Polska

Duda w "Bildzie" o uchodźcach: nie możemy odmówić pomocy

Polska

Duda w "Bildzie" o uchodźcach: nie możemy odmówić pomocy
tvn24Nielegalni imigranci przybywają do Europy przez Turcję i przez Morze Śródziemne

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w czwartek w wywiadzie dla "Bilda", że Polska poczuwa się do solidarności z uchodźcami napływającymi do Europy, jednak UE powinna przede wszystkim zwalczać przyczyny migracji i ścigać przemytników ludzi.

- Rozumiem, że ten problem (uchodźców) jest bardzo ważny dla Niemców. My Polacy także nie możemy w tej kwestii odmówić pomocy - powiedział Duda w drugiej części wywiadu dla "Bilda" opublikowanej w czwartek.

Prezydent przypomniał, że w przeszłości wielu Polaków "musiało wyjechać z kraju, stając się uchodźcami". Zapewnił, że Polacy nie zapomnieli paczek z pomocą wysyłanych im przez Niemców w latach 80.

- Ważne jest to, abyśmy jako UE zwalczali przyczyny ucieczek, i to w krajach, z których przybywają do nas uchodźcy - wyjaśnił Duda.

Dodał, że "musimy być solidarni (z uchodźcami), jednak powinniśmy bardziej zdecydowanie zwalczać bandy przemytników, którzy wykorzystując ludzkie tragedie zarabiają miliardy".

Uciekinierzy z Ukrainy

Duda zwrócił uwagę na sytuację na Ukrainie, z której do Polski i na Węgry uciekają ze względu na konflikt w Donbasie tysiące uchodźców. Prezydent powiedział, że w przypadku eskalacji konfliktu liczba uciekinierów z Ukrainy znacznie zwiększy się.

- Z sygnałów docierających do nas wynika, że do Polski chce przyjechać kilkaset tysięcy Ukraińców. Inne europejskie kraje powinny uwzględnić ten czynnik w dyskusjach o gotowości do udzielenia pomocy - powiedział Duda.

Pierwsza cześć wywiadu ukazała się w środowym wydaniu "Bilda". Prezydent mówił o przyczynach swojego zwycięstwa, sytuacji w Polsce, a także polityce zagranicznej, w tym relacjach z Niemcami i Rosją.

Niemcy zarzucają swoim partnerom z UE, że odmawiają przyjęcia uchodźców i nie chcą angażować się w rozwiązywanie problemu azylantów. Władze w Berlinie szacują, że w tym roku o azyl w Niemczech wystąpi ponad 800 tys. obcokrajowców.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości