Konstanty Radziwiłł z nominacją ambasadorską. Poprowadzi placówkę na Litwie

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźców
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźców
TVN24
TVN24Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł mówił o kontroli ośrodka dla uchodźców

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wręczył nominację ambasadorską Konstantemu Radziwiłłowi, który zostanie nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Polski w Republice Litewskiej - poinformował MSZ. Radziwiłł jest doktorem nauk medycznych, lekarzem, od 2019 roku także wojewodą mazowieckim.

"Minister Zbigniew Rau wręczył dziś nominację ambasadorską Konstantemu Radziwiłłowi, który zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice Litewskiej" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pod koniec ubiegłego roku kandydaturę Konstantego Radziwiłła na stanowiska ambasadora Polski na Litwie pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

Radziwiłł jest doktorem nauk medycznych, lekarzem, od 2019 roku wojewodą mazowieckim. Od listopada 2015 roku do stycznia 2018 roku pełnił funkcję ministra zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Był senatorem w latach 2015-2019. Zna języki: angielski, rosyjski, włoski. Uczy się języka litewskiego.

Priorytety misji Radziwiłła na Litwie

Podczas grudniowego posiedzenia komisji Radziwiłł podkreślał, że historia, dotychczasowe relacje polsko-litewskie, miejsce naszych krajów w organizacjach międzynarodowych, żywe stosunki w zakresie polityki, bezpieczeństwa, energetyki oraz obecność licznej społeczności polskiej na Litwie, a także wojna na Ukrainie w znacznej mierze określają program działania polskiej ambasady w Wilnie.

Do priorytetów swojej misji Radziwiłł zaliczył wówczas: wspieranie relacji dwustronnych w wymiarach politycznym, gospodarczym, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, a także wsparcie dla polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Zwrócił uwagę, że dalszych działań wymagają między innymi kwestie braku możliwości używania polskich znaków diakrytycznych do zapisu imion i nazwisk, czy zakazu używania dwujęzycznych tablic nazw topograficznych w rejonach licznie zamieszkałych przez Polaków.

Radziwiłł wskazywał, że wciąż istnieją duże problemy z odzyskiwaniem przez Polaków własności, znacjonalizowanej za czasów sowieckich, a także przeciągają się litewskie prace nad ustawą o mniejszościach narodowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Indra/MSZ

Pozostałe wiadomości