Nowy rząd Morawieckiego

9 stycznia 2018
Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
tvn24
tvn24Premier Morawiecki odebrał nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego

We wtorek 9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ze stanowiskami pożegnali się między innymi Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz.

We wtorek 9 grudnia prezydent powołał nowych ministrów: spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, finansów Teresę Czerwińską, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz i zdrowia Łukasza Szumowskiego.

ZOBACZ RELACJĘ

Mariusz Błaszczak, dotychczasowy szef MSWiA został ministrem obrony narodowej. Miejsce Błaszczaka w resorcie spraw wewnętrznych i administracji zajął dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Na funkcję ministra środowiska powołany został Henryk Kowalczyk, który wcześniej był przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Andrzej Adamczyk, wcześniej pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa, został powołany na ministra infrastruktury. Z funkcji ministrów odwołani wcześniej zostali szefowie: MON - Antoni Macierewicz, MSZ - Witold Waszczykowski, resortu środowiska - Jan Szyszko, resortu zdrowia - Konstanty Radziwiłł oraz resortu cyfryzacji - Anna Streżyńska, którzy opuścili Pałac Prezydencki przed rozpoczęciem uroczystości powołania nowych ministrów. Jacek Sasin będzie nowym przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Premier nie wyznaczył nowego ministra cyfryzacji, którym tymczasowo pokieruje premier Morawiecki, ale w najbliższym czasie powołany zostanie nowy szef tego resoru.

Zmiany w rządzie Morawieckiego

Ministerstwo finansów: Teresa Czerwińska przejmie część obowiązków, które dotychczas pełnił Mateusz Morawiecki.

Czerwińska ministrem finansów

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii: Jadwiga Emilewicz przejmie część kompetencji ministerstwa cyfryzacji.

Emilewicz ministrem przedsiębiorczości i technologii

Ministerstwo inwestycji i rozwoju: Jerzy Kwieciński przejmie część obowiązków pełnionych dotychczas przez Mateusza Morawieckiego.

Jerzy Kwieciński ministrem inwestycji i rozwoju

Ministerstwo zdrowia: Łukasz Szumowski zastąpił Konstantego Radziwiłła.

Szumowski ministrem zdrowia

Ministerstwo środowiska: Henryk Kowalczyk zastąpił Jana Szyszkę.

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji: Joachim Brudziński na miejsce Mariusza Błaszczaka.

Brudziński ministrem spraw wewnętrznych

Ministerstwo spraw zagranicznych: Jacek Czaputowicz za Witolda Waszczykowskiego.

Czaputowicz ministrem spraw zagranicznych

Ministerstwo obrony narodowej: Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak.

Błaszczak ministrem obrony narodowej

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa zostało zastąpione ministerstwem infrastruktury. Jego szefem jest nadal Andrzej Adamczyk.

Adamczyk ministrem infrastruktury

Anna Streżyńska została odwołana ze stanowiska ministra cyfryzacji.

Morawiecki za Szydło

Na początku grudnia prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Kilka dni później odbyło się powołanie przez prezydenta rządu Morawieckiego. Nowy premier został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, z kolei była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.

W połowie grudnia dokonano pierwszych zmian w kancelarii premiera. Dotychczasowy wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zastępując Beatę Kempę.

Z kolei poseł Marek Suski, szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej do spraw Amber Gold, został szefem gabinetu premiera, obejmując tę funkcję po Elżbiecie Witek. Posłanka PiS Joanna Kopcińska zastąpiła z kolei Rafała Bochenka na stanowisku rzecznika rządu. W późniejszym czasie Kempa otrzymała nowe zadanie w KPRM - koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

To jest rekonstrukcja rządu, która doprowadziła do tego, że najgorsi ministrowie zostali w tym rządzie - stwierdził przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, odnosząc się do przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego planowanych zmian w swoim gabinecie. Jakub Kulesza z Konfederacji ocenił, że pojawienie się Grzegorza Pudy w rządzie oznacza "upokorzenie" rolników. Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy stwierdziła, że PiS nie ma koncepcji zarządzania państwem.

- Jestem przerażony tym, w czyje ręce oddajemy polskie dzieci i polską edukację - stwierdził Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do wypowiedzi nowego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego w sprawie edukacji seksualnej dzieci. - Przedwczesna seksualizacja dzieci (...) prowadzi do całego szeregu problemów - przekonywał Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o słowa nowego szefa resortu.

To zawsze jest suma pewnych ustaleń - powiedział w w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin pytany, kto zdecydował o nominacji dla Elżbiety Witek na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem, może ona pełnić "każde stanowisko rządowe czy administracyjne". - Pani Witek mogłaby śmiało wsiąść do rządowej limuzyny i powiedzieć kierowcy: "niech pan jedzie". "Dokąd?", "Wszędzie mnie potrzebują" - skomentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Z półtorarocznego pełnienia funkcji szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów wynika, że z pozycji wicepremiera, która daje możliwości nadzorowania prac innych ministerstw, będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Odniósł się też do kwestii szans Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Rekonstrukcja rządu to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów. Co chce, wraz z najnowszymi zmianami, osiągnąć kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów - skomentował we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytanie dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że 30-letni poseł Piotr Mueller, dotychczasowy wiceminister nauki, ma zostać rzecznikiem rządu. Informację we wtorek popołudniu potwierdził sam Mueller.

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Prawie co trzeci Polak uważa, że Mateusz Morawiecki jest lepszym premierem niż Beata Szydło - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Ponad 40 procent badanych ocenia ich tak samo.

- W tym roku będzie ostre starcie między grupą reformatorów a aparatem PiS-u i albo PiS się zacznie reformować, albo grupa reformatorów zostanie zablokowana - stwierdził w rozmowie z Kulturą Liberalną Wojciech Myślecki, były opozycjonista, członek Solidarności Walczącej. Jego słowa skomentowała w poniedziałek posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Ministrowie Prawa i Sprawiedliwości kiedyś ostro krytykowali Platformę Obywatelską za przyznawanie sobie dodatkowych pieniędzy, a dziś sami z takich "dodatków" korzystają. A nawet korzystają bardziej niż ich poprzednicy - licząc w kwotach brutto, a nie netto. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Przegląd ministerstw trwa. Jeżeli premier uzna, że należy dokonać pewnych cięć, to pewnie podejmie takie decyzje – powiedziała w czwartek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska pytana o ewentualną redukcję etatów wiceministrów.