"New York Times" o uchwale, która zamieniła polskie miasto "w synonim homofobii"

Kraśnik walczy z LGBT, siecią 5G i WiFi
Kraśnik walczy z LGBT, siecią 5G i WiFiTVN24
wideo 2/8
Kraśnik walczy z LGBT, siecią 5G i WiFiTVN24

Dwa lata temu radni Kraśnika zagłosowali, by ich miasto było "wolne od LGBT". Wszystko to, żeby zadowolić konserwatywnych wyborców. Teraz miasto płaci cenę za tę decyzję – pisze amerykański dziennik "New York Times". "Staliśmy się pośmiewiskiem Europy i to mieszkańcy, a nie lokalni politycy, ponoszą tego największe koszty" – przytacza słowa burmistrza Kraśnika Wojciecha Wilka amerykański dziennik.

Prawie jedna czwarta powierzchni Polski znajduje się w granicach samorządów, w których przyjęto uchwały lub inne, podobne dokumenty uznające LGBT za "ideologię" i ukazujące te osoby w negatywnym kontekście. Prawie jedna trzecia powierzchni kraju przynależy do samorządów, które przyjęły różnego rodzaju akty odwołujące się do konieczności obrony "tradycyjnego modelu rodziny", w których LGBT pojawia się w negatywnym kontekście. Przyjmowanie uchwał przez samorządy rozpoczęło się po podpisaniu przez warszawski ratusz karty LGBT. Karta zakłada między innymi budowę hostelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez swoje rodziny, powstanie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT, przeciwdziałanie przemocy wobec osób LGBT oraz zajęcia edukacyjne dotyczące między innymi bezpieczeństwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jednym z miast, które przyjęło uchwałę o "ideologii LGBT", był Kraśnik w województwie lubelskim. O cenie, jaką przyszło zapłacić miastu za tę decyzję, napisał w weekend amerykański "New York Times".

Kraśnik traci pieniądze po uchwale ws. LGBT
Kraśnik traci pieniądze po uchwale ws. LGBTTVN24

"Gdy przed dwoma laty lokalni radni przyjęli uchwałę, ogłaszając, że ich małe miasto w południowo-wschodniej Polsce jest 'wolne od LGBT', burmistrz miasta nie widział nic złego w tym, co wydawało się jedynie symbolicznym i prawnie bezcelowym gestem" – pisze "NYT" o Kraśniku.

CZYTAJ WIĘCEJ. Strefy "wolne od ideologii LGBT": ponad 50 samorządów przyjęło podobne uchwały >>>

Dziś – zauważa nowojorski dziennik – burmistrz Wojciech Wilk stara się opanować powstałe z tego powodu straty. "Decyzja, która z początku wydawała się wolnym od kosztów ukłonem w stronę konserwatywnej społeczności wiejskiego i religijnego pogranicza Polski z Ukrainą, stała się kosztowną kompromitacją dla Kraśnika. Naraziła (Kraśnik - red.) na utratę milionów dolarów zagranicznej pomocy, a sam burmistrz zauważył, że zamieniła 'nasze miasto w synonim homofobii', co według niego nie jest prawdą" – czytamy w "NYT".

Gazeta przypomniała, że we wrześniu zeszłego roku władze Norwegii oświadczyły, że nie będą przyznawać grantów polskim gminom, które uchwaliły deklaracje przedstawiające osoby LGBT w negatywnym kontekście. Jak ocenia "NYT", dla samego Kraśnika oznacza to stratę 10 milionów dolarów (ok. 40 milionów złotych) na projekty rozwojowe. Współpracę z Kraśnikiem zawiesiło także francuskie miasto partnerskie Nogent-sur-Oise.  

"Staliśmy się pośmiewiskiem Europy i to mieszkańcy, a nie lokalni politycy, ponoszą tego największe koszty" – przytacza słowa Wilka amerykański dziennik. Jak dodaje "NYT", burmistrz namawia teraz radnych, by uchylili decyzję z maja 2019 roku. "Moje stanowisko jest jasne: chcę żeby uchylono tę uchwałę" - podkreśla cytowany samorządowiec.

Wyrok sądu ws. uchwały rady gminy Istebna o strefie wolnej od LGBT
Wyrok sądu ws. uchwały rady gminy Istebna o strefie wolnej od LGBTTVN24

"Zasłona dymna dla homofobii"

"New York Times" zwraca uwagę, że Kraśnik jest jednym z kilkudziesięciu miejsc w Polsce, w których lokalne władze podejmowały podobne decyzje jak ta sprzed dwóch lat. Gazeta dodaje, że samorządy robiły to "przy silnym wsparciu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości oraz Kościoła rzymskokatolickiego".

"Deklaracje, będące częścią partyjnych wysiłków w celu konsolidacji swojej bazy (wyborczej – red.) przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, nie zabraniały osobom homoseksualnym wstępu do miasta, ani nie groziły wydaleniem tym, którzy już tam mieszkają. Zamiast tego obiecywano nie wpuszczać 'ideologii LGBT'" – pisze dziennik. Jak precyzuje, "ideologia LGBT" to termin, którego konserwatyści w Polsce używają, by opisać sposób życia, który według nich "jest zagrożeniem dla polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich".

Gazeta cytuje 22-letniego Cezarego Nieradko, który sam siebie określa jako "jedynego geja, który mówi o tym otwarcie" w Kraśniku. Według niego określenie "ideologia LGBT" jest zasłoną dymną dla homofobii. Mężczyzna opowiada, że po wprowadzeniu przez władze deklaracji, aptekarz odmówił mu realizacji recepty na leki na serce.

Jan Albiniak, radny z Kraśnika, który przygotował projekt rezolucji, przyznał w rozmowie z "NYT", że "osobiście nie ma nic do osób homoseksualnych, które określił jako 'przyjaciół i kolegów'". Jak jednak tłumaczył radny, jego celem było "powstrzymanie idei, które 'zakłócają normalny, zwyczajny sposób funkcjonowania naszej społeczności'".

Von der Leyen: w Unii Europejskiej nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT" TVN24

Uchwała "szkodliwa dla miasta i dla jego mieszkańców"

W odpowiedzi na działania polskich samorządów, które przyjmowały uchwały anty-LGBT, Unia Europejska, Norwegia i Islandia zapowiedziały odcięcie finansowania dla regionów, które naruszyły europejskie zaangażowanie na rzecz tolerancji i równości – przypomina "NYT". Dziennik dodaje również, że Parlament Europejski w marcu przyjął deklarację o "strefie wolności" dla osób LGBT.

Choć deklaracja PE jest jedynie symbolicznym gestem – pisze dziennik – postawy takie zaczynają przynosić konkretne rezultaty. "W obliczu utraty zagranicznych dofinansowań, kilka polskich miast, które wcześniej określiły siebie jako 'wolne od LGBT', (…) w ostatnich miesiącach zmieniło zdanie. Jednak 21-osobowa rada Kraśnika, która w ubiegłym roku zagłosowała przeciw uchyleniu deklaracji, odrzuciła niedawno wniosek burmistrza o ponowne głosowanie" – czytamy.

Unia Europejska strefą wolności LGBTIQ
Unia Europejska strefą wolności LGBTIQTVN24

Gazeta zwraca uwagę, że tylko jeden członek rady wyraził gotowość do zmiany stanowiska. "'Popełniłem błąd' – mówi Paweł Kruk, który początkowo wstrzymał się od głosu, ale teraz uważa, że rezolucja jest niemądra i powinna być unieważniona" – pisze "NYT".

Sam burmistrz Kraśnika określa uchwałę jako "szkodliwą dla miasta i dla jego mieszkańców". Jak zauważa amerykański dziennik, Wilk obawia się, że utrzymanie statusu miasta jako "wolnego od LGBT" zamknie mu drogę do zagranicznego finansowania na autobusy elektryczne i programy dla młodzieży. To ostatnie jest w jego opinii "szczególnie istotne, ponieważ młodzi ciągle wyjeżdżają" z miasta.

"Nadszedł czas, by porzucić próby uczynienia miasta 'wolnym' od kogokolwiek i czegokolwiek"

"New York Times" zauważa, że początkowo niewiele osób zwracało uwagę na uchwały samorządów, które "powszechnie postrzegano jako polityczną zagrywkę partii rządzącej, która czepie radość z obrażania 'politycznej poprawności' swoich rywali". Gazeta dodaje, że wiele zmieniło się po tym, gdy w ramach projektu artystycznego aktywisty Bartosza Staszewskiego przy wjazdach do kilku miast zaczęły pojawiać się tabliczki z napisem "strefa wolna od LGBT". "Premier Mateusz Morawiecki oskarżył Staszewskiego o tworzenie fałszywych skandali wokół 'stref wolnych', które nie istnieją" – pisze.

Radny PiS tłumaczy, co oznacza skrót LGBT
Radny PiS tłumaczy, co oznacza skrót LGBTSzkło kontaktowe

"Jednak nawet ci, którzy popierają takie środki [jak uchwały samorządów –red.], często wydają się zagubieni, wobec tego, co chcą wykluczyć" – zwraca uwagę nowojorska gazeta. Przypomina słowa polityk PiS Elżbiety Kruk, która powiedziała: "Myślę, że Polska będzie pierwszym regionem wolnym od LGBT". "Później tłumaczyła, że celem była 'ideologia LGBT'" – zauważa "NYT".

"Według burmistrza Wilka semantyczny spór jest sygnałem, że nadszedł czas, by porzucić próby uczynienia miasta 'wolnym' od kogokolwiek i czegokolwiek" – czytamy. Amerykański dziennik dodaje jednak, że inną opinię w tej sprawie ma radny Albiniak. "Jeśli zagłosuję za uchyleniem, zagłosuję wbrew sobie" – cytuje jego słowa "New York Times".

Autorka/Autor:ft\mtom

"New York Times", Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W południowej Polsce sobota może okazać się niebezpieczna pod względem pogodowym, a lokalnie zagrożenia towarzyszyć nam będą przez całą noc.

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl