Polska

"Bardziej słuchajmy Boga". Miał to powiedzieć w Katyniu

Polska

PAP/EPAOstatnie kazanie bp Płoska

Ile dowodów trzeba przedstawić ludziom, aby wreszcie uwierzyli w Boże działanie? – miał zapytać nad grobami pomordowanych w Katyniu biskup polowy Tadeusz Płoski. Nie zdążył. Ordynariat Polowy opublikował jego ostatnie kazanie.

Na cmentarzu wojennym w Katyniu podczas Mszy św. polowej w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, 10 kwietnia, kazanie miał wygłosić biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Zginął w sobotniej katastrofie samolotowej w Smoleńsku.

"Czy nie jest tak, że wciąż wolimy bardziej słuchać ludzi, niż Boga? Czy nie próbujemy za bardzo dopasowywać się do ludzkich poglądów, usiłując nasze doświadczenie wcisnąć w ramy poprawności społecznej i politycznej? Czy nie łatwiej nam odrzucać dowody Bożego działania, byle tylko zachować swój, często budowany latami, wizerunek w pracy czy towarzystwie... Bóg jednak oczekuje od nas czegoś innego" – te słowa miał wygłosić podczas mszy św. w Katyniu bp Tadeusz Płoski.

Tekst homilii podał do wiadomości Ordynariat Polowy.

"To Bóg ma być autorytetem"

Jak zaznaczył bp Płoski, w czasach zalewu informacji i mnogości idei, musimy umieć praktycznie wybierać autorytety, które będą kształtować naszą doczesność i wieczność. "Jeśli Boga mamy słuchać 'bardziej', to Bóg ma być autorytetem w sprawach życia rodzinnego, małżeńskiego, wychowania, życia codziennego. Bóg ma być autorytetem w kwestii polityki, kultury, historii, sztuki, prawa, filozofii. Bóg ma być autorytetem w sprawach medycyny i opieki społecznej, przedsiębiorczości, sukcesu. Bóg ma być autorytetem w kwestiach wiary, Kościoła, religii…" – napisał Biskup Polowy.

Zaapelował też o prawdę. "Dziś w wielu wypadkach lepiej nie powiedzieć prawdy, przemilczeć ją lub powiedzieć tylko część prawdy. Tymczasem właśnie w naszej epoce tak bardzo potrzebnym lekarstwem na znalezienie sensu życia jest prawda” – podkreślił bp Płoski.

"Pamięć powinna być zachowana jako przestroga"

Nawiązując do tragicznych wydarzeń z 1940 roku, Biskup Polowy zaznaczył, że „zbrodnie ludobójstwa państwa totalitarnego nie mogą być w żaden sposób usprawiedliwione…” Przypomniał, że według ustaleń historyków wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali co najmniej 22 079 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Przywołał „Balladę Katyńską” Jacka Kaczmarskiego i przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do Rodzin Katyńskich w kwietniu 1996 roku: „Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.

Biskup Polowy gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski jest jedną z ofiar katastrofy samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Miał 54 lata. W 2005 roku został powołany w skład Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Biskup był także członkiem Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości