Polska

Chcą Polski wolnej "od wpływów Kościoła". Powołali zespół

Polska

RP chce Polski wolnej od "wpływów Kościoła"
tvn24RP chce Polski wolnej od "wpływów instytucji religijnych"

Klub Ruchu Palikota powołał parlamentarny zespół ds. państwa świeckiego. Jego główne cele to działanie na rzecz świeckości państwa polskiego i współpraca z organizacjami, wspierającymi "demokrację wolną od wpływów instytucji religijnych" - poinformowali w środę posłowie RP.

- Zakładamy ten zespół w odpowiedzi na wielką ofensywę sił klerykalnych i to wszystko, co dzieje się w naszym krau, a mianowicie podporządkowanie państwa Kościołowi - oświadczył podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł RP Roman Kotliński.

Podkreślił też, że głównym celem zespołu będzie prowadzenie wszechstronnej polityki współpracy na rzecz świeckości państwa polskiego, wywieranie wpływu na kształt ustawodawstwa odnoszącego się do polityki państwa wobec Kościołów i związków wyznaniowych oraz nawiązywanie kontaktów i współpracy międzynarodowej z partiami oraz organizacjami wspierającymi demokrację wolną od wpływów instytucji religijnych.

"Będziemy interweniować" Według Kotlińskiego powołanie zespołu to odpowiedź na powstanie parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski.

W skład tego zespołu - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu - wchodzą parlamentarzyści PiS i Solidarnej Polski. Kotliński pytany, jaka będzie forma pracy zespołu utworzonego przez RP odparł, że w trakcie jego działania "zrodzą się pomysły". - Na razie będziemy pracować nad programem, będziemy interweniować słownie, poprzez listy, protesty, będziemy interweniować do marszałka Sejmu, będziemy protestować przeciwko klerykalnym inicjatywom choćby ze strony tego naturalnego naszego przeciwnika, którym jest zespół do walki z ateizacją - podkreślił poseł. Jak poinformował, do zespołu zapisało się 36 posłów Ruchu Palikota.

Autor: dp//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sean MacEntee, CC BY 2.0

Pozostałe wiadomości