Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzeń w sprawie protestów wyborczych

Polska

Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN o protestach wyborczychtvn24
wideo 2/35

Sąd Najwyższy wyznaczył na środę posiedzenie dotyczące rozpatrzenia protestów wyborczych - przekazał Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Dodał, że dotychczas wpłynęło 201 protestów przeciwko ważności wyborów. Michałowski w rozmowie z TVN24 odczytał też fragmenty opinii Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącej protestu wyborczego złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Do Sądu Najwyższego wpłynęło dotychczas 201 protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu - przekazał w piątek Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN w rozmowie z TVN24.

- W przyszłym tygodniu Sądu Najwyższego rozpozna pierwsze z protestów wniesione przez pełnomocnika wyborczego komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Są to protesty przeciwko ważności wyborów do Senatu w okręgu numer 12 (Toruń) i 92 (Konin) - poinformował.

Dodał, że posiedzenie niejawne SN w sprawie rozpatrywania protestów wyborczych zostało wyznaczone na środę 30 października.

Michałowski tłumaczył również, że "najpóźniej w 90 dniu od dnia wyborów Sąd Najwyższy musi podjąć uchwałę w przedmiocie ważności wyborów". - Do tego czasu wszystkie protesty powinny być rozpoznane. Protesty są rozpoznawane według kolejności wpływu, od razu po wpłynięciu protestu przydzielany jest sędzia i ustalany jest skład orzekający - wyjaśniał.

"Wnoszący protest nie przedstawił żadnych dowodów"

W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wydała negatywną opinię o jednym z protestów wyborczych złożonych przez PiS, który dotyczył okręgu numer 75 w wyborach do Senatu.

Michałowski odczytał fragmenty tej opinii, która - jak mówił - "jest dosyć szeroka, składa się z sześciu stron".

Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej "wnoszący protest nie przedstawił żadnych dowodów, ani nawet nie uprawdopodobnił, że doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości podczas ustalania wyników głosowania i wyników wyborów w okręgu wyborczym numer 75". Jak dodał, Państwowa Komisja Wyborcza zawarła kilka spostrzeżeń, między innymi zaznaczyła, że "w okręgu wyborczym, którego dotyczy protest, na 148 obwodowych komisji wyborczych, w pracach 139 komisji uczestniczyły osoby zgłoszone przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość i osoby te nie wniosły uwag do protokołów głosowania".

Michałowski zastrzegł, że "stanowisko przedstawione przez organy, do których zwraca się Sąd Najwyższy, nie jest wiążące". - Jest to tylko materiał posiłkowy, którym Sąd Najwyższy może się kierować przy wydawaniu opinii - zaznaczył.

Autor: ads//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0)/Robert Wielgórski

Raporty: