TVN24 | Polska

Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spada
Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spadaTVN24
wideo 2/20
TVN24Rzecznik MZ: porównując tydzień do tygodnia dynamika zakażeń zdecydowanie spada

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce pokazuje, że najwięcej infekcji od początku epidemii potwierdzono na Mazowszu i Śląsku, a najmniej na Opolszczyźnie i w Świętokrzyskiem. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało ponad 20,5 miliona osób. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.

O 19 366 nowych infekcjach poinformował we wtorek resort zdrowia. MZ przekazało też, że zmarły 504 osoby zakażone koronawirusem. 332 z nich miały choroby współistniejące.

Przed tygodniem Ministerstwo Zdrowia informowało o 19 074 potwierdzonych infekcjach. Dzisiejsza liczba zakażeń jest wyższa o 292. To wzrost o 1,5 procent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Szczegółowe informacje dotyczące zakażeń i zgonów w poszczególnych województwach publikujemy niżej - w tabeli i na wykresach.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 704 040 infekcji koronawirusem, zmarło 86 205 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?

Do wtorku podano 43 054 863 dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 21 022 140 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 562 999 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi na rządowej stronie do wtorku dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło łącznie 3 717 520 osób. To suma iniekcji osób, które zakończyły podstawowy cykl szczepień minimum 180 dni wcześniej, licząc od dnia podania ostatniej dawki. Jest to trzecia dawka dla osób, którym podano preparat od Pfizera/BioNTechu albo Moderny, lub druga dla osób, które przyjęły preparat od Johnson & Johnson.

7 grudnia resort zdrowia przekazał, że wykonano 226 163 szczepienia trzecią dawką uzupełniającą. Chodzi tu o osoby od 12. roku życia, które mają zaburzenia odporności i były już w pełni zaszczepione preparatem od Pfizera/BioNTechu, Moderny lub AstraZeneki.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19?

Z wtorkowego raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 30 263 łóżka są przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 (+420 w stosunku do poprzedniego dnia), - z tego 23 604 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+826)  - 2736 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+30), - z tego 2036 respiratorów jest obecnie wykorzystywanych (+47) - 643 181 osób jest objętych kwarantanną (+26 276), - 3 184 676 osób wyzdrowiało (+16 922).

Koronawirus w Polsce - ile zakażeń?

Koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce pierwszy raz potwierdzono 4 marca 2020 roku.

Pułap miliona potwierdzonych infekcji został przekroczony 2 grudnia 2020 roku.

Liczba dwóch milionów potwierdzonych zakażeń została przekroczona 19 marca 2021 roku.

29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad trzech milionach wykrytych infekcji.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia

28 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki. W maju do funkcjonowania wróciły między innymi hotele, restauracje i galerie. Od 15 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od 21 maja otwarto kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury. Od 28 maja restauratorzy mogli przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, otwarte zostały także restauracje hotelowe. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem tego dnia działalność wznowiły także kasyna, baseny i siłownie. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Od 1 grudnia zaczęły obowiązywać częściowo zmienione restrykcje, czyli:

Zakaz lotów do siedmiu krajów: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe, Wydłużenie kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od ósmego dnia po teście PCR, Gastronomia, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki: Limit zapełnienia 50 procent. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach, Limit na zgromadzeniach i uroczystościach (wesela, komunie, dyskoteki): Maksymalnie 100 osób, Limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi: 250 osób, Limit osób między innymi w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych, na siłowniach, w centrach fitness, muzeach: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Od 15 grudnia obowiązywać zaczną zaostrzone limity:

Hotele i obiekty wypoczynkowe, obiekty sakralne, obiekty sportowe, restauracje, bary, kina, teatry: Limit 30 procent obłożenia przez osoby niezaszczepione, Transport zbiorowy: Limit 75 procent obłożenia, Edukacja: Od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian. Kluby, dyskoteki: Odwołane od 15 grudnia. Wyjątkiem będzie noc sylwestrowa, kiedy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, przy limicie maksymalnie 100 osób. Obowiązkowe testy na koronawirusa: Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Na stronach rządowych można znaleźć wszystkie aktualne zasady i ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości