"Mówiliśmy, że udział w Koalicji Europejskiej to nie jest dla PSL dobre rozwiązanie"

[object Object]
Kamil Bortniczuk i Piotr Zgorzelski o tym, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborówtvn24
wideo 2/35

Skoro będzie tak, że SLD zamelduje się w Platformie Obywatelskiej, to dla nas tam miejsca nie ma - mówił w "Tak jest" w TVN24 poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. - Mówiliśmy wam, że udział w Koalicji Europejskiej to nie jest dla PSL dobre rozwiązanie, że to jest koalicja, która pójdzie bardzo mocno w lewo - skomentował Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "TAK JEST"

Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Piotr Zgorzelski (PSL) dyskutowali w "Tak jest" w TVN24 o możliwych politycznych sojuszach przed jesiennymi wyborami do polskiego parlamentu.

Zgorzelski: w tych dwudziestu procentach jest przestrzeń dla PO, o ile nie skręci na lewo

Piotr Zgorzelski przekazał, że decyzja o tym, czy PSL samodzielnie pójdzie do wyborów "będzie podjęta 6 lipca podczas posiedzenia Rady Naczelnej". - I wtedy już będzie wszystko wiadomo - dodał.

Dopytywany, jak procentowo ocenia szanse na samodzielny start PSL, stwierdził: "Osiemdziesiąt do dwudziestu, że będzie samodzielny projekt Koalicja Polska (...) w oparciu o naszą partię".

O projekcie Koalicja Polska po raz pierwszy działacze PSL poinformowali 1 czerwca.

Jak tłumaczył Zgorzelski, "w tych dwudziestu procentach jest przestrzeń dla PO, o ile nie skręci na lewo". - Ale dzisiaj słyszymy, że Sojusz Lewicy Demokratycznej wchłonął struktury partii Roberta Biedronia (Wiosny), więc skoro będzie tak, że SLD zamelduje się w Platformie Obywatelskiej, to dla nas tam miejsca nie ma - wskazywał.

Poseł PSL przekonywał, że dla potencjalnych wyborców jego partii ważne jest przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich.

- Dla naszych wyborców sprawa wiary, tradycji jest bardzo ważna, przywiązanie do tych wartości jest istotne. I myślę, że nie powinniśmy jako partia centrowa, która chce zawalczyć o jedną trzecią wyborców, oddawać walkowerem tych wyborców, którzy nie identyfikują się z tego typu działaniami - stwierdził, nawiązując do warszawskiej Parady Równości, która odbyła się pod patronatem prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

- Na to, że w Kościele jest prowadzona polityka, my także się nie zgadzamy, ale to nie znaczy, że przyzwalamy na wojujący ateizm - dodał Zgorzelski.

Bortniczuk: oskarżaliście nas o fałszywą troskę

Poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia (partii Jarosława Gowina) wyraził zadowolenie, że "ta refleksja do PSL-u przyszła". - To jest późna refleksja - ocenił.

- Mówiliśmy wam, że udział w Koalicji Europejskiej to nie jest dla PSL dobre rozwiązanie, że to jest koalicja, która pójdzie bardzo mocno w lewo (...). Wówczas oskarżaliście nas o fałszywą troskę. Dzisiaj, rozumiem, przyznajecie nam rację z perspektywy czasu - mówił.

- Pytanie, czy po tych wyborach (do Parlamentu Europejskiego) i po tym obciążeniu wizerunkowym, jakim był dla PSL-u start w tak szerokiej koalicji z ludźmi, z którymi was niewiele łączyło ideologicznie, czy będziecie w stanie się z tego wykaraskać - dodał poseł Porozumienia.

Autor: mjz//rzw//kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości