Polska

Symuluje powódź i gromadzi dane. "Inteligentny" wał powstał pod Krakowem

Polska

tvn24Wał powstał w Czernichowie w Małopolsce

To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z niewielu tak dużych w Europie. W środę naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali eksperymentalny wał przeciwpowodziowy. Dzięki niemu będzie można symulować różne warianty powodzi i zbierać rozmaite dane.

"Inteligentny" wał powstał w Czernichowie, oddalonym od Krakowa o ok. 20 km. Obiekt przypomina kształtem hipodrom, a jego rozmiary odpowiadają rzeczywistym rozmiarom wałów przeciwpowodziowych - jest wysoki na 4 metry i długi na 200. Będzie w stanie pomieścić 11 tys. m³ wody, która trafi do niego prosto z Wisły.

Wał dosłownie naszpikowano nowoczesną technologią. Wyposażono go w sumie w ponad 1200 czujników, które pozwolą AGH na prowadzenie pomiarów i przeprowadzanie różnego rodzaju symulacji powodzi.

- Można przewidywać zachowanie się obwałowania, a to jest bardzo ważne, zwłaszcza w sytuacji powodzi, kiedy musimy prognozować: jak długo wał wytrzyma, ile mamy czasu, żeby ewakuować ludność - mówi prof. Krzysztof Zieliński z AGH.

Dzięki obiektowi naukowcy dowiedzą się, gdzie i kiedy należy uszczelniać wały, jakie są ich słabe punkty oraz co robić, by zapobiegać przesiąkaniu, pękaniu czy przerwaniu obwałowania w sytuacji rzeczywistego zagrożenia żywiołem.

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości