Łódź

"Porywacz" Wróbla Ćwirka zatrzymany. Sprzedał figurkę w skupie złomu

Łódź

26-latkowi może grozić do 5 lat więzienia
TVN24 Łódź26-latkowi może grozić do 5 lat więzienia

Rzeźba z brązu Wróbla Ćwirka, postaci świetnie znanej z dobranocek została kilka dni temu skradziona z parku w centrum Łodzi. Policja ustaliła, że figurka trafiła na skup złomu i zatrzymała "porywacza" bajkowej postaci. Okazał się nim 26-letni łodzianin, któremu teraz może grozić do 5 lat więzienia.

Wróbel Ćwirek jest jedną z ośmiu rzeźb, które są usytuowane na terenie miasta w ramach projektu "Łódź Bajkowa". Na Piotrkowskiej spotkać można Misia Uszatka, pod aquaparkiem Pingwina Pik Poka a Kota Filemona przed muzeum kinematografii.

Ćwirek od marca minionego roku stał w Parku Źródliska.

- Figurka stała tuż przed palmiarnią, w dobrze widocznym miejscu. Nie spodziewaliśmy się, że ktoś będzie na tyle bezczelny, żeby go stamtąd ukraść - mówi tvn24.pl Bartłomiej Wojdak, dyrektor biura promocji w łódzkim magistracie.

A jednak. Kilka dni temu Ćwirek zniknął.

- Zgłoszenie potraktowaliśmy bardzo poważanie. Szybko udało nam się namierzyć figurkę. Okazało się, że została ona sprzedana w skupie metali kolorowych - mówi kom. Adam Kolasa z łódzkiej policji.

"Porywacz" zatrzymany

Funkcjonariusze ustalili, że "Ćwirek" został sprzedany za nieco ponad 110 złotych. Co ciekawe, rzeczywista wartość figurki z brązu to około 10 tys. złotych.

- Nie zakończyliśmy działań na odzyskaniu figurki. Szybko ustaliliśmy, kim jest amator publicznej własności - zaznacza kom. Kolasa.

We wtorek rano policjanci zapukali do jednego z mieszkań na łódzkim Widzewie, gdzie zdaniem funkcjonariuszy mieszka 26-letni "porywacz" Wróbla Ćwirka.

- Mężczyzna był zupełnie zaskoczony obrotem spraw. Został zatrzymany, jeszcze dzisiaj usłyszy zarzuty - mówi Adam Kolasa.

Zatrzymanemu może grozić do pięciu lat więzienia za kradzież. Niewykluczone, że zarzuty paserstwa usłyszy właściciel skupu, który kupił od 26-latka rzeźbę Wróbla Ćwirka.

Figurka na razie jest na łódzkim komisariacie, ale niedługo wróci do Parku ŹródliskaPolicja w Łodzi

Mało bajkowe życie

Wróbel Ćwirek znajduje się obecnie na jednym z łódzkich komisariatów, ale niedługo ma wrócić do Parku Źródliska.

Podczas spaceru po Łodzi można natknąć się na siedem innych rzeźb bohaterów z bajek tworzonych przez łódzkie studio Se-ma-for, m.in.: Misia Uszatka, Pingwina Pik Poka, Kota Filemona razem z Maurycym, Plastusia.

- Oprócz Ćwirka, dwóch innych bohaterów ma za sobą dość przykre przygody. Miś Uszatek stracił w zeszłym roku rękę po tym, jak uszkodził go pług odgarniający śnieg z chodnika - mówi Bartłomiej Wojdak, dyrektor biura promocji w łódzkim magistracie.

W zeszłym roku ucierpiał z kolei Plastuś, którego ktoś oblał podejrzaną substancją.

- Obie figurki były poddane renowacji podczas zeszłej zimy. Na łódzkie ulice wróciły już w pełni sił - uśmiecha się Wojdak.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Mapa Targeo

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości