Polska

Czego brakuje absolwentom szkół wyższych, według pracodawców?

Polska

Absolwent z wiedzą zawodową poszukiwany
TVN CNBCWśród osób do 25. roku życia aż 35 proc. jest bezrobotnych

Przy okazji rozpoczynającego się roku akademickiego eksperci zwracają uwagę na problem ze znalezieniem pracy przez absolwentów szkół wyższych. - Przepaść pomiędzy edukacją a światem biznesu cały czas istnieje - mówiła w TVN CNBC Małgorzata Wnęk-Kolaska z Deloitte Business Consulting. Natomiast Małgorzata Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan wskazywała, że według badań, aż połowa pracodawców uważa, że absolwentom brakuje wiedzy zawodowej.

Staż się opłaca

Małgorzata Krzysztoszek z KF w rozmowie z TVN CNBC podkreśliła, jak ważne są studenckie staże organizowane. Dodała, że opłaca się to nie tylko samym studentom.

- To się firmie opłaca, bo na rynku pracy mamy "krótką ławkę" osób z przygotowaniem zawodowym naprawdę dobrym, jakiego przedsiębiorstwa oczekują. Tu mogą sobie wykształcić młodych pracowników, przyjrzeć się im, zobaczyć czy pasują do organizacji firmy - tłumaczyła.

Jak połączyć edukację i biznes?
Jak połączyć edukację i biznes?tvn24

Uczelnie otwarte na biznes?

Z kolei Małgorzata Wnęk-Kolaska z Deloitte Business Consulting w rozmowie z TVN CNBC wskazała na problem z dostosowaniem edukacji do potrzeb biznesu i że z punktu widzenia przedsiębiorców obecny stan nie jest satysfakcjonujący. - Gdzieś ta przepaść pomiędzy edukacją a światem biznesu cały czas istnieje - mówiła.

I kontynuowała: - Być może trzeba więcej komunikacji, powiązania pomiędzy tymi światami. Świat uczelni rządzi się swoimi prawami, jest trochę hermetyczny, zamknięty. Świat biznesu ma swoje potrzeby, oczekiwania.

Jak podkreśliła Wnęk-Kolaska, "biznes potrzebuje bardzo różnych ludzi, wyedukowanych na różnym poziomie". - Jeśli uczelnie są w stanie dostarczyć to, co to jest potrzebne biznesowi, to bardzo dobrze. Ważne, żeby one wiedziały co jest potrzebne, żeby były w stanie działać w sposób przemyślany, odpowiadając na potrzeby, a nie według swojej wizji, która nie jest z biznesem połączona - podkreśliła.

- Warto, żeby uczelnie się bardziej otwierały na ludzi biznesu - podsumowała.

Młodzi bezrobotni

Wśród osób młodych, do 25. roku życia, bezrobocie jest nadzwyczaj wysokie - wynosi ponad 25 proc. W Polsce bezrobocie ogółem wynosi 13 proc. Nie ma jednak żadnych oficjalnych danych, ilu absolwentów uczelni wyższych znajduje pracę po studiach, a ilu nie. Dopiero od bieżącego roku akademickiego uczelnie mają obowiązek monitorowania losów swoich absolwentów. Nakazuje im to znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października. Uczelnie mają śledzić losy swoich absolwentów - trzy i pięć lat po studiach. Dotychczas, jeśli uczelnie prowadziły tego rodzaju programy, robiły to z własnej woli.

Autor: nsz//kdj / Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości