Polska

Kukiz: musimy natychmiast zmienić konstytucję w zakresie wyboru sędziów TK

Polska

tvn24Paweł Kukiz w „Jeden na jeden”

Będę na początku stycznia rozmawiał w sprawie zmian w konstytucji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego z Grzegorzem Schetyną (PO) - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15. Jak dodał, marzy o szybkiej zmianie konstytucji.

Według lidera ruchu Kukiz'15, zmiany w konstytucji dot. Trybunału Konstytucyjnego powinny pojawić się jak najszybciej. Gość TVN24 chciałby, aby nastąpiło to w przyszłym roku.

- Daj Bóg. (...) Marzę o tym - dodał Paweł Kukiz. - Musimy natychmiast zmienić konstytucje w zakresie wyboru sędziów TK - podkreślił.

Rozmowy

Zdradził, że w sprawie wprowadzenia zmian będzie rozmawiał na początku stycznia 2016 roku z Grzegorzem Schetyną, który ubiega się o przywództwo w PO.

Przypomniał, że pod projektem przygotowanym przez jego ruch ws. zmian w konstytucji dotyczących TK podpisali się też posłowie PiS. Projekt ten zakłada m.in., że w konstytucji zostanie zapisane, iż sędziowie TK wybierani są większością 2/3, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (większość kwalifikowana). Przewiduje też rozszerzenie składu TK do 18 sędziów (obecnie jest to 15 sędziów) oraz wygaszenie mandatu dotychczasowych sędziów TK w 60. dniu od dnia wejścia w życie ustawy.

Według Kukiza wybór sędziów większość 2/3 posłów gwarantuje, że "będą to sędziowie reprezentujący szeroki światopogląd, czyli orzekający zgodnie z interesem obywatelskim, a nie partyjnym".

Zaznaczył również, że woli "wybierać sędziów 1,5 roku, którzy będą powiedzmy dwie kadencje sprawowali swój urząd i będą orzekać w interesie obywatelskim, niż sędziów wybieranych w ciągu 15 minut, którzy reprezentują interesy jedynie słusznej linii w danym momencie sprawującej władzy".

"Konstytucja jest dla obywateli, a nie dla Rzeplińskiego"

Kukiz odniósł się do opinii prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który w połowie grudnia w TOK FM skrytykował zmiany proponowane przez ugrupowanie Kukiz’15. Prof. Rzepliński wskazał, że zmiany mogłyby doprowadzić do paraliżu. - To jest nie do wyobrażenia. Niemożliwe po prostu. I nawet jakby tysiąc Kukizów zjadło dużo kiełbasy, to i tak by nic nie pomogło. I tysiąc prezesów też nie - przekonywał prezes TK.

- Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie ma prawa powiedzieć, że tysiąc Kukizów nie ruszy konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Konstytucja jest konstytucją obywatelską. Tysiąc Kukizów - brzmi jakby powiedział, że tysiąc obywateli, czy milion obywateli nie ruszy konstytucji. Konstytucja jest dla obywateli, a nie dla Rzeplińskiego - skomentował Kukiz.

Dodał, że słowa prezesa TK, go "nie zabolały, ale upewniły w tym, że Rzepliński, gdyby był człowiekiem honoru, powinien po prostu odejść".

"Biuro Spraw Wewnętrznych to temat, który niedługo wybuchnie jak bomba"

Lider ruchu Kukiz'15 odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o policji, którą złożył w Sejmie PiS. - Nie podoba nam się. W największym skrócie daje duże legalne możliwości inwigilacji obywateli - powiedział. Dodał, że "Platforma robiła te same rzeczy, tylko poza ustawą".

Kukiz został zapytany, czy w sprawie afery taśmowej powinna powstać komisja śledcza, ponieważ pojawiły się informacje, że dziennikarze Sylwester Latkowski i Michał Majewski byli podsłuchiwani przez Biuro Spraw Wewnętrznych.

- Biuro Spraw Wewnętrznych w policji to jest temat, który prawdopodobnie wybuchnie niedługo jak bomba - przewidywał Kukiz. - Według informacji nieoficjalnych, które z różnych źródeł posiadam, istnieje domniemanie, że Biuro Spraw Wewnętrznych Policji było bardzo wspierającą się wzajemnie personalnie organizacją - wyjaśnił Kukiz.

Dodał, że będzie wnioskował do komisji ds. służb specjalnych o zajęcie się sprawą.

Kukiz: trzeba doprowadzić do powstania rzetelnej ustawy o mediach

Kukiz odniósł się również do projektu nowelizacji ustawy o mediach publicznych. Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

Jego zdaniem, w najbliższej przyszłości trzeba doprowadzić do powstania bardzo rzetelnej ustawy o mediach. Liczy na to, że "w ciągu trzech miesięcy rozpocznie pracę sejmowy zespół medialny do spraw zmiany ustawy o mediach", który zagwarantuje udział "czynnika obywatelskiego" w przygotowywaniu zmian.

Autor: js/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24