Jak podaje "Gazeta Stołeczna", o tym, że wojewoda ma zrezygnować mówi się już od wakacji. Sam Radziwiłł też miał nie zaprzeczać pogłoskom, że wkrótce odejdzie. Mówiło się także o tym, że po ustąpieniu zostałby ambasadorem RP na Litwie, czego również nie dementował.
Posiedzenie komisji w połowie grudnia
Teraz pojawiło się pierwsze oficjalne potwierdzenie. W porządku posiedzenie komisji spraw zagranicznych, które odbędzie się 15 grudnia znajduje się punkt: "Zaopiniowanie kandydatów na stanowisko ambasadora RP – pana Konstantego Radziwiłła, pana Adama Burakowskiego i pana Mirosława Gojdzia".
Jak zauważa "Stołeczna", obecna ambasador na Litwie zajmuje stanowisko od sierpnia 2017 roku, a zwyczajowo trwa to około czterech lat. Onet ustalił z kolei nieoficjalnie już w październiku, że jest zgoda strony litewskiej na kandydaturę Radziwiłła. Teraz musi ją jeszcze zaakceptować właśnie komisja spraw zagranicznych.
Premier Mateusz Morawiecki powołał Konstantego Radziwiłła na wojewodę w listopadzie 2019 roku. Wcześniej, w latach 2015-2018 pełnił on funkcję ministra zdrowia w rządach Beaty Szydło. Radziwiłł był senatorem IX kadencji, ubiegał się bezskutecznie o mandat europosłach w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku oraz w wyborach parlamentarnych do Senatu tego samego roku. W latach 2001 - 10 był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. W latach 1980 – 81 był prezesem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej i członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Był także działaczem Ruchu Wolność i Pokój.
Czytaj także: Wojewoda o niedoszłej dyrektorce Teatru Dramatycznego: chciała realizować zasadę queer, czyli, po polsku, dziwactwa
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl