Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego z PO, przewodniczący sejmiku z PSL

Polska

Polityczna walka o mandaty. PSL walczy w sądzie (Materiał "Polska i Świat", 15.11.18)tvn24
wideo 2/35

Piotr Całbecki (PO) został w poniedziałek ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych. Wcześniej Ryszard Bober (PSL) został wybrany przewodniczącym sejmiku tego województwa. Na pierwszej w nowej kadencji sesji w tajnym głosowaniu otrzymał poparcie 17 z 30 radnych.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiada 30 radnych - 14 z Koalicji Obywatelskiej, 11 z PiS, 4 z PSL i 1 z SLD. Koalicję tworzą KO z PSL i radnym SLD.

Na pierwszej sesji sejmik województwa wybrał marszałka. Został nim Piotr Całbecki z Platformy Obywatelskiej.

Kontrkandydat Całbeckiego - Konstanty Dombrowicz z klubu PiS - uzyskał poparcie 11 radnych. Radny KO z Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz nie wziął udziału w głosowaniu.

Całbecki ma 51 lat. Marszałkiem jest nieprzerwanie od 2006 roku. Pochodzi z Torunia. Ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku tego województwa wybrano Ryszarda Bobera z PSL.

Jedna osoba przeciw kandydaturze Bobera

Kontrkandydat Bobera, Wojciech Jaranowski (Prawo i Sprawiedliwość) uzyskał poparcie 11 radnych. Jedna osoba głosowała przeciw kandydaturze Bobera, a jeden głos był nieważny.

- Pragnę serdecznie podziękować i pogratulować Wojtkowi Jaranowskiemu osiągniętego wyniku. Będziemy na pewno współpracować. Jestem do dyspozycji wszystkich państwa radnych. Mam nadzieję, że na tej sali nadal będzie zwyciężał rozsądek. Nie wyobrażam sobie pracy bez współpracy z radnymi i komisjami, a także z wybranym za chwilę zarządem - powiedział po wyborze na stanowisko przewodniczącego Bober.

Bober ma 62 lata, a po raz pierwszy przewodniczącym sejmiku został wybrany w 2014 roku. Pochodzi z Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Autor: KB, mjz/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24