Polska

38 lat temu dostała nową nerkę. "W tamtym tygodniu codziennie był przeszczep, tylko ja żyję"

Polska

Fakty TVNPani Marianna operację przeszła 38 lat temu

Pani Marianna Zawada z Lublina jest jedną z najdłużej żyjących w Polsce osób po przeszczepie nerki. Przez cały ten czas – już ponad 38 lat – przyjmuje ten sam lek zapobiegający odrzutowi. Czuje się dobrze, choć cena życia po przeszczepie jest wysoka. Materiał "Faktów" TVN.

ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW NA STONIE "FAKTÓW" TVN

- W tamtym tygodniu codziennie było po jednym przeszczepie, ale z tego co wiem, to tylko ja żyję - wspomina pani Marianna.

Cena życia po przeszczepie jest wysoka. Leki zapobiegające odrzutowi, które musi przyjmować, zniszczyły jej kości. Choruje m.in. na osteoporozę i cukrzycę posterydową. - One (leki - przyp. red.) psują organizm, ale dzięki temu żyję. Bo tak to już by mnie 40 lat nie było - mówi.

Misja po przeszczepie

Pani Marianna dostała nową nerkę w szpitalu przy ulicy Lindleya w Warszawie. Przez te wszystkie lata, systematycznie, co kilka miesięcy, przyjeżdża tam na badania.

- Ma taką misję, że rozmawia z chorymi i mówi: ja jestem 38 lat po przeszczepie i żyję. To, proszę mi wierzyć, jest bardzo ważne dla chorych, którzy są rok, dwa lata po przeszczepie - mówi dr hab. Teresa Bączkowska z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

50 lat od przełomowej operacji

W tym samym szpitalu w Warszawie 50 lat temu profesor Tadeusz Orłowski i profesor Jan Nielubowicz wykonali pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Od tamtego dnia polscy transplantolodzy w całym kraju przeszczepili od zmarłych dawców już ponad 20 tysięcy nerek.

Dziś, 26 stycznia, w Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki. - Drodzy przyjaciele, koleżanki i koledzy, nie ustawajcie. Wszędzie tam, gdzie są medycznie udokumentowane wskazania, żeby ratować innych dzięki transplantacji, sięgajmy po taką możliwość - apeluje prof. Marian Zembala. Marianna Zawada planuje spisać pamiętnik. Chce, aby jej przykład stał się inspiracją dla innych. - Można żyć wiele lat i wszystkim tym, którzy czekają na przeszczep albo są po przeszczepie życzę takiego długiego życia. I jeszcze dłuższego - mówi. W tej chwili na transplantację oczekuje blisko półtora tysiąca Polaków.

Autor: dln/ja / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości