Nowy rząd Morawieckiego

9 stycznia 2018
Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
Trwa pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie
tvn24
tvn24Premier Morawiecki odebrał nagrodę imienia Lecha Kaczyńskiego

We wtorek 9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ze stanowiskami pożegnali się między innymi Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz.

We wtorek 9 grudnia prezydent powołał nowych ministrów: spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, finansów Teresę Czerwińską, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz i zdrowia Łukasza Szumowskiego.

ZOBACZ RELACJĘ

"Jakby do pilnowania kurnika oddelegować lisa". Nowe twarze w rządzie i komentarze opozycji

To jest rekonstrukcja rządu, która doprowadziła do tego, że najgorsi ministrowie zostali w tym rządzie - stwierdził przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, odnosząc się do przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego planowanych zmian w swoim gabinecie. Jakub Kulesza z Konfederacji ocenił, że pojawienie się Grzegorza Pudy w rządzie oznacza "upokorzenie" rolników. Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy stwierdziła, że PiS nie ma koncepcji zarządzania państwem.

Nowy minister "tragedią" dla edukacji. "Strach się bać, co się będzie działo"

- Jestem przerażony tym, w czyje ręce oddajemy polskie dzieci i polską edukację - stwierdził Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do wypowiedzi nowego ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego w sprawie edukacji seksualnej dzieci. - Przedwczesna seksualizacja dzieci (...) prowadzi do całego szeregu problemów - przekonywał Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o słowa nowego szefa resortu.

"Witek mogłaby wsiąść do limuzyny i powiedzieć: niech pan jedzie, wszędzie mnie potrzebują"

To zawsze jest suma pewnych ustaleń - powiedział w w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin pytany, kto zdecydował o nominacji dla Elżbiety Witek na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem, może ona pełnić "każde stanowisko rządowe czy administracyjne". - Pani Witek mogłaby śmiało wsiąść do rządowej limuzyny i powiedzieć kierowcy: "niech pan jedzie". "Dokąd?", "Wszędzie mnie potrzebują" - skomentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Sasin: Żeby wygrać jesienią, trzeba pracować. Przeciwnik jest bardzo mocny

Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Z półtorarocznego pełnienia funkcji szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów wynika, że z pozycji wicepremiera, która daje możliwości nadzorowania prac innych ministerstw, będzie to łatwiejsze i bardziej skuteczne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wicepremier Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Odniósł się też do kwestii szans Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych.

"Kaczyński chce mieć większą kontrolę"

Rekonstrukcja rządu to misterna układanka. Trudnością nie jest tylko znalezienie następców odchodzących ministrów, ale przede wszystkim znalezienie równowagi między różnymi grupami politycznych interesów. Co chce, wraz z najnowszymi zmianami, osiągnąć kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Piotr Mueller nowym rzecznikiem rządu. Gowin: to było osobiste wskazanie premiera

Co ja poradzę, że rzeczywiście ministerstwo nauki jest taką kuźnią talentów - skomentował we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytanie dziennikarzy o to, czy prawdą jest, że 30-letni poseł Piotr Mueller, dotychczasowy wiceminister nauki, ma zostać rzecznikiem rządu. Informację we wtorek popołudniu potwierdził sam Mueller.

"W rządzie pojawi się wiele młodych twarzy"

We wtorek, w rocznicę częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat, premier Mateusz Morawiecki ogłosi, kogo wybrał na następców ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Przed południem dowiemy się także, kto jeszcze opuści rząd. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Sondaż: kto jest lepszym premierem?

Prawie co trzeci Polak uważa, że Mateusz Morawiecki jest lepszym premierem niż Beata Szydło - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Ponad 40 procent badanych ocenia ich tak samo.