Polska

Banaś chce powołania jednego wiceprezesa NIK. Ustawa mówi, że powinno być ich trzech

Polska

[object Object]
Marian Banaś wnioskuje o powołanie jednego wiceprezesa NIK. Według ustawy powinno ich być trzechtvn24
wideo 2/35

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zawnioskował do marszałka Sejmu o odwołanie dotychczasowych wiceprezesów NIK i powołanie jednego nowego. Przepisy wskazują jednak, że marszałek powołuje wiceszefów NIK "w liczbie 3".

Dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel w swoim reportażu wskazał na wątpliwości dotyczące oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Od kilku miesięcy bada je CBA. Kontrola ma zakończyć się w drugiej połowie października, już po wyborach parlamentarnych.

We wtorek wieczorem Banaś poinformował, że podjął decyzję, iż od piątku, 27 września do czasu zakończenia kontroli oświadczeń udaje się na urlop bezpłatny.

Banaś chce powołania jednego wiceprezesa. Według ustawy powinno ich być trzech

W środę poinformowano, że prezes Izby złożył wnioski o odwołanie wszystkich dotychczasowych wiceprezesów NIK i powołanie nowego wiceszefa tej instytucji, który zastąpiłby go po rozpoczęciu urlopu.

Decyzję o odwołaniu wiceprezesów NIK podejmuje marszałek Sejmu, ale złożone w tej sprawie wnioski Banasia ma najpierw zaopiniować sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej. Jej posiedzenie ma się odbyć w czwartek.

Banaś chce odwołania dotychczasowych wiceprezesów NIK: Ewy Polkowskiej, Wojciecha Kutyły oraz Mieczysława Łuczaka.

Zawnioskował też o powołanie na stanowisko wiceprezesa jednej osoby - Małgorzaty Motylow - obecnie radczyni prawnej prezesa NIK.

ZAWIADOMIENIE O PORZĄDKU POSIEDZENIA KOMISJI >

Ustawa o NIK wskazuje jednak, że "wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli, w liczbie 3, powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli".

1. Wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli, w liczbie 3, powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu, po zasięgnięciu opinii właściwej komisji sejmowej, na wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 2. Prezes Najwyższej Izby Kontroli, za zgodą Marszałka Sejmu, powołuje i odwołuje dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli. 3. Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w razie potrzeby zastępuje wyznaczony przez niego jeden z wiceprezesów. 4. Do wiceprezesów oraz dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli stosuje się przepis art. 19. 5. Ze stanowiskiem wiceprezesa oraz dyrektora generalnego Najwyższej Izby Kontroli nie można łączyć mandatu posła, senatora, posła do Parlamentu Europejskiego lub radnego. Art. 21. ustawy o NIK

Autor: ads/adso / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości