Kiedy dać dziecku pierwszy smartfon? Eksperci wskazali odpowiedni wiek

Źródło:
TVN24.pl
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodziców
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodzicówTVN24
wideo 2/4
Dr Woydyłło-Osiatyńska: dają dzieciom zabawkę, która może zastąpić przyjaciół, a nawet rodzicówTVN24

Telefon komórkowy posiada już 83 procent polskich dzieci między 7. a 14. rokiem życia. - Wiemy, że najczęściej dostają pierwszy smartfon na komunię - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas z Poradni "Dziecko w Sieci". Ekspertka jednak przed tym przestrzega. Podobnego zdania jest prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj. Kiedy więc podarować dziecku pierwszy telefon? Jakich zagrożeń należy być świadomym? Wyjaśniamy. 

Niebezpieczeństw związanych z korzystaniem ze smartfonów przez dzieci jest wiele. - To urządzenie, które posiada bardzo dużo funkcji. Przede wszystkim ma bezpośrednie połączenie z internetem. Dając je dziecku, otwieramy mu okno na cały świat. W tym oknie może się zdarzyć wszystko - zauważa w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, koordynatorka Poradni "Dziecko w Sieci" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Wymieniając potencjalne zagrożenia, ekspertka wskazuje m.in. na możliwość nawiązywania przez dzieci relacji z nieznajomymi. - Wiemy, że dzieci poznają w sieci nowe osoby, ufają im. Niejednokrotnie później się też z nimi spotykają - mówi.

- Im młodsze dziecko, tym bardziej jest ono narażone na pewne rzeczy, które nie do końca rozumie, rzeczy, którym zupełnie ufa. Może nie być ono na tyle dojrzałe, by w pełni rozumieć, że konsekwencje niektórych zachowań mogą być poważne, że może paść ofiarą przestępstwa czy nawet samo może popełnić przestępstwo - dodaje.

Specjalistka wskazuje też na jeszcze jedną "bardzo ważną pułapkę". - Smartfon to interaktywne i bardzo angażujące urządzenie. Spędzamy z nim dużo czasu. Często staje się też swego rodzaju ucieczką od rzeczywistości czy sposobem na ukojenie emocji. Na to też trzeba bardzo uważać - przestrzega.

Kiedy dać dziecku pierwszy smarfton?

Jaki więc wiek jest odpowiedni na pierwszego smartfona? Jak zauważa Magdalena Bigaj, nie ma w tej kwestii "jasnych rekomendacji ze strony środowisk lekarskich". Twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa sugeruje jednak, by wstrzymać się z tym "co najmniej do 5-6 klasy podstawówki, kiedy dziecko zaczyna być bardziej samodzielne, a także bardziej dojrzałe emocjonalnie".

Podobnego zdania jest terapeutka poradni "Dziecko w sieci" FDDS. Przytacza wyniki prowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań, zgodnie z którymi "smartfony powinny być dostępne dla dzieci od około 14. roku życia". - Badania te wykazały, że dopiero wtedy dzieci są wystarczająco dojrzałe, by korzystać z takiego urządzenia bezpiecznie i rozumieć, co się w nim dzieje - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci w sieci. Bezpieczne dziecko to takie, które jest świadome, że jeszcze wszystkiego nie wie

Jak nadzorować sposób korzystania z telefonu przez dziecko?

Rozmówczynie tvn24.pl zgodnie podkreślają wagę odpowiedniego przygotowania dziecka do korzystania z nowego urządzenia i kontrolowania sposobu, w jaki ono je wykorzystuje. - Wręczenie powinny poprzedzać rozmowa i ustalenie zasad higieny cyfrowej - stwierdza Magdalena Bigaj. - Zasady higieny cyfrowej muszą być dostosowane do wieku i obowiązywać wszystkich domowników - dodaje. Jak zauważa, podobnie jak w przypadku zdrowego odżywiania, przykład powinien iść w tym względzie ze strony rodziców. - Nie odmawiamy dziecku słodyczy objadając się na jego oczach czekoladą, prawda? - podkreśla.

Marta Wojtas wskazuje na potrzebę ustalenia ram czasowych, w jakich korzystanie z urządzenia jest dozwolone. - Tego rodzaju limity nie są przyjemne dla młodych ludzi. Są jednak ważne. Umiejętność odkładania telefonu jest trudna, nawet dla dorosłych, ale jest niezwykle istotna - tłumaczy specjalistka. - Ważne jest też, by rodzic towarzyszył dziecku w korzystaniu z telefonu, żeby był świadomy, jak dziecko go używa - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Co trzeci nastolatek bez smartfona w ręce odczuwa niepokój. "Powielają zachowania dorosłych"

Kontrola rodzicielska, blokada social mediów

W budowaniu tej świadomości i chronieniu dziecka przed niebezpiecznymi treściami pomóc może tzw. kontrola rodzicielska. Jest to oprogramowanie umożliwiające m.in. zablokowanie dostępu do wskazanych stron internetowych, filtrowanie wyników wyszukiwania w internetowych wyszukiwarkach, weryfikację wykorzystywanych przez dziecko aplikacji czy ustalenie limitu czasowego, w ramach jakiego może ono z nich korzystać. Magdalena Bigaj sugeruje, by w przypadku dzieci poniżej 13. roku życia dodatkowo zablokować dostęp do mediów społecznościowych, zgodnie z regulaminem których, by założyć konto, niezbędne jest ukończenie tego wieku.

- Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje nie telefonu czy innego ekranu, lecz jak najwięcej różnorodnych doświadczeń offline, spotkań z innymi, swobodnej zabawy, nawet nudzenia się. Poza tym, by korzystać z ekranu, dziecko nie musi od razu mieć swojego urządzenia. Może w wyznaczonych limitach grać w gry adekwatne do jego wieku czy używać sprzętu rodziców, oczywiście pod nadzorem - konkluduje Magdalena Bigaj. - Wprowadzanie w świat cyfrowy powinno odbywać się stopniowo, a nie poprzez rzucenie na głęboką wodę - podkreśla.

"Smartfon? Tak, ale z głową!". Raport

Jak wskazano w przygotowanym przez Fundację Projekt PL i Instytut POKOLENIA raporcie "Smartfon? Tak, ale z głową!", telefon komórkowy posiada już 83 procent polskich dzieci między 7. a 14. rokiem życia. W przypadku większości jest to smartfon.

Z przedstawionych w opracowaniu badań wynika, że urządzenie to zawsze zabiera ze sobą z domu blisko połowa dzieci między 9. a 12. rokiem życia. Posiadanie włączonego smartfona podczas lekcji deklaruje ponad 46 procent z nich. Do używania go w trakcie jedzenia posiłków przyznaje się ok. 18 procent badanych, z kolei do trzymania go w pobliżu podczas snu nieco ponad 17 procent.

W przypadku nastolatków odsetki te są wyższe. Osoby z tej grupy wiekowej na przeglądaniu sieci za pomocą komórki spędzają średnio ponad trzy godziny dziennie. Konieczność ograniczenia tego czasu deklaruje ponad połowa z nich. Jednocześnie ponad 37,5 procenta przyznaje, że próbowało to zrobić, ale bez powodzenia - wskazują przytoczone przez autorów opracowania badania.

ZOBACZ TEŻ: Młodzi godzinami tkwią przed ekranami telefonów. Rosnący problem uzależnień

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego, jego fotel przejął tymczasowo pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber. Zgodę na to wyraził Najwyższy Przywódca ajatollah Ali Chamenei, który sprawuje w kraju realną władzę. Sam Raisi był czołowym kandydatem do przejęcia stanowiska Chameneiego. Co czeka Iran w tej sytuacji w najbliższych tygodniach i miesiącach?

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Źródło:
Reuters, BBC, Al-Dżazira, TVN24, PAP

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi podróżował śmigłowcem Bell 212. Maszyny te zostały wprowadzone do eksploatacji jeszcze pod koniec lat 60. - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na analityka wojskowego Cedrica Leightona. Stwierdził on między innymi, że Irańczycy mogli mieć problemy z dostępem do części zamiennych dla tego helikoptera z powodu zachodnich sankcji, co mogło odegrać główną rolę w katastrofie lotniczej. Zdaniem byłego pilota Michała Fiszera, lot z Raisim na pokładzie "w ogóle nie powinien się odbyć". Warunki pogodowe były złe, a maszynę "załadowano" do pełna - miała aż dziewięć osób na pokładzie.

Czym leciał prezydent Iranu i dlaczego śmigłowiec się rozbił? Eksperci przedstawiają teorie

Czym leciał prezydent Iranu i dlaczego śmigłowiec się rozbił? Eksperci przedstawiają teorie

Źródło:
CNN, Reuters, tvn24.pl

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Co najmniej 11 rosyjskich żołnierzy zostało postrzelonych przez własnych kompanów w ciągu dwóch dni - wynika z informacji brytyjskiego resortu obrony. Według Londynu takie przypadki są częste ze względu na "kombinację niskiego morale, nadużywania alkoholu, a także napięć etnicznych".

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Irańska telewizja pokazała nagranie z - jak przekazano - ostatnich chwil lotu śmigłowca z prezydentem tego kraju Ebrahimem Raisim. Helikopter rozbił się, pokonując górzysty teren w gęstej mgle niedaleko granicy z Azerbejdżanem. Prezydent Raisi zginął.

Prezydent Iranu w powietrzu. Ostatni lot śmigłowca. Nagranie

Prezydent Iranu w powietrzu. Ostatni lot śmigłowca. Nagranie

Źródło:
Reuters

Z najnowszego sondażu Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" wynika, że 31 procent pytanych zamierza głosować w wyborach europejskich na Koalicję Obywatelską. Niewiele mniej, 29 procent, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do poważnego w skutkach wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Stróżewko koło Płocka. Samochód osobowy najpierw uderzył w drzewo, a potem dachował. Jak podaje policja, kierująca i dwoje dzieci z ciężkimi obrażeniami zostali zabrani do szpitala.

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Uderzyła w drzewo i dachowała. W aucie było dwoje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjne statystyki są alarmujące: po latach poprawy znów rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Załamał się pozytywny trend z ostatnich lat, gdy liczby te spadały, a bezpieczeństwo się poprawiało.

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura bada sprawę Tomasza Szmydta pod kątem szpiegostwa. Ma odpowiedzieć, od kiedy i w jakim zakresie trwała jego współpraca z obcym wywiadem - mówił w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Przekazał, że "została dokonana kwerenda" orzeczeń wydanych przez Szmydta. - Można śmiało postawić tezę, że ma bardzo unikatową wiedzę - stwierdził.

"Kwerenda orzeczeń została dokonana". Wiceminister sprawiedliwości: Szmydt ma bardzo unikatową wiedzę

"Kwerenda orzeczeń została dokonana". Wiceminister sprawiedliwości: Szmydt ma bardzo unikatową wiedzę

Źródło:
TVN24

Amerykański raper i producent muzyczny Sean "Diddy" Combs opublikował nagranie, na którym "przeprasza" za pobicie byłej partnerki "Cassie" Casandry Ventury. Drastyczne nagranie z 2016 roku, na którym widać półnagiego muzyka atakującego w hotelu kobietę, zostało upublicznione przez telewizję CNN. Do momentu jego publikacji "Diddy" twierdził, że nic takiego nigdy się nie stało. "To, że został zmuszony do 'przeprosin' dopiero wtedy, gdy jego wielokrotne zaprzeczenia okazały się fałszywe, pokazuje jego żałosną desperację" - skomentowała sprawę prawniczka Ventury.

Sean "Diddy" Combs zaprzeczał, że bił partnerkę. CNN pokazała nagranie. Przypomniał sobie. "Żałosny"

Sean "Diddy" Combs zaprzeczał, że bił partnerkę. CNN pokazała nagranie. Przypomniał sobie. "Żałosny"

Źródło:
Reuters, CNN

Król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz przejdzie leczenie antybiotykami po tym, jak zdiagnozowano u niego zapalenie płuc. 88-letni monarcha trafił do kliniki na badania z powodu gorączki i bólu stawów.

Gorączka i bóle króla Arabii Saudyjskiej. Lekarze postawili diagnozę

Gorączka i bóle króla Arabii Saudyjskiej. Lekarze postawili diagnozę

Źródło:
Reuters

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Hiszpańskie MSZ żąda od prezydenta Argentyny Javiera Mileia przeprosin za słowa pod adresem premiera Pedro Sancheza i jego żony Begonii Gomez, którą nazwał "skorumpowaną". To "frontalny atak na naszą demokrację, nasze instytucje i Hiszpanię" - ocenił szef dyplomacji w Madrycie.

Prezydent Argentyny przyleciał do Hiszpanii. I wywołał skandal. Madryt chce przeprosin

Prezydent Argentyny przyleciał do Hiszpanii. I wywołał skandal. Madryt chce przeprosin

Źródło:
PAP

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W przeważającej części kraju w godzinach popołudniowych spodziewane są burze. Lokalnie obowiązują alarmy drugiego stopnia i spodziewane są opady deszczu do 50 litrów wody na metr kwadratowy.

IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alarmy drugiego stopnia

IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alarmy drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Policjanci przypominają: oszuści wykorzystujący metodę "na wnuczka" wciąż działają. - Przekonała się o tym mieszkanka powiatu piaseczyńskiego, która straciła 20 tysięcy złotych wierząc, że pomaga swojej córce. Apelujemy o ostrożność, bo tylko ona może uchronić nas przed bezwzględnością oszustów - mówi rzeczniczka tamtejszej komendy.

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Zebrała wszystkie pieniądze z domu i oddała obcemu mężczyźnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fundacja Ex Bono dostała dofinansowanie w wysokości dziewięciu milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. - Fundacja nie realizowała wcześniej takich projektów, a mimo to wygrała konkurs z bardziej doświadczoną konkurencją - mówił Artur Warcholiński, dziennikarz "Czarno na białym", autor reportażu "Pieniądze za nic" o fundacji Ex Bono.

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Źródło:
TVN24

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Złoty Stok nie przez przypadek tak się nazywa. Miasto na Dolnym Śląsku rozwinęło się dzięki przemysłowi górniczo-hutniczemu. Była tam jedna z największych kopalń złota w Polsce. Dzisiaj jest ona tylko atrakcją turystyczną. Złoże wyczerpano, ale zainteresowanie poszukiwaniem i wydobyciem królewskiego metalu rośnie wszędzie wraz ze wzrostem ceny kruszcu, która w ostatnich miesiącach szybuje. Są jednak miejsca, gdzie złoto wydobywa się nadal - w 2022 roku KGHM Polska Miedź S.A. odzyskał z własnych rud siarczkowych Cu-Ag 769 kg tego kruszcu.

Rekordowe ceny złota. Gdzie go szukać w Polsce?

Rekordowe ceny złota. Gdzie go szukać w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl