Ambasador o kulisach rozmowy Dudy i Trumpa

Polska

tvn24Ambasador Piotr Wilczek opowiedział dziennikarzom o rozmowie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek powiedział w środę, że prezydent elekt Donald Trump potwierdził w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą sojusz polsko-amerykański. - Na pewno nie jest zagrożona ani nasza współpraca bilateralna, ani nasze sojusze - zapewnił.

- Myślę, że nie mamy się czego obawiać - powiedział polskim dziennikarzom nowy ambasador Polski w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek przy okazji uroczystości z okazji Święta Niepodległości, jaka odbyła się w rezydencji ambasadora w środę wieczorem.

- Jeśli chodzi o stosunki polsko-amerykańskie, to możemy się spodziewać, wbrew różnym retorycznym wypowiedziom z kampanii, że będzie naprawdę dobrze – zaznaczył. Kilka godzin wcześniej doszło do rozmowy telefonicznej między prezydentem Dudą a Donaldem Trumpem, który wygrał 8 listopada wybory prezydenckie w USA.

Ambasador Wilczek zwrócił uwagę, że była to "siódma rozmowa prezydenta-elekta z przywódcą kraju UE i pierwsza z przywódcą kraju z Europy Środkowo-Wschodniej, nie licząc Rosji i Ukrainy", co jego zdaniem świadczy to o tym, że "Trump traktuje Polskę poważnie".

"Nietypowe" działania i pomoc Polonii

- Poprzez tę rozmowę prezydent elekt wskazał, przynajmniej pokazał gest, że w jego mniemaniu Polska jest liderem w regionie - ocenił. Jak dodał, podczas rozmowy obaj liderzy zaprosili się nawzajem do odwiedzenia swych krajów i potwierdzili sojusz polsko-amerykański.

Pytany o kulisy rozmowy ambasador Wilczek przyznał, że działania sztabu prezydenta-elekta Trumpa są "nietypowe".

- Wszyscy o tym wiedzą, pisał o tym "New York Times", rzeczywiście tradycyjnymi kanałami do takich rozmów się nie doprowadza. Ale była tutaj dobra wola ze strony sztabu prezydenta i tylko przeszkody techniczne spowodowały, że nie odbyło się to jeszcze wcześniej - wyjaśnił. Zaznaczył, że pomocna okazała się amerykańska Polonia, która już podczas kampanii nawiązała kontakt z Donaldem Trumpem i zorganizowała spotkanie z nim w Chicago.

- Myślę, że to spotkanie (...) przyczyniło się do tego, że tak wcześnie odbyła się rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem elektem Trumpem - ocenił. Zwrócił też uwagę, że z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich w USA tylko kandydat Partii Republikańskiej spotkał się z Polonią. Kandydatka Demokratów Hillary Clinton takiego spotkania nie miała.

"Zostaliśmy potraktowani bardzo poważnie" tvn24

"Prezydent Trump jest wytrawnym politykiem"

Pytany, czy nie obawia się zbyt dużego zbliżenia w relacjach amerykańsko-rosyjskich, ambasador Wilczek powiedział, że oczekuje, iż Trump będzie rozmawiał ze wszystkimi. Zauważył, że zaraz po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Trump odbył rozmowę z prezydentem Ukrainy. Podkreślił też, że prezydent USA będzie przede wszystkim postępować zgodnie z interesami USA.

- Trump jest wytrawnym politykiem, o czym świadczy jego zwycięstwo. To była znakomita kampania, której powinien mu każdy pogratulować. Będzie postępował zgodnie z interesami Ameryki jak każdy prezydent, bo prezydenci USA nie prowadzą polityki zgodnie z interesami UE, Polski czy Rosji, tylko Stanów Zjednoczonych. I sądzę, że Trump będzie wiedział co robić. Na pewno nie jest zagrożona nasza współpraca bilateralna, ani nasze sojusze - powiedział Wilczek. Za swoje priorytety na placówce w Waszyngtonie ambasador uznał bezpieczeństwo, w tym pogłębianie współpracy wojskowej z NATO i USA oraz bezpieczeństwo energetyczne. Zapowiedział też starania na rzecz zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA, ale przyznał, że w obecnych czasach zagrożenia terrorystycznego, w Waszyngtonie jest wielu ludzi, którzy woleliby zlikwidować program ruchu bezwizowego do USA niż go rozszerzać o nowe kraje.

"Będziemy walczyli o zniesienie wiz" tvn24

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Raporty: