Autostrada A1 zamknięta na weekend. Do wyburzenia idzie sześć wiaduktów

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/ks
Źródło:
TVN24 Łódź
Autostradą ani w jedną, ani w drugą. Wyburzą stare wiaduktyTVN24 Łódź
wideo 2/2
TVN24 ŁódźAutostradą ani w jedną, ani w drugą. Wyburzą stare wiadukty

W piątek wieczorem drogowcy zamkną autostradę A1 pomiędzy węzłem Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód (woj. łódzkie). Na weekend zaplanowano wyburzenie sześciu starych wiaduktów. Ruch ma wrócić do normy w poniedziałek rano.

Chodzi o lokalne wiadukty znajdujące się na trasach: Srock - Wodzinek, Imielna - Sierosław, Przydatki - Doły Brzeskie, Papieże - Karlin, Władysławów - Żychlin oraz Bąkowiec - Polesie.

Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi informuje, że zamknięcie i późniejsze wyburzenie obiektów jest konieczne, bo są one w złym stanie technicznym.

- Nie odpowiadają one obecnym standardom i parametrom technicznym. W ich miejsce wybudowane będą nowe, o większej nośności, z oddzielnym ciągiem pieszo-rowerowym, znacznie bezpieczniejsze od zamykanych - podkreśla Zalewski.

Jeden z wiaduktów, który będzie wyburzony
GDDKiA

Objazdy

W czasie, kiedy trasa będzie zamknięta, kierowcy jadący od strony Łodzi na południe będą zjeżdżać z autostrady A1 na węźle Tuszyn. Stamtąd będą kierowani na drogę krajową 12. Potem przez Srock dojadą do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie na węźle Piotrków Trybunalski Północ zjadą w prawo w drogę ekspresową S8. A z niej będą mogli już wrócić na A1.

Kierowcy jadący ze Śląska będą zjeżdżać na węźle Piotrków Trybunalski Zachód na drogę ekspresową S8 (kierując się na Warszawę). Po dotarciu do najbliższego węzła (Piotrków Trybunalski Północ) na nim zjechać na DK 12. Po dojechaniu tą drogą do węzła Tuszyn będą mogli wrócić na A1.

Objazdy wyznaczone przez GDDKiA
Google Maps/GDDKiA

Punkt zwrotny

GDDKiA podkreśla, że zamknięcie starych wiaduktów jest "punktem zwrotnym inwestycji", która polega na unowocześnianiu A1 do współczesnych standardów.

Od tej chwili nie będzie już kolejnych długotrwałych utrudnień dla okolicznych mieszkańców, a jedynie stała poprawa warunków funkcjonowania, wraz z oddawaniem do użytkowania kolejnych gotowych nowoczesnych obiektów - zapowiada Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

Już za kilka miesięcy (w okolicach czerwca, jak deklaruje wykonawca) zostanie oddany niesłychanie ważny zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i kierowców spoza łódzkiego, wiadukt na ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, na DW473.

Źródło: TVN24 Łódź

bż/ks