Łódź

Sprzedali najdroższą działkę w Łodzi

Łódź

UMŁNa czerwono działka sprzedana przez magistrat

Za działkę o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych na terenie Nowego Centrum Łodzi nowy właściciel zapłaci 85,2 mln złotych. To największa w historii Łodzi transakcja sprzedaży ziemi.

Cena wywoławcza działki o powierzchni ponad 20 tys. m kw., znajdującej się między nowym gmachem dworca Łódź Fabryczna a zabytkową elektrownią EC1, została ustalona na 60 mln zł.

Nowym właścicielem nieruchomości została firma Ghelamco. Zgodnie z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania to teren, na którym może stanąć dziewięć budynków, m.in. mieszkalnych czy usługowych.

Pół godziny licytacji, 85 mln

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Budomal, Ghelamco i Polcom Investment należąca do HB Reavis. Licytacja trwała ponad pół godziny. Po kilkudziesięciu przebiciach cena sprzedaży została ustalona na 85,2 mln zł.

Nowym właścicielem działki zostało Ghelamco, dla którego nie będzie to pierwsza inwestycja w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ). Firma wspólnie z łódzkim Budomalem wznosi obok EC1 biurowiec - Przystanek mBank.

Nowe centrum miasta

Jolanta Baranowska z urzędu miasta przypomniała, że w NCŁ realizowanych jest obecnie kilka innych inwestycji. Po północnej stronie dworca Skanska wznosi biurowiec Nowa Fabryczna i niebawem rozpocznie prace przy tzw. Bramie Miasta na działce, którą kupiła w zeszłym roku od miasta za 28,5 mln zł netto. Do piątku była to najdroższa działka sprzedana przez miasto.

Kolejną inwestycją jest Fabryka Przedsiębiorczości; chodzi o adaptację do funkcji biurowej jedynej zabytkowej fabryki na terenie NCŁ.

Nowe Centrum Łodzi to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar o powierzchni 100 ha w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Najważniejszym elementem ma być nowy podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie częścią multimedialnego węzła komunikacyjnego, w którym - oprócz peronów kolejowych - znajdą się m.in. przystanki autobusów regionalnych i miejskich, tramwajów, a także parkingi.

Na terenie NCŁ kończy się rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1, w której powstały już najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Niebawem rozpocznie działalność multimedialne i interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

Jeśli Łódź otrzyma prawa do organizacji tzw. małego Expo w 2022 roku, to wystawa zorganizowana zostanie na terenie NCŁ.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UMŁ

Pozostałe wiadomości