Polska

Specjalista od serca ministrem zdrowia. Szumowski zastąpił Radziwiłła

Polska


Profesor Łukasz Szumowski został wyznaczony na nowego ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpi na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła. Szumowski był dotychczas podsekretarzem w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego. Z wykształcenia jest lekarzem, kardiologiem.

Szumowski urodził się w 1972 roku w Warszawie. Jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak napisano na stronie ministerstwa, jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Służba zdrowia w rękach lekarzy

Nowy minister studia medyczne na warszawskim Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 roku rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 roku doktora habilitowanego. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Szumowski kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Był też członkiem między innymi European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Współpracował z fundacją Kresy w Potrzebie - Polacy Polakom, zajmującą się pomocą obywatelom polskim pozostawionym poza wschodnimi granicami, w szczególności dzieciom z Grodna i Wołkowyska. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii.

Wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka w Warszawie. Amatorsko zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

Autor: mk//now / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości