy podkreśla, że działalność takich serwisów jak Keydrop ułatwia przestarzałe prawo.

Pytania o to, czy ustawodawca planuje uszczelnić przepisy dotyczące gier hazardowych przesłaliśmy do Ministerstwa Finansów. W otrzymanej odpowiedzi czytamy, że “obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne ukierunkowane na zmianę ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Ministerstwo zapewnia jednak, że organizatorzy gier hazardowych muszą spełnić szereg warunków. Tylko że właściciele serwisów takich jak Keydrop udają, że nie mają nic wspólnego z hazardem. Wykorzystują luki prawne i to, że przepisy nie nadążają za zmieniającym się światem.

Tę konstatację potwierdza dr Justyna Grusza-Głąbicka, specjalistka od prawa hazardowego. – Jeśli ktoś legalnie organizuje grę, która wpisuje się w katalog gier hazardowych zawarty w ustawie, to musi wypełnić szereg formalności. Wtedy ochrona gracza istnieje - mówi. – Jednak prawdziwym problemem jest fakt, że z uwagi na szereg tych formalności i wysokie obciążenia podatkowe, wiele podmiotów decyduje się na organizowanie gier hazardowych na terenie Polski nielegalnie. Mówimy o szarej strefie i o czarnym rynku.

Czytaj także: Pandora Gate, meetupy, dramy i nudesy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o influ, ale wstydzisz się zapytać >>>

Jak dodaje prawniczka, ściganie takich podmiotów jest niezwykle trudne, bo mają one siedziby poza UE. - Spółki są zazwyczaj zakładane na słupy gdzieś w egzotycznych krajach. Ofiarami takich działań są gracze, którzy bez mechanizmów odpowiedzialnej gry mogą popaść w uzależnienie i stracić pieniądze - stwierdza.

Przestarzały katalog

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy reguluje ustawa o grach hazardowych z 2009 (i późniejsze jej nowelizacje). Czy czegoś tam brakuje? Co można zrobić, aby ustawa lepiej odpowiadała na wyzwania współczesności? - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają za tymi zmianami - przyznaje dr Grusza-Głębicka.

Jako przykład podaje katalog gier hazardowych, który można znaleźć w ustawie. To na podstawie katalogu określa się, co jest, a co nie jest hazardem. Wśród wymienionych w ustawie gier są m.in. gry liczbowe, loterie pieniężne, fantowe, audiotekstowe, gry w karty czy w kości. Katalog jest zamknięty i mówiąc wprost raczej przestarzały. - Wiele wirtualnych nowości na rynku nie wpisuje się w schemat sformułowanych w ustawie gier, stąd oficjalnie nie są uznawane za hazard - tłumaczy prawniczka.

Jej zdaniem tę sytuację można zmienić na dwa sposoby. Po pierwsze katalog gier hazardowych można by legislacyjnie "otworzyć". Oznaczałoby to, że za hazard mogłyby zostać uznane gry spoza istniejącej dziś listy, a także nowe, mogące pojawić się w przyszłości.

Takie rozwiązanie ma pewne plusy, bo poszerza definicję gry hazardowej. Ale jest też duży minus. - W ten sposób powstałby stan niepewności prawnej - stwierdza dr Grusza-Głębicka. Oznacza to, że za każdym razem należałoby czekać na rozstrzygnięcie np. odpowiedniego organu, który byłby w stanie określić, czy dana gra spełnia znamiona gry hazardowej.

Drugie rozwiązanie jest dostępne już dziś. Ustawa przewiduje możliwość, żeby zwrócić się do ministra finansów z zapytaniem o to, czy dana gra jest hazardem, czy też nie. Decyzja ministerstwa jest tu rozstrzygająca. Jaki jest haczyk? Za takie rozstrzygnięcie trzeba wnieść opłatę, która obecnie wynosi ok. 15 tys. zł.

- To dość duża kwota - stwierdza prawniczka. - Uważam, że opłata powinna być symboliczna, tak, by każdy mógł sobie pozwolić na złożenie zapytania.

A co ze "skrzynkami"?

A może należałoby po prostu rozszerzyć już istniejący katalog o już istniejące, stosunkowo nowe formy spełniające znamiona gry hazardowej? Do takiej listy można by dopisać np. wspomniane już "loot boksy".

Takie "skrzynki z łupami" są elementem obecny w wielu popularnych grach komputerowych. Skrzynki zdobywa się na różne sposoby: za postęp w grze, za punkty zdobywane podczas rozgrywki albo za prawdziwe pieniądze, a w środku znaleźć można wirtualne przedmioty ułatwiające grę. Losujący i otwierający je gracze nie wiedzą, co znajdą się w środku - przedmiot powszechnie dostępny czy może rzadki (a tym samym drogi) .

Czytaj także: Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy >>>>

Tematem w ostatnich latach interesował się m.in. Parlament Europejski, ostrzegając przed negatywnymi konsekwencjami psychologicznymi i finansowymi. Z kolei z niektórych badań wynika, że dzieci, które kupują "loot boksy", są dużo bardziej narażone na uzależnienie od hazardu niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robią.

Niektóre europejskie kraje próbowały tego mechanizmu zakazać - w 2018 r. odpowiednie przepisy wprowadzono np. w Belgii. Okazało się jednak, że producenci gier omijali restrykcje.

W Polsce loot boksy nie zostały oficjalnie uznane za gry hazardowe, ponieważ otwierając "skrzynkę" zawsze coś się wygrywa (choć wartość wygranych przedmiotów może być bardzo różna).

- Rząd dostrzegł problem i podobieństwo do gier hazardowych, widzi w "loot boksach" element losowości, a także ostrzega przed konsekwencjami. Ostatecznie jednak nie podjęto w tej kwestii żadnych rozwiązań legislacyjnych - komentuje dr Grusza-Głębicka. - Choć formalnie "loot boksy" hazardem nie są, mogą prowadzić do rozwoju uzależnienia. Dlatego brak stosownych regulacji może budzić zdziwienie - podkreśla.

Ministerstwo chce edukować

W polskim ustawodawstwie brakuje jeszcze jednego: definicji dobra wirtualnego. Przedmioty, które można wygrać, otwierając loot boksa, nie są przecież czymś, co można wziąć do ręki czy postawić na półce. A jednak gracze handlują nimi za prawdziwe pieniądze. Dlatego zdaniem ekspertki potrzebne są regulacje.

- Dzięki temu można by było określić warunki i zasady, na jakich taki handel ma się odbywać - mówi dr Grusza-Głębicka.

Jak podkreśla, niektóre podmioty chcą działać legalnie, ale nie wiedzą, jak to najlepiej zorganizować. - Na dzień dzisiejszy skiny (skórki) w grach komputerowych interpretowałabym jako walutę wirtualną, a żeby handlować walutami wirtualnymi trzeba uzyskać wpis do specjalnego rejestru, to działalność regulowana. To dość odważna teza, ale z powodu braku regulacji, jedyna jaka przychodzi mi do głowy - przyznaje prawniczka.

Jak dodaje, cała branża mówi o tym, że zmiany są potrzebne. Na rynku działa wiele nielegalnych podmiotów, które psują rynek. Przepisów brakuje, ale może się to zmienić. Pod koniec października ministerstwo finansów ogłosiło powołanie Departamentu Regulacji Rynku Gier i Podatku od Gier. Jednym z zadań, które stoją przed nową ministerialną komórką jest walka z szarą strefą i nielegalnym hazardem.

- Organizatorów takich nielegalnych gier hazardowych ciężko ścigać, ale z pewnością można karać influencerów za reklamowanie hazardu wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych i Kodeksu karnego skarbowego - podsuwa dr Grusza-Głąbicka.

Jaka jest alternatywa do zmiany przepisów? Ministerstwo odsyła nas do przeprowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową akcji "Hazard. Nie daj się wciągnąć".

"Naszym celem jest też uświadomienie rodziców, że jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych. Dzieci uczą się różnych zachowań właśnie od nich. Jeśli rodzic sam wie, czym jest hazard, to dziecko również będzie o tym wiedzieć" - czytamy na stronie akcji.

Pytanie, czy sama edukacja wystarczy.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Nasilające się niedobory paliwa na ogarniętej kryzysem energetycznym Kubie widoczne są poprzez wydłużające się z dnia na dzień kolejki do stacji paliw - donoszą niezależne kubańskie media.

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Nawet trzy dni w kolejce po paliwo

Źródło:
PAP

Uwaga na SMS-y lub e-maile o konieczności uregulowania drobnej niedopłaty za paczkę bądź zaktualizowania swoich danych, by ją dostarczono - alarmuje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Zamieszone w nich linki często kierują do stron, które są łudząco podobne do serwisów firm kurierskich.

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Powrót oszustw na "niedostarczoną paczkę". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zagłosowała w czwartek wieczorem przeciwko projektowi prowizorium budżetowego popartego przez Donalda Trumpa. Jeśli Kongres nie przyjmie nowego prowizorycznego budżetu, od soboty zacznie się "shutdown", czyli zamknięcie większości instytucji federalnych.

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Ryzyko "shutdownu" wzrasta. Zostało mało czasu

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki we wrześniu.

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Sąd ogłosił upadłość wielkiej polskiej firmy

Źródło:
PAP

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roman Szyszko złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu spółki Energa z dniem 31 grudnia 2024 roku - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Wiceprezes giganta rezygnuje

Wiceprezes giganta rezygnuje

Źródło:
PAP

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Anna Dereszowska opisała w mediach społecznościowych swoje problemy z serwisem Cinkciarz.pl. "5 listopada wpłaciłam na konto bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły" - napisała aktorka. "Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości" - odpowiadają przedstawiciele internetowego kantoru.

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Duży przelew i kłopoty z wypłatą. "Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły"

Źródło:
tvn24.pl