"Koło to idealny kształt"

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Elżbieta Jakubiak: Koło to idealny kształt

Klub PJN przestał istnieć. Do tej pory liczył 15 posłów - dokładnie tylu trzeba, by klub parlamentarny mógł działać. Z członkostwa zrezygnował w środę Wiesław Kilian. Partia ma więc za mało posłów, by tworzyć klub. - To nic nowego, wiadomo było o tym od miesiąca. Koncentrujemy się na wyborach, o klubie w Sejmie pomyślimy po nich - mówi szef PJN Paweł Kowal. A Elżbieta Jakubiak dodaje: - Wolę być w kole niż w partii kupionych polityków. A Platforma Obywatelska dzisiaj jest partią kupionych polityków i zaprzecza to wszelkim regułom demokracji.

Kilian powiedział, że złożył już rezygnację zarówno u marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, jak i w klubie PJN.

Pytany o przyczynę swej decyzji, odpowiedział, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych będzie kandydatem PO do Senatu z okręgu świdnicko-wałbrzyskiego.

- Trudno jest pogodzić kandydowanie i bycie w innym klubie. Więc (podjąłem taką decyzję -red.) żeby przekaz był do wyborców taki, że jestem kandydatem Platformy, a nie Polska Jest Najważniejsza - dodał.

To nic nowego, wiadomo o tym od miesiąca Paweł Kowal

Kowal: to nic nowego

Na pytanie, czy zamierza wstąpić do klubu PO, odpowiedział: - Dziś mam spotkanie z prezydium, na tym spotkaniu będzie pewnie podjęta decyzja. Skoro startuję, to pewnie tak.

Szef PJN Paweł Kowal nie był zaskoczony decyzją Kiliana. - To nic nowego, wiadomo o tym od miesiąca - powiedział tvn24.pl. Na pytanie, co dalej z PJN-em w Sejmie, odpowiada, że partia koncentruje się na wyborach, a o klubie myśleć będzie w kolejnej kadencji Sejmu.

Elżbieta Jakubiak: Koło to idealny kształt
TVN24

"PO to partia kupionych polityków"

Elżbieta Jakubiak, wiceszefowa PJN przekonuje natomiast, że odejście Kiliana i fakt, że PJN przestał być klubem, nic nie zmienia. - To nie o prestiż idzie, ale o ideały. A poza tym jesteśmy kołem, a koło to idealny kształt, więc mamy nadzieje, że w takim idealnym porządku ze sobą pozostaniemy - mówiła. I dodała: - Ja wolę być w kole niż w partii kupionych polityków. A Platforma Obywatelska dzisiaj jest partią kupionych polityków i zaprzecza to wszelkim regułom demokracji.

Na pytanie jak PJN ma zamiar dostać się do Sejmu, Jakubiak odpowiedziała, że "tylko ideałami wygrywa się wybory". - Platforma przestała być dawno obywatelska, jest partią kupionych polityków. I z takim szyldem powinni iść do wyborów. "Jesteśmy w stanie kupić każdego" - tak powinni mówić ludziom i ciekawe, czy ludzie ich wybiorą - powiedziała wiceszefowa PJN.

jk,ant//gak,mat,mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl