Polska

Jest śledztwo ws. zakłócania pogrzebu Jaruzelskiego

Polska

tvn24Prokuratura bada sprawę awantur na pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Warszawska prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie zakłócania przed tygodniem pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Aktualnie trwa ustalanie listy świadków.

Pogrzeb gen. Jaruzelskiego odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości towarzyszyły gwizdy i okrzyki przeciwników pochówku autora stanu wojennego na tym cmentarzu. O tym, że sprawa zakłócania pogrzebu gen. Jaruzelskiego znalazła się w zainteresowaniu śledczych, prokuratura informowała w poniedziałek. Już wtedy rozpoczęto postępowanie sprawdzające, jednocześnie w odrębnym dochodzeniu policja postawiła zarzut złośliwego przeszkadzania pogrzebowi poprzez wykrzykiwanie haseł Dariuszowi Z.

Nagrania do analizy

W piątek Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz poinformowała, że w sprawie zdecydowano o wszczęciu śledztwa. - Hipotetycznie istnieje teraz możliwość dołączenia dochodzenia do śledztwa, ale na razie tego nie rozpatrujemy, gdyż dochodzenie toczy się już przeciw konkretnej osobie, natomiast śledztwo zostało dopiero wszczęte - powiedziała prok. Ewa Wrzosek, zastępca żoliborskiego prokuratora rejonowego. Dodała, że w śledztwie prokurator jest obecnie "na etapie ustalania, jakie osoby i w jakim charakterze będą przesłuchiwane". Już wcześniej śledczy informowali, że w sprawie będą też analizowane nagrania policji. Zgodnie z Kodeksem karnym, "kto złośliwie przeszkadza pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym" podlega karze do dwóch lat więzienia. Ściganie tego czynu odbywa się z urzędu.

Starcia na pogrzebie

Podczas pogrzebu przeciwnicy pochówku gen. Jaruzelskiego na Powązkach oddzieleni kordonem policji skandowali: "Morderca, morderca" oraz "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Zdrajca, zdrajca". Trzymali zdjęcia ofiar z lat 80., m.in. Grzegorza Przemyka, oraz transparenty "Cześć i chwała ofiarom generała" i "Zdrajca won pod Kreml". Dochodziło do starć słownych między grupami zwolenników i przeciwników generała. Także przemarsz konduktu na miejsce pochówku w kwaterze 1. Armii WP - w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej WP - odbywał się w policyjnym szpalerze, przy akompaniamencie gwizdów.

Ostatnia droga gen. Jaruzelskiego. "Zdziczenie obyczajów, barbarzyństwo, chamstwo"tvn24
wideo 2/13

Autor: nsz / Źródło: PAP

Raporty: