TVN24 | Polska

"Co to są niewielkie ilości? Kwestia do dyskusji". Posłowie zajmą się projektem o depenalizacji marihuany

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
12.01.2019 | Medyczna marihuana dostępna tylko na papierze. Kiedy w aptekach?
Fakty TVN12.01.2019 | Medyczna marihuana dostępna tylko na papierze. Kiedy w aptekach?

Parlamentarny Zespół do spraw Legalizacji Marihuany zajmie się w listopadzie projektem dotyczącym depenalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek, a także marihuaną leczniczą i konopiami siewnymi - powiedziała szefowa zespołu Beata Maciejewska (Lewica). Jak dodała, posłowie mają też zająć się sytuacją pacjentów stosujących marihuanę leczniczą, która "często jest niedostępna i bardzo droga".

Beata Maciejewska przekazała, że zespół zbierze się 23 listopada, a w poniedziałek przekaże tę informację członkom zespołu. Parlamentarny Zespół do spraw Legalizacji Marihuany liczy 14 posłów, w większości Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Do zespołu należy także dwóch posłów Konfederacji. 

- Spotkamy się, aby porozmawiać o trzech projektach ustaw dotyczących zarówno marihuany leczniczej, konopi siewnych, a także marihuany stosowanej przez dorosłych do celów rekreacyjnych - powiedziała posłanka. Wyjaśniła, że podczas spotkania położy na stole projekt ustawy dekryminalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Co to są niewielkie ilości? To jest kwestią do dyskusji. Zwróciłam się do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o pokazanie, jak wyglądają te ilości na własny użytek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej - powiedziała Maciejewska. Dodała, że spytała BAS także o kwestię marihuany leczniczej w innych krajach, aby zespół mógł mieć te dane przed podjęciem prac.

Posłanka zaznaczyła to, że zespół zajmie się projektem, w tym dotyczącym depenalizacji, ale nie oznacza to, że już będzie go składał w Sejmie.

Marihuana lecznicza "często jest niedostępna i bardzo droga"

Na najbliższym posiedzeniu zespołu posłowie także pochylą się nad ogólnopolską akcją "Uwolnić Mariana". - Ma ona na celu pokazanie, w jak trudnej sytuacji są dzisiaj pacjenci, którzy korzystają z marihuany leczniczej, która często jest niedostępna i bardzo droga - powiedziała Maciejewska. W 2018 roku medyczną marihuanę zalegalizowały między innymi Wielka Brytania, Kanada, Litwa i Izrael.

Policja zarekwirowała mu medyczną marihuanę. "To jak zabrać cukrzykowi insulinę" >>>

Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości