CBOS: w Sejmie trzy partie, wygrywa PiS

tvn24Poparcie dla partii politycznych

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 33 proc. wyborców poparłoby PiS, a 31 proc. PO - wynika z badania CBOS. Do Sejmu weszłoby także ugrupowanie skupione wokół Pawła Kukiza, z 14-procentowym poparciem. Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem.

W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca PO straciła 3 punkty procentowe, a PiS - 2 punkty. Brano pod uwagę deklaracje tych, którzy odpowiedzieli w sondażu, że "na pewno" wezmą udział w wyborach. Według badania, na 14 proc. poparcia może liczyć komitet wyborczy Pawła Kukiza (Ruch JOW). To o 10 więcej niż w sondażu majowym tego ośrodka. CBOS zastrzega jednak, że w badaniach z kwietnia i maja ankietowani wymieniali potencjalne ugrupowanie Kukiza spontanicznie, "wskazując wcześniej, że chcą zagłosować na partię spoza przedstawionej im listy". Tym razem znalazło się ono od razu na liście przedstawionej respondentom.

Poza parlamentem

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 4 proc. poparcia; bez zmian w porównaniu z sondażem z maja. Ugrupowanie ekonomisty Ryszarda Petru NowoczesnaPL, popierane przez Leszka Balcerowicza, zgromadziło 3-procentowe grono zwolenników. Na kolejnych miejscach znalazły się: partia KORWiN (2 proc.); Polskie Stronnictwo Ludowe (1 proc.) i Twój Ruch (1 proc.).

CBOS zaznaczyło, że respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy najczęściej mówili o zamiarze oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, choć w zdecydowanej większości nie precyzowali, jaka to miałaby być partia, lub też mówili o oddaniu głosu nieważnego "przeciwko wszystkim". Co dwudziesty ankietowany (5 proc.) deklarujący, że na pewno weźmie udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafił jeszcze określić swoich preferencji partyjnych, a 1 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie. Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. dorosłych Polaków. To spadek o 3 pkt proc. w porównaniu do badania majowego. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 26 maja-3 czerwca na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: js//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości