Jaruzelski nie żyje

25 maja 2014

"Może wstąpiłbym do Armii Krajowej". Nowa biografia Jaruzelskiego

O dzieciństwie w ziemiańskim majątku, tragicznym losie rodziny po 1939 r. oraz karierze wojskowej – opowiedział Janowi Osieckiemu gen. Wojciech Jaruzelski w książce „Generał”. „Może wstąpiłbym do Armii Krajowej” – mówił były przywódca PRL, wspominając czas wojny.

Po śmierci Jaruzelskiego sąd umarza jego dwa procesy

Wobec śmierci oskarżonego, warszawski sąd umorzył w czwartek dwa procesy gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który był oskarżony o wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego oraz o masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r.

Niezabitowska: Jaruzelski na pewno nie jest postacią wyłącznie negatywną

- Stan wojenny był rzeczą straszną, ale patrzę na człowieka przez całokształt tego co zrobił i uważam, że Jaruzelski na pewno nie jest postacią wyłącznie negatywną - mówiła w "Faktach po Faktach" Małgorzata Niezabitowska, rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zdaniem Krzysztofa Janika z SLD, to, co działo się na cmentarzu w dniu pogrzebu gen. Jaruzelskiego, pokazuje, że pewnym grupom społecznym brakuje respektu do śmierci.

Bez żałoby narodowej nad trumną generała. Miller: to niebezpieczny precedens

Osoby, które wywołały dzisiejsze incydenty na pogrzebie gen. Jaruzelskiego na Powązkach to "pokolenie IPN-u, wykształcone na krótkim kursie historii III RP i jeszcze krótszym kursie Polski Ludowej" - ocenił w "Piaskiem po oczach" szef SLD Leszek Miller. Były sekretarz KC ubolewał nad brakiem szacunku dla zmarłego oraz nad tym, że nie wprowadzono żałoby narodowej. Przestrzegł, że w przyszłości może to stanowić "niebezpieczny precedens" w przypadku śmierci kolejnej głowy państwa.

"Gdyby żył ks. Popiełuszko, koncelebrowałby mszę w intencji gen. Jaruzelskiego"

- To był moment ogromnie wzruszający, gdy zobaczyłem trzech naszych prezydentów, żegnających tego pierwszego - mówił w "Faktach po Faktach" Daniel Olbrychski. Aktor uczestniczył w piątkowej mszy św. w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jak mówił, mimo krytyki "pseudochrześcijan" nie żałuje, że wziął udział w uroczystościach. - Ks. Jerzy Popiełuszko, gdyby żył, koncelebrowałby mszę św. - stwierdził Olbrychski.

Michnik: Jaruzelski zrobił dla Polski więcej niż Kukliński

- To jest złamanie polskiego etosu rycerskiego, nie robi się zadymy na cmentarzu - tak Adam Michnik skomentował w "Tak jest" w TVN24 incydenty na piątkowym pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" uznał, że Jaruzelskiego nie można oceniać jednoznacznie, ponieważ przystał on na "daleko idące kompromisy z antykomunistyczną opozycją". - Generał Jaruzelski zrobił dla Polski nieporównywalnie więcej niż pułkownik Kukliński - ocenił Michnik.

"Niech mu polska ziemia lekką będzie"

Modlitwa w intencji pana generała jest potwierdzeniem troski Kościoła o to, co najważniejsze, o zbawienie - powiedział w homilii podczas mszy św. w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego bp polowy Józef Guzdek. Jak mówił, pogrzeb ten jest czasem próby dla wierzących.

Dziś pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego. Trzech prezydentów na uroczystościach

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zmarłego w niedzielę autora stanu wojennego, ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP. Weźmie w nich udział prezydent Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Ten ostatni ma wygłosić mowę pożegnalną nad jego grobem.